Tesla 427A Poézia

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

Tesla 427A Poézia

#1 Příspěvek od riprex »

Zdravím, potřeboval bych pomoc s tímto rádiem. Vše funguje bezproblémů, jedinný problém je, že se z reproduktoru ozývá brum. Nemá na to vliv nastavení hlasitosti ani rozsah, dělá to i když hraje hudba. V rádiu jsem měnil jen pár vadných kondenzátorů a opravoval pár studeňáků jinak je všechno původní. Neví někdo co by za tím mohlo stát? S elektronkama teprve začínám. Díky za všechny rady.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jaký proud je odebírán ze zdroje?

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jardx »

Filtrační kondenzátor asi nebude mít kapacitu,nebo hodně malou

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Dratak »

Změř usměrňovač v anodovém zdroji (normálně jako každý jiný Graetzův můstek), abys zjistil jestli není některá z diod přerušená. Usměrňovač by se pak změnil v jednocestný a hladina brumu samozřejmě stoupla. Budeš-li mít jakékoli podezření dej tam místo něj provizorně můstek ze 4 diod 1N4007 (1kV/1A).
Vyjmi elektronku EABC80. Pokud brum zeslábl, ale nezmizel úplně dělá to ellyt v síťovém zdroji (ten jsi měl ale předem zformovat!). Dej ke každému zatím paralelně nějakých 47uF/450V. Pokud brum zmizel úplně vlož EABC80 a zkus to komplet. Pokud to poběží normálně bez brumu dělá to ten ellyt.
Pokud to vrčí i s novým usměrňovačem a paralelně připojenými ellyty po vložení EABC80 hledej chybu v obvodu řídicí mřížky triody.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#5 Příspěvek od riprex »

No po výjmutí EABC80 brum zesílí a zvýší výšku. Elyty jsem neformoval, protože rádio bylo víceméně pravidelně v provozu. Brumu jsem si všiml až později, dřív jsem ho ani nevnímal. Jinak na tom filtračním elytu je napětí jen 24V není to málo? V pondělí zkusím koupit novej filtrovací kondenzátor a vyměnit ho. btw. jak se u těchto starých kondenzátorů pozná + a -?

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jardx »

V Poezii je kondenzátor dvojitý2x50M(zespodu 2 vývody to je +) obal je -
Špatně si měřil,kdyby tam bylo 24V tak by rádio nehrálo

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#7 Příspěvek od riprex »

Ten kondenzátor mě po chvíli došel, za těch 24V nejspíš mohl voltmetr, už má něco za sebou, ale většinou funguje správně. Kondenzátor jsem vyměnil za dva 50M a je to o hodně lepší, ale když přiložím ucho k reproduktoru, tak pořád trochu brum slyším, ale to je myslím už normální.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“