Sekundární napětí pro anody

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
koaxial
Příspěvky: 18
Registrován: 08 zář 2010, 02:00

Sekundární napětí pro anody

#1 Příspěvek od koaxial »

Zdravím,stojím před problémem.V radiu někdo vyměnil síťové trafo které má mít na sek. 2x300V jiným 2x250V.Dovinout nejde,jiná napětí také ne,mimo žhavících 4 a6,3V.Jak si pomoci,ví někdo rady??Díky i za odkazy.
Je to T666 , na druhem které mám je (v zátěži, ne naprázdno),Avometem naměřeno těch 300,a stejně tak jsou proti schematu i nižší naměřené hodnoty o cca 45V např na anodách.A to trafo s těma 300V vypadá na originál,i napětí na 6V6G sedí.To druhé je již také funkční,jen ty hodnoty...Zítra se ještě podívám na proudy.Tak zatím ... :roll:
Doplněno: Díky Brudrovi i ostatním.Dal jsem tam 1N4007, elyt zvedl na 100uF a paráda!! :D ! Tak ještě jednou díky.
Naposledy upravil(a) koaxial dne 30 lis 2010, 17:03, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

bylo by dobré napsat typ rádia abychom věděli všichni o čem se bavíme...

jen pro jistotu - jak jsi přišel na to, že původní trafo mělo takové parametry? nezaměňuješ efektivní hodnotu střídavého napětí před usměrňovačkou za hodnotu stejnosměrného až za ní?

jinak rádio by s nižšším anodovým napětím nemělo mít žádný extra problém, trochu poklesne výkon zesilovače jinak by se nic výrazně měnit nemělo..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Souhlas , maximálně bych , s ohledem na zvýšení brumu , pozvedl napětí pro vstupní obvody .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Já jsem vždy viděl jen 2x250V stř. na sekundáru.Těch 300V se mi zdá moc,ale nevím samozřejmě všechno je možné,že byla i taková verze.Poznáš to jednoduše,podívej se do katalogu na max. anodové napětí osazených elektronek a máš jasno.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Brudr »

Dělali se i trafa s vinutím 2x300V. Podle schematu co mám (na T666) bych řekl, že právě takové by tam mělo být. Jak už tady bylo řečeno, nižší napětí by neměl být větší problém. Mohl bys usměrňovačku nahradit Si diodami (skrytě v chasiss a elektronku nechat pouze do počtu). Ty mají mnohem menší úbytek napětí než vakuová usměrňovačka, takže by se ti napětí zvedlo. Pokud je žhavící napětí v pořádku, mohla by to být cesta.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“