Tesla 4116U Marína a Set top box

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na zdroj a 1. a 2. mřížku ti to stačí...

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#47 Příspěvek od riprex »

Varistor i kondenzátor vyměněn. Varistor dán do 250V a kondenzátor C409 původních hodnot. Obraz naskočil. Zatím vše OK, ale obraz trochu skáče. Při manipulací se šasi se mi podařilo zpřetrhat ty čtyři dráty co vedou na trafo zvuku. Kabely jsem dal nové, ale nevím, jak zapojit do desky. Poradíte někdo jak? Nerad bych to dal špatně, ale z nákresu desky jde vidět, kam ty kabely na desku vedou, ale už né které barva kam.
Naposledy upravil(a) riprex dne 24 lis 2010, 17:49, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#48 Příspěvek od Hill »

Na něm bys multimetrem stejně nic moc nenaměřil, tam je pila a asi 200-250V špičky. Ty ti ukáže každý multimetr jinak.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#49 Příspěvek od riprex »

Tak obraz jsem seřídil poťákama vzadu, ale je málo kontrastní (byl i předtím), jas je OK mám ho tak v polovině. Je to vada obrazovky, nebo něčeho jiného?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#50 Příspěvek od Hill »

Předpokládám, že signál na vstupu TVP je dostatečný.
To vypadá na sníženou strmost obrazovky nebo pentody v E6 PCL84.
Jako první zkus vyměnit tu E6.
Je také možné, že už má dost některá z EF80 (E3, E4, E5) v OMF zesilovači a zisk nestačí. Místo E5 můžeš bez pozorovatelného rozladění propusti obrazového detektoru použít i EF183 (můžeš ji zkusit i v jiných stupních, on ten rozdíl parametrů zas tak výrazný vliv na laděné obvody OMF nemá, to by bylo vidět až na větších obrazovkách, navíc se může líp tvářit i řízení zesílení E3).
Výměna PCC88 v kanálovém voliči bývala také znát.
Teprve pak najdi R21 (v rohu desky OMF vedle E6). Vytoč kontrast na maximum a trimrem R21 otáčej doleva, tím se zvyšuje zisk E1 a E3, až do momentu, kdy se začne deformovat obraz a rozpadat synchronizace. Pak tím trimrem otoč asi o 10-15° zpět.

Na jadérka cívek ani na kapacitní trimry pokud možno nesahej.

Další kroky, v případě nedostatečného kontrastu, by závisely na tom, jestli tam máš obrazovku polskou AW43-88 nebo naši 431QQ44 - jejich pracovní body (Ug2) byly různé, což v důsledku znamenalo, že z naší obrazovky šlo ještě vyrazit kontrastnější obraz, u polské to tak jednoduše nešlo a někdy vůbec.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#51 Příspěvek od riprex »

Díky za odpověď, vidím to tak, že půjdu do SD a budu hledat lampy (mám zásobu jen do rádia). Obrazovka je tam naše. Jinak jak s tím zapojením toho zvukového trafa? Z toho nákresu, co mám k dispozici to není zřejmé. Je tam jen, že to vede do toho trafa, nic podrobnějšího.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od Lukas-Peca »

Změř ohmmetrem odpor těch vývodů mezi sebou. Vždycky dva a dva budou mezi sebou vodivé. Ty s větším odporem patří k anodě elektronky a ty s daleko menším k repráku.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#53 Příspěvek od riprex »

Tak jsem to zapojil. Televize fungovala cca 10min, pak zmizel obraz a zůstala jen tečka uprostřed, takže asi problém s vychylováním. Po vypnutí, vychladnutí a zapnutí zvuk jede, obraz nic. Zítra na to kouknu.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#54 Příspěvek od riprex »

Chyba byla v C410,ale radši jsem vyměnil všechny kondenzátory, které vypadaly jen trochu podezřele, hlavně C401. Zatím je to OK, ale nevím, jestli to mám nechat běžet dýl.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#55 Příspěvek od BIPOLAR »

Jen to nech běžet co nejdéle, aspoň poznáš, jestli je to už OK.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#56 Příspěvek od riprex »

Zkoukl jsem celé Televizní Noviny i CSI Las Vegas a je to zatím OK. Jen horní část obrazu je trochu protažená nahoru (asi další vadné kondenzátory v rozkladu) a kontrast stále mizerný. Ten konvertor co v tom je vestavěný buďto není na UHF a nebo nefunguje, protože ať dělám co dělám naladím jen programy ve VHF z nichž navíc všechny kromě novy vysílají zvuk v jiné normě než umí TV.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#57 Příspěvek od riprex »

Dávám sem fotku toho konvertoru. Nevíte někdo co je to přesně zač? Docela dost se hřeje (začal trochu tavit ten plast u voličů). Když jsem ho odpojil, tak TV funguje úplně stejně jako s ním.
Přílohy
konvertor.jpg
Konvertor
(185.15 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#58 Příspěvek od sambiliong »

"Měnič kmitočtu Tesla 4956A-3" - pevně naladěný konvertor některého z kanálů IV. pásma do jednoho z kanálů I. nebo II. pásma - to šlo doladit. Z druhé strany než jsi to vyfotil, je na destičce mimo jiné takový kovový kryt, na něm by měla být malá oválná cedulka se dvěma čísly. Tedy z jakého na jaký kanál to převádí. Měniče se montovaly do televizorů Tesla 4258U Vltava a taky se prodávaly samostatně.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#59 Příspěvek od riprex »

OK díky, je tam 33/4 takže předpokládám, že z 33. na 4. kanál. Dal by se něják přeladit, aby převáděl jiný kanál?
Btw. to že se to tak hřeje je normální?

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#60 Příspěvek od sambiliong »

Někde k tomu mám papíry, konverze jiných kanálů znamenaly jiné kapacity některých kondenzátorů a jiné cívky a pak sladit rozmítačem. To je skoro lepší si sehnat laditelný konvertor. Ten srážecí odpor má být připojen na 180V, příkon konvertoru asi 5W.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“