Odpor k tranzistoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jozef51
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Odpor k tranzistoru

#1 Příspěvek od jozef51 »

Našel sem doma tranzistor BD 237 (datasheet - http://www.gme.cz/_dokumentace/dokument ... 014.1.pdf) ) a chtěl bych si pomocí něj udělat spínání asi 1A zátěže, v datasheetu se moc nevyznám ale myslím že napětí do báze bude asi 0.85 - 0.9 V ale nějak si už nevím rady s výpočtem odporu. Mohl by mi někdo napsat jakou hodnotu odporu tam mám dát ? A je lepší pouštět do báze víc proudu (třeba kdybych chtěl spínat 2A) i když budu mít připojenou zátěž třeba jen 500 mA ? Někde na internetu sem ještě četl že je dobré dát nějaký odpor mezi bázi a zem...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Nejdřív si spočítáš potřebný proud bází Ib=Ic/hfe, Ic je těch 1A, hfe je zesílení které je při tomto proudu min. 25, takže Ib je 0.04A, odpor pak spočítáš z ohmova zákona Rb=U/Ib (U je napětí na odporu Rb), napětí na bázi je jak jsi psal (cca 0.8V). Odpor můžeš dát menší, budeš pak mít rezervu pro spínání většího proudu.
Odpor mezi emitorem a bázi se dává proto aby nebyla při vypnutém tranzistoru báze "ve vzduchu", jeho hodnota dle libosti, třeba 10K (ale zároveň zhruba 10x víc než odpor v bázi).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Jiné vysvětlení funkce odporu mezi B a E je urychlení zavírání tranzistoru a dává se zpravidla menší než odpor do báze (záleží na napětí na Rb).

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#4 Příspěvek od alanoid »

Ja mam ted neco obdobneho, z procesoru PIC mi jde signal +5V pres odpor na bazi BD139 a jim spinam 12V svetlo. Rikate, ze mezi bazi a zem mam dat 10k odpor aby baze nebyla "ve vzduchu"? Ja ze to funguje i bez nej. :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Nemůže být v luftu, dyť ji ten PIC přes bázový odpor uzemňuje. To bys musel ten pin přepnout na vstup.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od sqad »

Neviem či som to ja inak pochopil, ale zdá sa mi, že si (Amarok a Andrea) s hodnotami rezistora medzi bázou a emitorom protirečíte...
Je teda väčší Rbe alebo Rb?
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#7 Příspěvek od alanoid »

Takze to mam takto. Tam mi teda chybi odpor?
Přílohy
screen.gif
(4.92 KiB) Staženo 54 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

sqad: může být větší i menší, záleží na okolnostech, pokud je tranzistor jako spínač (třeba místo relé), tak je podle mě zbytečné dávat Rbe<Rb, u spínaného zdroje je to zpravidla naopak (Rbe>Rb).

alanoid: Andrea to už psala - PIC bázi přes ten odpor uzemňuje, takže tam Rbe nemusí být.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

AmarokCZ píše:je podle mě zbytečné dávat Rbe<Rb, u spínaného zdroje je to zpravidla naopak (Rbe>Rb).
No teď jsi to teda vyjasnil. :roll:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: no jasně, dal jsem opačně znaménka :oops:
mělo to být takhle: je podle mě zbytečné dávat Rbe<Rb, u spínaného zdroje je to zpravidla naopak (Rbe<Rb).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#11 Příspěvek od Atlan »

no sissi teraz polepsil :D naopak :D teraz to bude kazdemu zrozumitelne ...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“