odstránenie zásuvky z panelu - prepojenie ale zachovať

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#16 Příspěvek od dudo02 »

Spominany WUKY spoj je vodotesny-spajaju sa sa nim bezne kable ulozene v zemi,cize umiestnenia v podlahe vo vnutornom prostredi sa netreba bat.
Chranic je uz samozrejmost-(neviem ako v CZ,ale na SVK uz ako nutnost) ako hlavny vypinac/istic...

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#17 Příspěvek od jogo »

Ďakujem pekne za odpovede,

ešte by som sa rád poradil:
Zo zásuvky, ktorá je v izbe 30 cm nad zemou, odchádza Cu 3x2,5 smerom k podlahe, aby pokračoval do ďaľšej zásuvky. Tento úsek medzi zásuvkou a podlahou nejde kolmo dole, ale cca po 45 stupňovým uhlom. Vraj ale takéto prívody a vývody musia ísť buď kolmo dole, alebo vodorovne. Ako je to? je tých 45 stupňov v súlade s normou?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#18 Příspěvek od jogo »

Nenájde sa nikto, kto by mi v tom poradil?

Ide o zistenie, kto je zodpovedný za poškodenie nového rozvodu v miestnosti. Do úvahy pripadá investor (ja), elektrikár (ja som na to čas nemal, nechal som si rozvod preto urobiť) a pokladač plávajúcej podlahy (ktorý vŕtal dieru na uchytenie lišty cca 10, 12 cm vľavo od zásuvky, zrejme s cieľom vyhnúť sa vedeniu zásuvky, avšak zákonom schválnosti presne do kábla).
Chcem preto vedieť, či elektrikár porušil normu, pretože zatiaľ to vyzerá tak, že všetkému na vine som práve ja. Na výrobcu kábla, prípadne použitej sadry, sme totiž pri prejednávaní problému s dotyčným elektrikárom akosi pozabudli..
Přílohy
po.JPG
(154.28 KiB) Staženo 69 x
pred.jpg
(169.34 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Svisle a vodorovně vedené kabely jsou jen doporučené, právě pro omezení nebezpečí, že se do nich časem někdo trefí, ale patří tak nějak k elektrikářské cti, je v těchto směrech tahat. Podobně, jako fáze vlevo, když je kolík nahoře, u pevně instalovaných zásuvek.
Jestli to z nějakého důvodu v těchto směrech vést nejde, chce to zakreslit, změřit a okótovat si to, nebo aspoň vyfotit.
A nezapomenout, kde ty obrázky či výkresy jsou, a před zavrtáním do stěny si podle nich vytrasovat kabely v blízkosti.

Ani to nefunguje stoprocentně: jestli řemeslník značky přehlédne, nic nenaděláš, je vždycky vhodné nenechat ho se svými zazděnými kabely samotného...

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od OK2STO »

Přesně tak jak píše Hill, je to jen doporučení.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#21 Příspěvek od jogo »

Ďakujem pekne, takže nezostáva iné, len túto zaujímavú situáciu nejako poriešiť..

Je tu spomínaná WUKY spojka, nedarí sa mi ju na nete nájsť - zadal som ju vyhľadať aj u predajcu elektroinštalačného materiálu, je WUKY riadny názov?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#22 Příspěvek od helios »

Skús túto linku: http://www.vuki.sk/
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#23 Příspěvek od jogo »

Ďakujem pekne! už som tam aj volal, a pani bola dosť prekvapená, že takú spojku nepoznám :)

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#24 Příspěvek od dudo02 »

K tomu prevrtaniu vodica-norma ako celok ma len odporucaci charakter,cize tu akosi postrada zmysel o nej bazirovat.
Fakt je,ze si ten vodic zasekal sposobom,ktory je zly.Pokial by si to spravil,ako sa to robi,tak by k tomu nedoslo,cize zodpovednost si vezmi na"svoje triko".

edit:// Aha tak som to zle cital-bol som v tom,ze si elektriku robil sam.V tomto pripade je ne vine elektrikar.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#25 Příspěvek od jogo »

Mne to vychádza tak, že keď na to nie je norma, elektrikár nič neporušil..
Ak by sa predsa len malo ísť do detailu a ukázať na niekoho prstom, tak pokladač podlahy by sa mal pri svojej práci správať tak, aby svojou činnosťou nespôsobil škodu. Čiže mal by sa pred vŕtaním dier oboznámiť s tým, kde sa čo pod omietkou nachádza. Či už opýtaním sa ma (v prípade pokladania u nejakej babky, smerovať dotaz na ňu) - a tým by sa zbavil zodpovednosti, alebo zistením vhodným meraním. Najnormálnejšie pri bežnom toku života však bolo to, čo pokladač urobil - predpokladal vertikálne uloženie vodiča.
Navrhol som uzatvorenie - podlaha sa rozoberie, ja vymením kábel, opraví sa maľovka a ide sa ďalej. Samozrejme, na môj vrúbok..

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#26 Příspěvek od jogo »

jogo píše:Dokončuje sa najvzdialenejšia izba, pôvodný zásuvkový okruh ide od ističov okolo kúpeľne do izby. Niekto však kábel využil a niekde naň napojil bočné svetlo kúpeľne.
Takže koniec zásuvkovej vetvy je zaslepený, zostalo na nej už len bočné (zrkadlové) svetlo kúpeľne a odsávací ventilátor kúpeľne. Vetva je pripojená k zásuvkovému okruhu 16A. Chcem to odtiaľ odpojiť a pridať k svetelnému okruhu 10A. Je to ok, pripojiť ventilátor na svetelný okruh?
(aby som eliminoval zase možné hlúpe následky v budúcnosti..)

Uživatelský avatar
klikorka
Příspěvky: 41
Registrován: 02 lis 2010, 01:00

#27 Příspěvek od klikorka »

Ničemu to neodporuje.V klidu ho můžeš připojit.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#28 Příspěvek od jogo »

Dík.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“