Zenerka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepa23
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2010, 02:00

Zenerka

#1 Příspěvek od pepa23 »

Ahoj,
obracím se na vás s dalším dotazem. Chtěl jsem udělat napěťovou ochranu se Zenerkou.

Našel jsem si tohle schéma.
Obrázek

Zenerku jsem si dal na 5V a vše funguje super. Jen bych potřeboval, abych tam měl i LEDku, která by se rozsvítila v případě, že do obvodu jde víca jak 5V. Je to zbytečnost, ale tak zajímalo by mě, jak by se to dělalo.

Zkoušel jsem tu LEDku dát za Zenerku, což je asi blbost, co ? :-)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

ked tam pojde viac ako 5 V tak uz bude vsetkemu jedno nie ? :D no ked pouzijes led napr cervenu ma ubytok 1,8V v priepustnom smere + zenerku 3,3V do serie tak by sa to malo rozsviet ked prekroocis 5,1V pripadne ine ledka zelena ma tusim 2,1V... a potom su tu ine komplikovanejsie riesenia :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Můžeš přímo na Vs "pověsit" TL431 s děličem pro referenci 1:1 a do serie s katodou dát ledku a odpor. Rozsvítí se přesně při 5V.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od bastliar »

Mohol by som mať prosím iný dotaz ku zenerke.
Postavil som jednoduchý VN zdroj s TV trafom. IRF640 ovládaný 555-kou kde slúži ako ochrana tranzistoru zennerka 150 voltov.
Dlho v pohode, ale zrazu sa začala prehrievať a odpalovať behom sekúnd to isté aj 180 voltová. IRF640 má myslím hranicu niekde u 200 voltov.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten fet nemusíš chránit zenerkou - ten průraz při úzké napěťové jehle není destruktivní, sám se zachová jako zenerka.

EDIT - nevím sice, o jaký jde přesně případ, ale daleko efektivněji se dá tranzistor "chránit" klasickou kombinací diody,kondíku a odporu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od bastliar »

Pri stavbe ma taktiež prekvapilo použitie zenerky, kedže bežne sa používa dioda, ale dal som ju podľa návodu. Trandík si zatiaľ spína ďalej aj bez zenerky. Dioda snáď postačí.
Mohol by si mi prosím objasniť použitie kondíku pri ochrane tranzistora. U iného obvodu je použitý, avšak ku úprave výstupneho signálu.
Dík

Odpovědět

Zpět na „Poradna“