Ozvučení menší kapely do zkušebny, prosím poraďte..

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od honza637 »

V první řadě není sranda odladit vlastní bednu. Jestli máš přístup do měřící bezdozvukové komory s vybavením pro měření tak není problém. Bude to chtít postavit větší množství ozvučnic a podobně. Jinak bude výsledek pámbu ví jakej.
Druhá možnost je pořídit si pořádnou bednu, nejlíp odladěnou a ozkoušenou provozem a společně s tím i auto kterým to odvezeš :lol:

Pokud ti jde o rozměry pokoukni se na kv2audio , ti mají systemy docela malý a docela dobře hrajou 8O
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
exxxi
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2010, 01:00

#47 Příspěvek od exxxi »

Ale já chci velkou bednu :D
Zajímalo mě hlavně, jestli má střeďák nějak výrazně horší vlastnosti, než driver.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od honza637 »

Tak logicky - čím víc pásem máš, tím víc dělicích frekvencí. Takže ti to udělá hrby. Tomu se nevyhneš i když to bude co nejstrmější. Taky tam dochází k posuvům fáze. To bychom ale zacházeli až dost daleko. Je dobré se řídit heslem méně někdy znamená více.
Oni se konstruktéři třípásem a dvoupásem hodně hádají na tohle téma. Pokud to zas rozprostřeš na víc pásem, může ta bedna chodit ve větším kmitočtovém rozsahu. V praxi to na podium ale nemá velký smysl. Málokdy u PA systemu něco hraje nad cca 14kHz. Což většinou solidní horna zahraje. (Prosím nekamenujte mě za nepřesnosti, snažím se psát srozumitelně)

Takže výsledek který se často používá je tak, že máš dvoupásmovej vršek a k tomu přes el. výhybku ( crossover ) subbas (chodí obvykle do cca 120Hz dle typu)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#49 Příspěvek od mmjuz »

Přesně tak. Nejjistějšího výsledku dosáhneš se slušnou dvoupásmovkou full range a subbasem s dělícím kmitočtem kolem těch 100Hz. To je vyzkoušené. Na ples v malé hospodě subbasy netřeba, důchoci si své Děti z Pirea a podobné hity vychutnají i bez výrazného šlapáku a basy.
Selenium jsou oblíbené u určité části uživatelů jen pro svou nízkou cenu. Stejně jako Eminence středobasy. Mnohem lepších výsledků dosáhneš s BC, nebo RCF. Když navštívíš nějakou opravnu reproduktorů, tak jsou tam těchto levných reproduktorů mraky, ty lepší se tam vyskytují jen vyjmečně. Prakticky u všech Eminencí se Ti časem zkroutí koš z tenkého plechu a pokud Ti náhodou bedna někde žuchne, tak se přímo promáčkne. Rovná se to zastrčením majzlu mezi spodní pólový nástavec a koš a pak hop nebo trop. Také se často střihne ten lepený spoj mezi feritem a nástavcem, nikdo to neopraví.
Dělat bednu podle rozměrů nákladového prostoru auta je dost neobvyklý způsob. Myslím, že mistr Cimbala něco podobného svým zákazníkům také nabízel. Jinak snad nikdo... Na objem, respektive rozměry boxu existují na netu programy. Určitě něco bude na www.repromania.net a s vhodně voleným basreflexem se ke svým rozměrům nějak přiblížíš. Dokonce bych řekl, že Tvé rozměry jsou vyloženě přemrštěné pro použití se zesilovačem 2 X 200W.
Osobně bych šel spíš do 12´´ BC + 1´´ s vhodným zvukovodem, než do třípásma Eminence 15´´ + něco levného + ještě levnější tweetr. A k tomu subbásek s 1 X 15´´, stačí jeden a ještě Ti v autě zbyde místo pro stopařku.

Uživatelský avatar
exxxi
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2010, 01:00

#50 Příspěvek od exxxi »

Díky za tipy. Co se Eminenců týče, mám doma asi 10 let dobře udělanou samodomo bednu (dělal kamarád), kde je právě Eminence EM15-1008. Jsem s ní naprosto spokojenej (rozměry 60cm x60x60), hraje pěkně zhruba od těch +-40 Hz (prostě od od noty E nebo F na base), dolů už je samozřejmě pokles. V pohodě se s ní dalo hrát pro těch 100-150 lidí, nikdy se do ní celejch 100w nepustilo, takže nemam důvod na eminenc zanevřít. (styl klasickej rock rocknroll, Katapulti atp.)
Na ty středy jsem se ptal, jelikož je mám doma.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#51 Příspěvek od Sendyx »

U nás v ulici má jeden chlap škodivku Š105M. Auto silné jak blázen, uveze celou rodinu a naprosto spolehlivé. Asi tak nějak řešíš audio.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od honza637 »

8O ...... :lol:
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
exxxi
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2010, 01:00

#53 Příspěvek od exxxi »

děkuji těm, co mi řekli něco k věci, definitivně vítězí tři pásma (jak jsem psal, repráky mi leží doma), dělící kmitočet 1khz a 5 khz. Při pokusnym zapojení to hrajedobře, oproti předchozímu pokusu, kdy jsem měl kupovanou výhybku na 2,5 khz a střeďák si skoro nezahrál je to dost rozdílnej zvuk. Zatím to zkouším na malém sále, snad to brzy prubnu i ve velkym a uslyšíme ;)

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#54 Příspěvek od mmjuz »

Mně doma někde leží zase ty kola na Š105, kdybys potřeboval.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od honza637 »

Pak měřítkem úspěšnosti odměřuj počtem půllitrů hozených po podiu publikem. Cokoliv zkoušet přímo v akci je totiž nejlepší cesta k průseru.

Letem světem mě napadá jak by to vypadalo kdyby chirurg na sále teprve zkoumal jak se pracuje se skalpelem a dalšíma nástrojema. Pak by se začal učit jak se operujou orgány a nakonec mozek . Super pocit co? :?

A to teprve kdybys tenhle postup viděl a za tejden se ejhle něco stalo a na tom sále bys v roli pacienta byl ty. to by bylo 8O :!: :!: :!: a pak :?

A pak by měřítkem úspěšnosti operace bylo jestli pacient po operaci stále dýchá. Ale že místo hlavy má přišitou ruku, mezi nohama hlavu a tak dále by už nebylo tak důležitý

EDIT: mmjuz byl rychlejší. :D
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#56 Příspěvek od Sendyx »

Komu není rady, tomu není pomoci.

Co tak čtyřpásmo a některé repráky zdvojit nebo ztrojit ? :wink:

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od honza637 »

A možná je dát párově - i dozadu aby nebylo třeba odposlechů 8-)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#58 Příspěvek od Atlan »

exxxi píše:děkuji těm, co mi řekli něco k věci, definitivně vítězí tři pásma (jak jsem psal, repráky mi leží doma), dělící kmitočet 1khz a 5 khz. Při pokusnym zapojení to hrajedobře, oproti předchozímu pokusu, kdy jsem měl kupovanou výhybku na 2,5 khz a střeďák si skoro nezahrál je to dost rozdílnej zvuk. Zatím to zkouším na malém sále, snad to brzy prubnu i ve velkym a uslyšíme ;)
To tqazko bude hrat tak ako ma....bud postav nieco osvedcene, alebo to daj omerat a navrhnut vyhybky na mieru...dokonca je moznost ze sa to nebude dat poskladat..... Ono je rodiel ked to hra a ked to HRA..

Uživatelský avatar
exxxi
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2010, 01:00

#59 Příspěvek od exxxi »

Sendix> zkus místo planejch keců napsat, co přesně máš doma a na jakou muziku to používáš, jestli je to tak dobré, postavím si v budoucnu to stejné. :D

Uživatelský avatar
exxxi
Příspěvky: 14
Registrován: 22 pro 2010, 01:00

#60 Příspěvek od exxxi »

Honza> neboj, mam příležitosti si to zkusit tam, kde si špatnym zvukem neublížim, natož aby šlo o zdraví ;)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“