Babetta, světlo z LED diod

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martanas13
Příspěvky: 11
Registrován: 07 led 2011, 01:00

Babetta, světlo z LED diod

#1 Příspěvek od martanas13 »

zdravím, chtěl jsem si na svoji babettu udělat světlo z led diod, moped Vyrábí střídavé elektrické napětí 6V / 20 W. ale ve skutečnosti při vyších otáčkách motoru vyrobí i 8 voltů, proto předpokládám tedy, že bude potřeba nějakého usměrnovače, a něčeho, co by mi tam hlídalo stálé napětí, prosím pradte, co vče je potřeba koupit, a co ja jak udělat, bohužel jsem uplný začátečník takže to se mnou asi nebude jednoduché :o :o :o 8O

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Stačí je usměrnit, vyhladit a dodělat zdroj proudu, vše záleží na tom, kolik a jaké diody tam budou.

Uživatelský avatar
martanas13
Příspěvky: 11
Registrován: 07 led 2011, 01:00

#3 Příspěvek od martanas13 »

dodělat zdroj proudu ? a jaký koupit osměrnovač ?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Usměrňovač víceméně libovolný (třeba obyč. můstek 1A/250V), zdroj proudu podle toho, jaké (a kolik) diody, bude možná stačit obyčejný odpor (taky jsem to tak udělal a funguje to 3 roky).

Uživatelský avatar
petr1991
Příspěvky: 301
Registrován: 29 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

#5 Příspěvek od petr1991 »

odpor bych tam radsi nedaval kvuli spickam a kolisani napeta podla otacek. Jedine keby si tam dal nejaky stabilizator, potom by stacil aj odpor ale radsi tam daj nejaky iny zdroj prudu ako odpor. ked tam das len odpor a usmernovac tak pri malych otackach ti to bude slabo svitit a ked motor trochu vytocis tak ti mozu odejit diody kuli spickam. Hledaj prudovy zdroj k LED a prud si nastavis podla tvojich LEDek.
Naposledy upravil(a) petr1991 dne 07 led 2011, 23:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Usměrnit, vyfiltrovat a podle dostupného napětí a použitých LEDek nastavit zdroj proudu s jedním nebo 2 kousky LM317. Možná by se to dalo udělat s vyšší účinností PWR regulátorem, ale to už bych řekl je moc složitá věc na tak jednoduchý silostroj, jakám je Bábule.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od roverider »

pokud dáš místo zadní žárovky ledky tak si spolehlivě vodpálíš tu přední jelikož magneto je velice měkký zdroj, musel by sis koupit stabilizátor nebo silnější žárovku.
magneto dává naprázdno v otářkach kolem 40V.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

To je pravda, já jsem společně se zadním LED světlem udělal i paralelní stabilizátor.

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#9 Příspěvek od Spejbl »

Zdravím ,
já sem použil zapojení dole na obrázku,proudový zdroj s tranzistorem + jednocestný usměrnovač s 100uF kondikem na 35V.Podsvětluje mi to tachometr u fichtla,kde zatím 2 roky není problém,ale určitě bude, nemá to žádnou ochranu proti napěťovým špičkám.
Na fichtlu s dynamem z pařezu se to spálilo hned-prorazil se tranzistor-takže aspoň pararelní stabilizátor nutný
Přílohy
P1083830.jpg
Václav Malina 6.díl
(249.46 KiB) Staženo 114 x
Já se vrátím

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“