Menic z 24stridavych -> 12Vss pro zapojení autokompresoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

A s tím starším akumulátorem a relativně slabší - ale trvale připojenou járofkou se Ti to nezamlouvá? Jde o to, že járofka je nelineární odpor a pravděpodobně se nebude chovat tak, jak si představuješ - její odpor je příliš závislý na teplotě vlákna. Tím, že bys udělal dělič járofka - akumulátor a motorek kompresoru připojil paralelně k akumulátoru bys dostal mnohem stabilnější chod kompíku i přes to, že celkový trvalý odběr bude třeba jen 1 nebo 2A - a přitom do kompresorku poteče nárazově 10x tolik... Ten akumulátor se totiž chová jako filtrační "megakondík" s paralelně připojenou "gigazenerkou" - jeho účinku se jen tak nějaké polovodičové zapojení jednoduše nemá šanci vyrovnat - a je to jednoduché, relativně laciné a opravdu BLBOVZDORNÉ zapojení...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od mtajovsky »

S tím akumulátorem to bude mít dobré vlastnosti, jenže ... kdo se má starat o nabíjecí režim akumulátoru? Pokud se to celé bude zapínat je na tlakování sudu, bude za chvíli akumulátor vybitý, pokud se bude zapínat jen motor a trafo bude trvale zapnuto bude se akku vzhledem ke 24V na trafu přebíjet.

Osobně bych to řešil buď tyristorovým polořízeným můstkem nebo bych někde levně sehnal staré autotrafo 220/120V nebo rovnou trafo na 12V, podle toho, co by vyšlo levněji.

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#18 Příspěvek od honzasl »

Já bych tohle řešil zdrojem z PC. Jsou jich plné sběrné dvory.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

mtajovsky píše:S tím akumulátorem to bude mít dobré vlastnosti, jenže ... kdo se má starat o nabíjecí režim akumulátoru? ... pokud se bude zapínat jen motor a trafo bude trvale zapnuto bude se akku vzhledem ke 24V na trafu přebíjet.
...
Nebude - právě proto doporučuju tu relativně slabou žárovku jako předřadník - přes žárovku 15W teče při jejím sériovém připojení mezi 24V trafo s usměrńovačem a 12V akumulátor jen asi 1,25A - když se takový udělátor zapne ráno, dá se s ním tlakovat sud už za 2 hodiny a i když bude kompresor odebírat 10A, rozhodně nepojede trvale celou dobu. Při zanedbání účinnosti nabíjecího procesu se dá říct, že na minutu chodu kompresoru se v akumulátoru nahromadí energie za 8 minut nabíjení přes 15W žárovku neboli jinak - za hodinu nabíjení může kompresorek spotřebovávat z baterie téměř 7 minut... Pokud se použije žárovka 21W, bude to rychlejší - na minutu chodu kompresorku se v akumulátoru energie "nahledá" už za cca 6 minut = hodina nabíjení bude asi tak 10 minut tlakování...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
seedcorp
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#20 Příspěvek od seedcorp »

Panove, sice diky za rady ale tady se jedna o jednorazovou zalezitost, kdy se dane zarizeni zapoji, sud se vytoci a dlasi sud bude tak na dalsi akci za mesic nejdriv... jinak kde bych mel schanet nekde autobaterku?

Potrebuju neco jednoducheho a snadno proveditelneho a levneho.... neco koupim v gesu, jiste, ale proboha potrebuju to jednoduchy a jednorazovy.... :)

Uživatelský avatar
seedcorp
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#21 Příspěvek od seedcorp »

honzasl píše:Já bych tohle řešil zdrojem z PC. Jsou jich plné sběrné dvory.
Zdroj z pc dokaze napajet kopresor? Ma velmi slusny odber... sice pc taky docela zere, ale ze by az tak.... i kdyz vlastne zrovna ted mam v kompu 500W zdroj.... to by melo stacit, sakra.... predpokladam,z e jeclekem jedno na ktery kablik se to pripoji, coz... pc zdroje dodavaj ruzny naopeticka, tak najit tech 12 jestli tam vubec je.... :) Jeden plonkovej zdroj domam mam, to mne nenapadlo....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Ono je ale opravdu nejjednodušší půjčit si aku z auta . No jestli točíš , nemůžeš jezdit . Tak aku vymontuj z auta a je . Když už budeš vláčet sudy , tak dovláčíš i aku . To je tedy pro lenošné , pumpička je lehčí a nepotřebuje dobíjení .

Uživatelský avatar
zemanekt
Příspěvky: 105
Registrován: 01 pro 2010, 01:00
Bydliště: Teplice

#23 Příspěvek od zemanekt »

anebo to připojit řádně dlouhym kabelem.....a ne moc tlustym..... :lol: protože jestli tožere cca 10 A tak je vnitřní odpor elektromotoru zhruba jeden Ohm.... 10 metrů slabšího vázacího drátu (tedy asi bude trochu hřát) a je to za hubičku...ne, to neni sranda fakt je to asi nejjednodušší řešení, dělal jsem elektro upoutané modely a tam je princip stejný- 80%výkonu sežerou přívodní kabely

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#24 Příspěvek od salzvo »

Zdroj z PC podle mě není moc dobrý nápad. Ty zdroje, které se ve velkém vyskytují v SD jsou většinou z kancelářských pleček kolem 200W -> na výstupu 5V/12A, 12V/8A. Jestli ten kompresorek žere při 12V 10A a navíc se tam bude indukovat plno bordelu, tak nevím, co by na to řekl PC zdroj. Ale vzhledem k tomu, kolik se jich všude válí, se nic nestane, pokud to při zkouškách odejde.
Jinak o těchto minikompresorcích do auta si myslím své, pár jsem jich dostal a všechny jsem zanedlouho pohřbil (víc to hrčelo a topilo, než foukalo). Aspoň jsem z nich použil hadici s koncovkou na ventilek a přídělal ji ke kompresoru z ledničky.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

no neviem mam tu jeden kmpresorcek ten bol pripojeny na zdroj s obmedzenim max prudu na 4,5A a natlacil 10bar az potom sa zastavi.. Ale zasa iny co tu mam sa ani neroztooci pri takom prude res. nafuka max 1bar

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“