Rada při opravě BM595

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SERAFIN
Příspěvky: 160
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Sliač

#31 Příspěvek od SERAFIN »

ja som si vyrobil kabeláž podla iného meráku ale je to citlivé na dlžku káblov musím ešte skontrolovat tantaly okolo prevodníku a prep.rozsahov
ináč dík za dobré rady

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Teslatron »

Určitě to zkusim, jak přesně měří, zatim jsem zkoušel z kapacity 470pF keramiku, ktery určitě nemá přesnou hodnotu, pak zelenej teslackej odpor, ktery změřil uplně přesně a tlumivku 100uH z gme a to mi naměřil 101uH.

Ano je to hrozně citlivé na delku kabelů. Ted jsem střihl kabely zhruba na pul metru a měřil. Všechno mi to zkreslilo. Tu tlumivku 100uH mi naměřilo už 112uH a kondik zhruba o 100pF navíc ! Bude si s tím potřeba dost vyhrát.

Uživatelský avatar
mr-e
Příspěvky: 2
Registrován: 07 lis 2010, 01:00

kabely

#33 Příspěvek od mr-e »

S kabelama je to tak ja pouzivam 4 koaxiky , na konci jsou pred svorkama spojeny stineni a spojeny stredy stredy na svorku zeme jen spojit .
To propojeni stredu co nejblize svorce a co nejkratsi jak to jde ..
Genialni je na to teflonovy kablik z kabla Vrchlabi VBPAM ..
Naprosto to nereaguje na delku vedeni ..

Hi+HU a LI+LU ...

Pak rozpojit zmacknu open a zkratuju zmacknu short ..
Meri naprosto presne ...

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: kabely

#34 Příspěvek od jef111 »

Mám takový dojem že i ty originální kablíky jsou teflonové. Teflon nemá prakticky žádné ztráty na frekvencích kde 595 měří, tak je to vcelku logické :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#35 Příspěvek od fredis »

Jo,jo! můžu potvrdit!!! VBPAM 50-15 mám a je to super kvalita! Lepší jsem zatím neviděl... Ale teď už se co vím nikde nekoupí.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jef111 »

No jinak k té kontrole rozsahů RLC
Odpory jsou ideální TR161-164, C se běžně seženou a mají 0,25%, podle toho se ujetý rozsah pozná bezpečně. Kondenzátory pro kalibrace nejlepší TC205 nebo podobné MKT Tesla/ES Ostrava. Případně (tuším) východoněmecké Koweg, ty mají menší tolerance, běžně 1%. A cívky jedině vzduchové s dostatečným průměrem drátu aby se vyloučil vliv ztrát jádra a ohmického odporu, to je nejdůležitější. Se vzrůstajícím ztrátovým činitelem totiž stoupá chyba měření.
Pro přesnější kontrolu je fajn si tyhle součástky oměřit na kalibrovaném RLC a napsat si přesné hodnoty. Když si seženeš vhodné hodnoty, dá se podle toho i docela slušně kalibrovat. Na to je třeba mít součástky časově stálé což výše zmíněné docela splňují :wink:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od jef111 »

Nechci zakládat nové vlákno tak budu pokračovat tady. Stal jsem se taky (momentálně nepříliš) šťastným majitelem BM595.

Po tom co jsem se prokousal kouřícími a bublajícími tantaly jsem skončil na mrtvém bodě. Nízké impedance na 1kHz měří dobře (elyty řádu uF, odpory do desítek Kohm....) - ale když jdu s frekvencí nahoru nebo dolů tak je chyba znatelná, myslím že větší než by mělo být a na 20kHz přístroj měří už dost vedle, podle měřené hodnoty i desítky %. Další problém je na vysokých impedancích - třeba takový kondík 100pF nezměřím vůbec - přístroj ukazuje něco přes 1nF naprázdno, při měření odporu mám nestabilní hodnotu cca 2Mohm naprázdno (při spojení svorek Lu+Li a Hu+Hi).
Autokalibrace tohle nedokáže dotáhnout a při procházení testů podle manuálu jsou některé hodnoty (%) hodně vedle a nestabilní. Poměr mezi referenčními proudy a vstupní proud/svod je OK.
Mohl by mě někdo trochu pošťouchnout? Schema se mi přes velkou snahu a kopu mailování nepodařilo sehnat.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od jef111 »

Pozdě ale přece tu mám rozuzlení výše popsané závady. Mohl za ni svodový JFET BF245 na vstupní desce, je tam zapojený jako emitorvý sledovač, pozici už si nepamatuju - je to pár let co jsem to řešil.

Teď ale řeším další závadu:
Po studeném startu mi dlouho svítí celá klávesnice a na displeji nesmysly a nic se neděje. Po několika minutách se nesmysly začnou postupně přepisovat znaky standardního starttestu a pak měřák normálně naběhne. Jednou za čas nenaběhne správně a neměří, spraví to restart. Teplý start probíhá normálně bez nesmyslů na displeji a prodlevy. Začalo to před několika lety krátkou prodlevou při spuštění a ta se postupně prodlužuje až na nynějších několik minut. Tipoval jsem to na elyty na desce mikropočítače ale všechny tantaly jsem vyměnil (jsou tam myslím jen dva) a nic se nezměnilo.
Tuším že procesoru nebo periferii na sběrnici schází nějaký resetovací impuls ale kde? Setkal se s tím někdo?

S tou závadou se zatím dá žít, ale prodleva při spuštění se prodlužuje takže jednoho dne to možná nenaběhne vůbec...
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od jef111 »

Pokračuju v monologu.... :D

Závada podivného startování je vyřešena, bylo to RAMkama MHB2114. Dostal se mi totiž do ruky druhý kus BM595 a tak jsem se jal přehazovat integráče na řídícím modulu. Zajímavé je, že ramky které v mém kusu blbly tak v tom druhém zatím normálně fungují. Můj funguje taky, takže jsou všichni spokojeni :-)
Kdyby někdo chtěl, tak jsem vyčetl obsah EPROM z obou měřáků, je tady:
https://ulozto.cz/xT5PXAoJ/bm595-memory-dump-zip
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“