Jakou zkoušečku pro začínajícího v elektro oboru?

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kolacek
Příspěvky: 8
Registrován: 13 pro 2010, 01:00

Jakou zkoušečku pro začínajícího v elektro oboru?

#1 Příspěvek od Kolacek »

Zdravím a mám dotaz pro osoby s praxí. Začal jsem si dělat tzv. rekvalifikaci v oboru elektro a chci si pořídit zkoušečku. Představoval bych si, aby měla tyto funkce :
- prozvonění vodiče
- ukazatel fáze
Pukud by bylo možno, chtěl bych, aby se dalo měřit napětí a popřípadě i proud.
Může poradit, co používají nejčastěji ,,elektrikáři", tak abych koupil za přiměřené peníze kvalitní přístroj. Děkuji za názory a rady.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

Jakou zkoušečku pro začínajícího v elektro oboru?

#2 Příspěvek od kovar »

Nejlepší byla zkoušečka ZN1 ale ta se už bohužel nevyrábí.Na trhu jsou ale i novější a poradí Ti v každé lepší elektře.Jen s tím proudem to bude horší.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jindra2 »

Jako zkoušečku SN4, na měření nějaký univerzální multimetr s měřením střídavého proudu. Popřípadě klešťový ampérmetr.
Jindra
Přílohy
0.jpg
(36.81 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Nový klešťák od China za necelé třista Ti v silnoproudařině prokáže neocenitelné služby, mimo tu zkoušečku.

Uživatelský avatar
Kolacek
Příspěvky: 8
Registrován: 13 pro 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Kolacek »

Jindra2 píše:Jako zkoušečku SN4, na měření nějaký univerzální multimetr s měřením střídavého proudu. Popřípadě klešťový ampérmetr.
Jindra
Děkuji za názor. Jako zkoušečku mám ,,Wadasku" a SN4 podle toho co píše výrobce toho víc nenabízí :( , chtěl bych, aby bylo možno prozvoňovat funkčnost obvodu (u stykačů a relátek rozponání kontaktu atd.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsi měl v úvodu napsat cena nerozhoduje . Člověk předpokládá , že zkraje něco levnějšího . Ale to neznamená , že s těmito levnými přístroji neuděláš co potřebuješ . Ono při montování nového se běžně chyby nevyskytují a na odhalení chyb v provozovaném zařízení je třeba nejdříve znát jeho fci a závadu "vymyslet" z jejich projevů .

Uživatelský avatar
Kolacek
Příspěvky: 8
Registrován: 13 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Kolacek »

:D :wink: cena samozřejmě rozhoduje. Chtěl jsem ale za 1 vědět, co je ověřeno a používáno v praxi. Pak mě zajímalo zda je na trhu nějaký multifukční přístroj, který toho nabízí víc než Wadaska. Takže jestli jsem to správně pochopil, tak na měření proudu a napětí, bude zřejmě potřeba zakoupit přístroj zvlášť?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Bohužel jsi stále nenapsal , ve které oblasti elektriky se chceš pohybovat ...

Uživatelský avatar
Kolacek
Příspěvky: 8
Registrován: 13 pro 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Kolacek »

BOBOBO píše:Bohužel jsi stále nenapsal , ve které oblasti elektriky se chceš pohybovat ...
Silnoproud do 1000V.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Kolacek píše:co je ověřeno a používáno v praxi.
V praxi to vypadá na dva nebo tři instrumenty: když stojíš někde pod stropem na štaflích a potřebuješ zjistit fázi na drátu a jednou rukou se přitom držet, z multimetru s kruhovým přepínačem a se dvěma šňůrama se okotíš. Tam je potřeba kapesní indikační bzikadlo s ledkou za 70,- do jedný ruky.
Na testování zásuvek na chrániči potřebuješ něco, co pustí proud chráničem potřebný pro vybavení, buď stará zkoušečka s cívkou nebo soudobá zkoušečka se zátěží přes tlačítko. K měření proudu a testování smyček multimetr nebo klešťák. Nevýhoda zkoušeček na tři miniaturní knoflíky je, že se brzo vybijou v nejnevhodnější chvíli. Vadaska s ostrými hroty je dobrá na měření skrz izolaci, ale taky krásně propíchne ruku při přehrabování v nářadí potmě :twisted:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

V praxi máme vyzkoušené od klasické Vadasky do ZN4, když si na to člověk zvykne, dokáže zjistit o obvodu hodně.
Pro "jemnější" ovládací obvody se tu ujaly Metex 3850D, 3860, ty máme už pár let v provozu, zatím bez problémů, teď tu běhá pár měsíců nová 3890D. Zvládá se s tím měření i třeba na A/D a D/A převodníkách profibusu, portech SPS a podobně.
No a na proudy nějaký levnější klešťák, třeba analogovou PK415.
A pro začátek budeš vybavený slušně, další budíky si pořídíš až později podle toho, co ti bude v konkrétní činnosti nejvíc chybět.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od badoch »

Záleží co kde budete měřit. Kvalitní drahý přístroj až spadne se žebřiku tak to asi nerozdýchá. V silnoproudu i klasické elektrice ovládací-rozvaďečové používám celé roky vadasku, dnes používané LED zkoušečky mi nějak nesedí ale mám taky zase na jiné zkoušení. Vadaska má jednu výbornou vlastnost a to že měřený obvod zatíží, což se mi několikrát osvědčilo při přechodových odporech atd. LED zkoušečka svítí "skoro na všem" Má ještě jednu užitečnou vlastnost, jde slyšet a cítit v rukách. Pro další už měření, ne zkoušení obyčejný multimetr, megmet a klešťák. Ono to spíš není o zkoušečce-měřáku, ale o tom co mi naměřené hodnoty řeknou.

Tak jak se tu píše začal bych s nejjednodušším a postupně si dokoupil co budu potřebovat a co mi bude sedět.

Ještě takovou poznámku k multimetrům , za mou praxi se jich koupilo již mnoho , protože většinou kolegové jaksi opomínají přepínat rozsahy R-U-I a je po měřáku.

Jinak mám jednu zkoušečku , ale název teď nevím, ta je dobrá, ale chce si na ni zvyknout, měří odpory, polovodiče, napětí, má obvodovku,indikace polarity.......nevybavuje chrániče, ale je orientační, je natolik citlivá že někdy kecá. Typ když tak upřesním.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#13 Příspěvek od PLV »

Pokud budeš montovat i třífázové obvody, velice se uplatní zkoušečka, která dokáže indikovat sled fází. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#14 Příspěvek od vrky »

Kdyby to nebylo o ceně tak FLUKE 100 nebo FLUKE 120. Ta 120 má v sobě svítilnu což je pro mě velké + sám ji vlastním.

Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#15 Příspěvek od jojosuly »

Zo svojej praxe uznavam klasika Wadaska a meracie pristroje -nedám dopustiť
na klasiku ručičkovy na strojoch vidno rychlu zmenu stavu a keď digital mal by mať bargraf

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“