Podivnej nález (aspoň pro mě) v autonabíječce

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#16 Příspěvek od Duvsan »

Alles, když dáš ten tyristor na sekundár cosi jako vahadlo, neměl by být problém. Ale Smitův klopný obvod pro spínání toho tyristoru by asi bylo lepší řešení.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od radekrd »

Ve mě hlavně nevzbuzují důvěru ty síťové vodiče motající se mezi vodiči sekundáru. Nevím jestli je to zrovna ideální.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »

Ak je to dobre navrhnuté, zároveň aj tak dobre vyrobené, nepotrebuje to žiadnu reguláciu.
* Skrat rieši poistka,
* dlhodobé preťaženie blbým AKU rieši tepelná poistka v trafe,
* kolísanie siete rieši sýtenie jadra a vnútorný odpor vinutí.

Ako doplnok by som si urobil paralelný stabilizátor na 14,8V, s využitím vnútorného odporu trafka.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#19 Příspěvek od hop »

Souhlasím s Procesorom---Filtrace na sekundáru na PBaku-nemusí bít. Je lepší měřit průběžně při nabíjení hustotu elektrolytu.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#20 Příspěvek od PLV »

Jasně, že tato nabíječka není určená k nabíjení gelových akumulátorů, kde je potřeba dodržovat přesné napětí. Ale k občasnému dobití běžného 44Ah akumulátoru vyhovuje. Akorát se musí dát pozor při připojení k akumulátoru na správnou polaritu, jinak vyletí pojistka. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

Re: Podivnej nález (aspoň pro mě) v autonabíječce

#21 Příspěvek od Dingo7 »

anthAn píše:Ze zvědavosti jsem rozebral autonabíječku - nějak jsem doufal, že v ní třeba bude nějakej zpětnovazebnej obvod. A docela jsem se divil co jsem tam našel. Ze sek. vinutí na trafu jdou 3 dráty a jsou tam jen dvě usměrňovací diody. Načrtnul jsem schéma tý nabíječky. Moje znalosti elektroniky nejsou nějak valný, tak je možný, že se to tak zapojuje normálně.

Co z toho leze za proud? Vidím to na kladnou(nad osou) část sinusoidy.

Obrázek

Obrázek

Vpodstatě naprosto stejné zapojení(dvojité vinutí a dvě diody) má československá nabíječka NB4D (nemá ale ampérmetr a má přepínač 12V - 6V) ovšem trafo i diody v ní jsou pěkně naddimenzované.

Takže se divím, že jsi se takovým zapojením nesetkal.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“