Šumové napětí-průběh

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od GeorgeB »

Jelikož výstupní napětí odpovídá vstupnímu tlaku(1bar = 1mV) a já potřebuji měřit s přesností cca +/-2bary, tak se spokojím s výstupním šumem menším než 2mV. Převedeno na vstup zesilovače je to 10uV.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#17 Příspěvek od Cust »

Pod 10 mikro má i to TL - a to přispívá jen malou částí... Ale má nějaký drift - to si spočítej, aby ti třeba s teplotou neujel přeodník o 1 bar.
Spíš bych šel s tím rezistorem o řád níž - jestli to jde...
Naíc na osciloskopu nebo po zpracování ADC můžeš použít průměrování. ;-)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od GeorgeB »

Teplotní drift by podle mě nevadil, když bude výstupní signál zpracovávat AD převodník se společným referenčním napětím. Bohužel nevím proč uvedený rezistor je právě 301k(když platí čím větší odpor tím větší sumové napětí). Ale nejspíš je to kvůli nastavení nuly(stejnosměrný), ale zároveň aby to neovlivňovalo výstupní signál z měřícího můstku(vnitřní odpor měřícího můstku je v řádu stovek Ohmů a vnitřní odpor nulovacího obvodu je právě těch cca 300kOhm). Až mi přijdou součástky, tak to vyzkouším a napíšu sem výsledek.
Děkuji všem za cenné rady.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od Zaky »

Nebo zkus zbastlit rozdílový zesilovač podle obr. My takto s tlakoměry měříme a funguje to dobře. VGND je reference 1,2 V, nula je ovšem samozřejmě hodnota reference. Tlakoměr je osazen jen jeden.
Michal
Přílohy
tlak.jpg
(17.53 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

Těch 300k je tam z důvodu té nuly. Pokud půjdeš níž, bude stoupat nelinearita můstku...
Osobně jsem tenzometry měřil pomocí stejného OZ. Zapojil jsem na můstek přístrojový zesilovač (trojice LTC1050 o 4 strany níže) a vyrobil stabilizoaný zdroj napětí (to už nevím jak vypadal). Možná to bude i pro tebe výhodnější...

EDIT: tak jsem byl pomalejší, ale rozdíl tam je - přístrojový / dif. zesilovač
Naposledy upravil(a) Cust dne 11 led 2011, 00:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

koukám do katalogu odporů Tesla,
TR163, šumové napětí < 0,1V/V 140R-681K
TR191 (běžné zelené) 0.5 µV/V 100R-100K, u TR192 do 332K
uhlíkové odpory jsou šumáci.
Jestli tu naměřenou hodnotu budeš dál zpracovávat, tak by se dalo statisticky použít víc měření a tím šum vyloučit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Máme zde silo na tenzometrech , délka kabelů k převodníku cca 10m .

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od GeorgeB »

Díky za radu použit diferenční zesilovač. Při návrhu desky tam udělám obě varianty a vynecháním součástek použiju buď jednu nebo druhou.
Ještě otázka(patřící do jiné sekce) jak nejlépe udělat číslicové průměrování?
Pravděporobně to budu snímat vnitřním AD převodníkem v ATMEGA16, kde vzorkovací frekvence 15kS/s při rozlišení 10bit by mělo stačit. Pokud ne, tak bych následně použil nějaký externí ADC. Otázka je teda jak udělat programově průměrování budu-li mít naměřeno asi 3-5x více vzorků než budu potřebovat. Prakticky mi jde o to měřit dvě první maxima na uvedeném impulsu (vyčíslit hodnoty těchto maxim).

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#24 Příspěvek od Cust »

Standardně se používá plovoucí průměr, tedy místo signálu použiješ průměr z (např.) 4 posledních period - ty musíš detekovat. Pokud signál není periodický, tak průměrování nemá smysl - tedy asi tvůj případ - tedy jsem ti asi hloupě poradil.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od GeorgeB »

Jedná se o měření tlakového impulsu, který se vyznačuje dvěma skoky-na druhém uvedeném oscilogramu výše je to vidět. A já potřebuju měřit hodnotu obou lokálních extrémů. Signál by mohl být periodický(tlakové impulsy můžu opakovat), ale problém by byl detekovat počátek periody. Takže raději bych průměroval naměřené vzorky vedle sebe. To by mohlo stačit pro zajištění dostatečné přesnosti. Nejspíš bych to udělal jako průměr cca čtyř vzorků vedle sebe. Konkrétně první čtyři vzorky zprůměrovat a výsledek bude první změřená hodnota, další změřené hodnota by byla průměrem vzorku 2.-5., třetí hodnota průměr vzorků 3.-6. atd... Myslíte, že je toto dobrý způsob? Bohužel nemám matlab a podobně, abych si to ověřil teoreticky.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

udělej to v excelu...
detekovat start signálu pro průměrování celých souborů dat lze pomocí výpočtu prvních popř. druhých derivací

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od GeorgeB »

Cust píše:udělej to v excelu...
Myslel jsem na nějakej signál namodulovat bílej šum, zprůměrovat podle mojí úvahy a třeba zobrazit v grafu. Pro práci v excelu bych potřeboval naměřené vzorky bílého šumu. Bohužel uvedené oscilogramy mám pouze v grafické podobě-z dig. osciloskopu co mám nedostanu naměřená data pro zpracování :cry:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

tak zprůměruj grafickou podobu naměřených vzorků.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od GeorgeB »

To číslicový průměrování budu řešit až když mi nepůjde odstranit uvedený šum.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

a zkusil jsi teda zjistit, kde se ti na vstupu operáku bere 10 µV šumu? poslechl sis ho? Aby to nebyla indukovaná stanice Praha!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“