Osvětlení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

Hanízek:
to si právě musí každý sám spočítat co se mu vyplatí a jaké má na to osvětlení požadavky. Podle těch čísel máš zřejmě jednofázovou bytovou sazbu 5,50 Kč / KWh. Já mám přímotop - 20 hod. NT za 2,60 a to už je rozdíl. Nějaká ta desetikoruna proti tomu topení ( v zimě až 7000 / měs. ) je směšný pakatel. Jinak upřednostňuji místní osvětlení, z centrálního svítidla někde v koutě většinou moc světla nezbude... A na míň exponovaných místech mám žárovky staré i přes 20 let, svého času bratru 4,50 Kč.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#32 Příspěvek od BOBOBO »

Není zas až tak běžné dávat CENTRÁLNÍ osvětlení do kouta . :D

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#33 Příspěvek od Achab »

BOBOBO píše:Není zas až tak běžné dávat CENTRÁLNÍ osvětlení do kouta . :D
Polopatě řečeno z 200 W lustru na stropě sotva přečteš v rohu noviny :idea:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Podla toho, aku mas miestnost. V panelaku staci 20W usporka v strede. A v obyvacke tri.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#35 Příspěvek od Hanizek »

Andrea píše:A to ti nevadí, že máš teď toho světla 5x míň?
Ne, nevadí. Předtím jsem totiž měl jeden lustr uprostřed pokoje, teď mám tři bodovky zvlášť přesně tam, kde potřebuju. Takže i když je světla míň, vidím víc ("nestíním" si vlastním tělem).
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#36 Příspěvek od Duvsan »

Ale 50W halogenka vs 2W LED? Nemělo to být aspoň 12W?

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#37 Příspěvek od eva22 »

Achab
Jestli topíš elektrikou, tak potom můžeš v zimě klidně svítit žárovkama. Pak tě to musí vyjít stejně draze jestli topíš elektrickým topidlem nebo žárovkama :-D

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#38 Příspěvek od Achab »

Při mém svícení bych u těch žárovek zmrzl. :) Ale třeba terárium se dá žárovkama vytápět a jejich spektrum je ideální pro rostliny. V tom předstihují i speciální zářivky pro tento účel.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#39 Příspěvek od Duvsan »

Dnes som bol vyzdvihnúť tú silnejšiu lampu a konštatujem, že svieti parádne. Dal som to nakoniec do kuchyne, do kúpelky asi kúpim celé svietidlo. Len som zvedavý na tú životnosť. Takéto veci je najlepšie urobiť si vlastné, potom viem, čo v tom je a keď to urobím dobre, má to šancu ma prežiť. Takto je to i drahšie, i "mačka vo vreci". Keby skúsim niečo roztočiť, napr. nejaký ventilátor, určite uvidím stroboskopický efekt.:( Ale svieti pekne.

Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

#40 Příspěvek od kassquit »

Hanizek píše:
Andrea píše:A to ti nevadí, že máš teď toho světla 5x míň?
Ne, nevadí. Předtím jsem totiž měl jeden lustr uprostřed pokoje, teď mám tři bodovky zvlášť přesně tam, kde potřebuju. Takže i když je světla míň, vidím víc ("nestíním" si vlastním tělem).
Potom je asi najlepšia čelovka, to ti bude stačiť 2W na cely byt:-)

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#41 Příspěvek od Hanizek »

kassquit píše: Potom je asi najlepšia čelovka, to ti bude stačiť 2W na cely byt:-)
To je taky možnost :lol:
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#42 Příspěvek od bastliar »

Dostala sa mi do rúk sodiková vybojka OSRAM 100 watov aj zo štartérom, ale bez tlmivky.
:?: Mohol by som použiť dve seriovo zapojené tlmivky 40 W určené pre lineárne nízkotlakové ortuťové výbojky - žiarivky.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Tiger_T »

Pro vyzkoušení by se to dalo použít. S menší tlumivkou se ta výbojka bude "rozjíždět" 10-15 minut, nedosáhneš plného jasu světla a výrazně snížíš životnost výbojky. Jinak v místnosti pouštět sodíkovku, no nic moc... (oranžové světlo) to je spíš na venkovní použití, nebo na kvítka. Doma (v garáži) bych spíš použil nějakou rtuťovou - má bílé světlo.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#44 Příspěvek od kokun »

kassquit píše: ... Potom je asi najlepšia čelovka, to ti bude stačiť 2W na cely byt:-)
:lol: :lol: :lol:
kassquit - 100 bodov :prst: :prst:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#45 Příspěvek od kbulda »

Mám rád dostatek světla.
Doma mám kuchyň s jídelním koutem celkem 13,5 m2.
Centrální svítidlo lineár 2 x 36 W, nad kuchyňskou linkou lineár 1 x 58 W,
nad jídelním stolem žárovka 150 W.
Sazba přímotop D 45.
Není co řešit, protože je velký rozdíl co "sežere" osvětlení proti topení.
Měl jsem kolegu z práce. Tomu jsem opravoval přenosný přímotop cca 2 kW. Když jsem se ho ptal, na co to používá, tak mi vysvětlil, že když se dívá večer na TV , tak ho má vedle křesla a krásně ho hřeje. Na mou námitku, že to dost žere a tohle topení ho stojí dost peněz mi řekl
" Každý den koukám na tu TV asi 2 hodiny , za tu dobu vypiji 2 až 3 piva a vykouřím asi 5 cigaret, kdo žere víc, já , nebo topení ? "
Na to jsem mu řekl, že když to vidí takhle, tak ten teplomet je vlastně úsporka.
Z toho vyplývá , že pro každého jsou úspory el. energie jen pohledem na věc i z jiné strany.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“