Šumové napětí-průběh

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Šumové napětí-průběh

#1 Příspěvek od GeorgeB »

Zajímá mě jak vypadá průběh šumového napětí na rezistoru. Bohužel nemám spektrální analyzátor, tak jsem změřil pouze osciloskopem.
Je uvedený naměřený průběh šumové napětí z rezistoru?
V zapojení zesilovače pro můstkový tenzometr mám použité obyčejné uhlíkové rezistory, speciální metalizovaný mi snad brzy přijde jako vzorek od výrobce.
Přílohy
oscscr05.png
Superponovaný průběh napětí na výstupu zesilovače.
(6.5 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »


Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Díky, když se to téma probíralo,tak jsem to četl, ale měl jsem v paměti, že uvedené oscilogramy byly pouze zhuštěné. Navíc jsem nevěděl jaký druh šumu rezistor produkuje. Bílý?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Záleží i na druhu zátěže, jaký šum produkuje. Já bych řekl, že tepelný.
Musel bys do velkého odporu nacpat dost velký proud, aby se jeho teplota ustálila třeba na 80°C, a střídavé napětí snímat pomocí zesilovače s tak malým šumem, aby byl vedle šumu odporu zanedbatelný. A nahrát si to třeba pomocí programu Audacity v maximální kvalitě - ten ti spektrogram spočítá z libovolného úseku záznamu.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od WLAB »

Z zadneho konecneho zaznamu nelze rici, ze sum je opravdu bily. :)
Uplne bile to nevypada, jednak je tam nejaky trend na jehoz vyhodnoceni je ten zaznam kratky a jednak jsou nektere zoubky prilis equidistantni. Takze to bude max. bily sum (v omezene casti spektra) s nejakym aditivnim bordelem.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od GeorgeB »

No vlastně jsem se ptal na dvě otázky: jaký typ šumu produkuje uhlíkový rezistor a druhá otázka jestli šum(superponovanej bordel) uvedenej na oscilogramu může být způsoben rezistorem.
Místo uvedeného precizního rezistoru mám použit obyčejný uhlíkový(viz schéma).
Přílohy
typ_aplication_bridge_res.GIF
Zesilovač pro můstkový tenzometr.
(27.25 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Ahoj,
řekl bych, že toho bordelu je příliš, než aby byl zdrojem šum rezistoru, jestli tedy má ten druhý stupeň zesílení 1000 a ne mnohem víc. Je těch 2,5V a těch -5V dobře zablokováno a jak jsou dlouhé vývody toho tenzometru ? Metalizované odpory budou doporučené kvůli stabilitě, ne kvůli šumu.
Michal

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od iginoiii »

dobrý deň, trošku mimo témy(za to sa ospravedlňujem), ale mňa by zas zaujímalo, čím je najjednoduchšie tenzometrický zosilovač skalibrovať. Nejaké nízke referenčné napätie napr. 0.01V, a po zosilnení 100 očakávať 1V, alebo sa dá spoľahnúť na zmeranie zosiľňujúcich odporov?

určite budú nejaké profesionálne kalibrátory, nehovoriac o etalónoch, ale mám na mysli v domácich podmienkach, vďaka, s pozdravom, i

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od GeorgeB »

Zaky píše:Je těch 2,5V a těch -5V dobře zablokováno
Zdroj 2,5V v současné době tvoří bvod TL431. Uvedený LT1009 mám objednaný a čekám až přijde. Napětí +/-5V má běžnými lineárními stabilizátory a podle mě tam by takovýhle rušení vznikat nemuselo. Výstupní stupeň má zesílení 200, takže problémy vznikající při velkém zesílení by zde být neměly. Až budu mít uvedené součástky, tak provedu další měření a uvidím. Přívodní kabel k tenzometru je cca 2,5m(použit originál stíněný kabel).
Uvedené rušení se mi superponuje na měřený signál a na výstupu tvoří dost velké zkreslení.
Přílohy
oscscr02.png
(8.15 KiB) Staženo 45 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

predpokladam ze to mas uz na DPS ?

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od GeorgeB »

Atlan píše:predpokladam ze to mas uz na DPS ?
Na univerzílní DPS. Takže žádný ideální podmínky ani vrabčí hnízdo. Na návrhu DPS pracuju. Správnou funkci jsem si ověřil, tsk můžu navrhovat na čisto. Jen mě překvapila velikost toho šumu. Na výstupu je jeho amplituda asi 10mV, při zesílení koncového zesilovače 200x by znamenalo, že na vstupu je šum v řádu desítek uV.
Pokud nepomůže výměna součástek a dobrý návrh plošného spoje, tak nejspíš budu muset zařadit do signálové cesty dolní propust.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

ten šum bude ještě horší, až ti začne klíčovat mobil

DP tam dát musíš, ale u OZ je nejhorší šum do 10 Hz, nevím jak si tam poradíš s DP...
Dej na Zakyho a zablokuj to napájení OZ keramikou co možná nejblíže čipu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Dolní propust už tam máš, ten C ve zpětné vazbě druhého OZ, pokud to nepotřebuješ příliš rychlé, tak ho klidně zvětš. Lineární stabilizátory i TL431 budou v pohodě, horní vstup můstku a 10K trimr spoj topologicky do jednoho bodu a ten zablokuj keramikou (klidně 1uF) proti zemi, stejně tak přímo -5V stranu toho 51R odporu a napájení OZ. OZ máš ten LT, nebo jiný ? DPS bych udělal oboustranný s maximálním rozlitím země. Co bude na výstupu, A/D převodník ?
Michal

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od GeorgeB »

Zaky-> Díky za cenné připomínky. Zohledním to při návrhu DPS.
Teď na zkušební desce mám operáky LTC1050 a stejně tak budou i na navržené desce. Zdroj 2,5V bude buď TL431 nebo doporučené LT1009.
Na výstupu zesilovače bude buď osciloskop a nebo AD převodník. Pak bych referenční napětí pro ADC použil těchto 2,5V.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

TL má trošku horší parametry - ale chce to přepočíst, jestli to ovliní signál... Asi je to úplně jedno co použiješ.
U některých případů je vhodné napětí můstku modulovat (např. sinus 10 kHz) a pak využít pásmovou propust - přibudou, ale zase jiné problémy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“