Termostatu k ovládání třícestného ventilu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od AmarokCZ »

Axamith: pokud opravdu tolik ročně protopíš jen kvůli udržení teplé vody, tak to asi smyslu bude mít, ale myslím si, že by ti stačil koupit trojcestný ventil s elektropohonem a k tomu dobastlit jednoduché řízení, protože to řízení, které jsi popisoval na začátku není nijak složité.

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#17 Příspěvek od Axamith »

Přesně o to mi jde, koupit eletricky ovládaný třícestný ventil a k tomu nějaké relativně jednoduché zařízení, kterým bych ho ovládal. Jenže nemám žádné použitelné schéma . . .

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

Axamith: pokud dobře chápu tvůj problém (z prvního příspěvku), tak potřebuješ jen jedno čidlo připojit ke třem komparátorům a spínat tím tři relé (čerpadlo, odpojení kotle a 3W ventil)

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Axamith »

AmarokCZ píše:Axamith: pokud dobře chápu tvůj problém (z prvního příspěvku), tak potřebuješ jen jedno čidlo připojit ke třem komparátorům a spínat tím tři relé (čerpadlo, odpojení kotle a 3W ventil)
Ano, přesně tak to je.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od AmarokCZ »

Tak nějak takhle by to mohlo vypadat.
R1 je PT100, pomocí VR1 si nastavíš 65°C, kdy sepne Re2 a odpojí plynový boiler, VR4 nastavuje hysterezi. V levé části to funguje podobně, pouze VR2 nastavíš na 95°C. VR6 nastavíš na 60°C (ovládání ventilu). Re3 je tam je jako náznak, protože netuším, jak se takový ventil ovládá.
Na místo R1 bych místo PT100 dal něco jiného, protože PT100 mění svůj odpor poměrně málo, lepší by byl třeba NTC termistor, to ale záleží na tom, jak dobře by se dal takový NTC umístit k boileru. Trimry na invertujících vstupech bych doporučil více-otáčkové (především kvůli tomu PT100).
Přílohy
TS1.gif
Schema
(14.46 KiB) Staženo 131 x

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Axamith »

To je úžasné. Jendo čidlo, tři výstupy, hystereze.
Ventil chci ovládat pomocí relé, má sice příkon do 6W, napájení podle typu 24V nebo 230V, ale relé je relé. Kdo ví, jestli mě nepadne si do bytu natáhnout nějakou signalizaci, co se děje v kotelně.
Jako ventil použiji nejspíše http://www.regulus.cz/trojcestne-zavito ... zinou.html.
Pokud by to šlapalo s PT100, tak bych se jich chtěl držet. Mám tři kusy, které jsem získal jako náhradní díl k solárnímu systému, jsou zalepená v nerezové trubičce se silikonovými vývody. Sol. zásobník má na tyto čidla připravené kanálky, kterými se zasouvají na měřící místo.
S více otáčkovými trimry souhlasím, bude přesnější nastavení.
Předpokládám, že schéma nemá žádné záludnosti, sednu a navrhnu si plošňák, seženu součástky a pustím se po mnoha letech do bastlení.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od AmarokCZ »

Záludnost by mohla být v tom, že s PT100 se napětí na vstupech komparátorů mění v rozsahu cca 1,3V až 1,45V (60 - 90°C), což je poměrně málo (s NTC by byl tento rozsah asi 20 větší). Rozdíl 1°C změní toto napětí cca o 2mV, což se mi zdá málo vzhledem ke vstupnímu offsetu komparátoru. Fungovat by to mělo, je ale vhodné zkusit, jestli se tím nezvětší hystereze (vlivem vstupního offsetu, bez vlivu odporů mezi výstupem a invertujícím vstupem).
Zkrátka jistota by byla kdyby se napětí z děliče nejdřív zesílilo ... viz. příloha.
Přílohy
TS2.gif
Schema V2
(15.85 KiB) Staženo 103 x

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#23 Příspěvek od Axamith »

Podle tabulek, které mám k dispozici se odpor PT100 zmnění z 1232 ohmů při 60°C na 1347 ohmů při 90°C. Takže rozdíl je 115 ohmů. Zesílení určitě prospěje. V nouzi bych ale použil zmiňovaný termistor NTC. Nenašel jsem sice žádný v zapoudřeném provedení, ale dal by se zalít do epoxidu.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od AmarokCZ »

Ty odpory, co jsi napsal ale platí pro PT1000 !

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Axamith »

Jejda, tak to je problém. Ty navrhuješ schéma pro PT100 a já mám PT1000. Pro jistotu jsem se byl podívat a je to tak, PT1000 jak namalované. Sypu si popel na hlavu. :?

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#26 Příspěvek od Axamith »

Šlo by schéma upravit na čidlo PT1000 ? Předpokládám, že by se jednalo především o hodnoty odporů. Děkuji

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od AmarokCZ »

Mělo by stačit zvýšit R2 na 10k.

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Axamith »

Děkuji za reakci. Ještě bych si před samotnou realizací chtěl ujasnit pár detailů. Víceotáčkové trimry budou VR1,2,3. VR4,5,6 budou klasické ( je hodnota 5Mega správně? ). Jakého typu budou diody D1,2,3 ?

P.S. těmito otázkami nechci prudit nebo být nevděčný, jen se snažím předejít případným nezdarům

Děkuji

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od AmarokCZ »

Trimry 5Meg stačí obyčejné, diody jsou na potlačení napěťové špičky, takže může být libovolná, třeba 1N4007.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“