Tesla Dajana, porovnávací obvod

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#31 Příspěvek od Oberleutnant »

vyměnil jsem ten kond C306, ale po výměně to stále nereagovalo na regulaci trimrem R31, tak jsem ještě vyměnil elektronku PCF82, která tam byla původně, za PCF802 a porovnávací obvod začal reagovat na otáčení trimrem R31, ale obraz má snahu se zasynchronizovat až když je trimr R31 na konci dráhy.Mohlo by to být nesprávně nastaveným kmitočtem sinus. oscilátoru?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jezevec »

Tak ho znova nastav, změnils součás oscilátoru, tak je potřeba to dostavit.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#33 Příspěvek od Oberleutnant »

nastavil jsem přesně kmitočet sinus. oscilátoru a symetrii porovnávacího obvodu, poté začal porovnávací obvod fungovat - obraz už synchronizuje.Kromě některých součástek v porovnávacím obvodu byla vadná také elektronka PCF82.Přikládám foto.Bohužel už je slabá obrazovka, proto se přes obraz pohybují ty bílé proužky, pokusím se ji zregenerovat nebo přižhavit.V té Dajaně se někdo předemnou musel hrabat, bylo v ní několik neodborných zásahů a různých bastlů, které se mi naštěstí podařilo odstranit a vrátit do původního stavu.Také byly pootočené vychylovací cívky.Obraz je zrcadlově převrácený, je to vidět na fotce v prvním příspěvku nebo na této druhé fotce, zřejmě někdo také přehodil vývody k vychylovacím cívkám.Chtěl bych se zeptat, které vychylovací cívky mají vliv na toto zrcadlové převrácení obrazu - horizontální nebo vertikální?
Přílohy
Tesla Dajana 2.jpg
(282.32 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#34 Příspěvek od Hill »

Potřebuješ vzájemně přehodit levou a pravou stranu horizontu, jinak řečeno - řádky ti běží zprava doleva, ale potřebuješ, aby běhaly zleva doprava.
Už víš, které cívky jsou opačně připojené?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Oberleutnant »

přehodil jsem vývody k horizontálním cívkám a obraz už je normální.
Přikládám foto odporu u elektronky PCL805, který tam někdo dobastlil.Už jsem ho odstranil.Setkali jste se s touto úpravou?
Přílohy
Tesla Dajana 3.jpg
(298.87 KiB) Staženo 47 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#36 Příspěvek od masar »

Myslím, že tato úprava se týká zmenšení žhavícího proudu PCL805 pomocí paralelního odporu a byla publikována kdysi v AR. Nebyla však tak účinná, jako náhrada triodové části tranzistorem KF504. :wink:

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Oberleutnant »

tato úprava pomocí odporu tedy sloužila k tomu, aby to ještě nějakou dobu fungovalo i s opotřebenou elektronkou PCL805?

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od OK2STO »

Přesně, tak dával se tam ten odpor, aby to ještě chvíli vydrželo, neboť bylo období kdy PLC85 nebyly k dostání, nebo byly PCL85 polské výroby a byly nekvalitní, odcházela brzy triodová část, tak se tato nahrazovala tranzistorem KF504 a bylo po problémech, nebo se amatérsky z vadné PCL85 udělal mezikus a dala se tam PCL82, která i když byla trochu přetížená , tak vydržela.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#39 Příspěvek od Oberleutnant »

u té Dajany také někdo původně dobastlil přižhavení obrazovky z VN trafa a původní dráty od žhavícího obvodu, které vedly k patici obrazovky, spojil, aby zachoval původní sériový okruh žhavení (ty spojené drátky jsou vidět na foto u patice obrazovky).To dobastlené přižhavení jsem zrušil a žhavení obrazovky vrátil do původního stavu.Obrazovka s tím dobastleným přižhavením stejně nežhavila i když VN trafo fungovalo.U jiných podobných televizí jsem toto přižhavení neviděl
Přílohy
Tesla Dajana 4.jpg
(284.63 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#40 Příspěvek od Oberleutnant »

setkali jste se někdy s tímto přižhavením obrazovky?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#41 Příspěvek od BOBOBO »

Úplně běžně . Ale ty tři závity dávaly 6V , přižhavené by to bylo se čtyřmi . Průšvih tenkrát byl , když osadili EY místo DY a ty EY nebyly k sehnání . Tak se muselo předělávat . Jen ty závity u usměrňovačky byly pod VN . Ty tři závity bych bral spíše z důvodu zkratu K/ž .

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#42 Příspěvek od Oberleutnant »

ta moje obrazovka asi nebude mít zkrat k/ž protože rastr nechybí, jinak by jasila naplno a rastr by chyběl

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#43 Příspěvek od vladom »

Když jsme měli doma Dajánu a dosluhovala obrazovka, měl jsem tam dokonce 7z mělo to cca 12V televize zezadu "svítila" jak žárovka, ale jela.
Jeden závit je pro DY87 (1,5V) takže 3-4z je na těch 6V. Zle se to měří voltmetrem, protože to má 15625Hz. Porovnává se to podle jasu žhavícího vlákna.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#44 Příspěvek od Oberleutnant »

včera jsem tu Dajanu zkoušel, přepnul jsem kanálový volič na kanál bez signálu a po přepnutí zpět na kanál se signálem naskočil nekontrastní obraz, jas obrazu zůstal stejný.Před přepnutím na kanál bez signálu měl obraz normální kontrast.Obraz je méně kontrastní než na foto pod označením Tesla Dajana 2, které jsem přikládal o pár příspěvků výše.V čem může být problém?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#45 Příspěvek od BOBOBO »

Inu někde Ti zůstal kus signálu .

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“