osciloskop - na co si dát pozor

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
noxed
Příspěvky: 30
Registrován: 10 črc 2009, 02:00

osciloskop - na co si dát pozor

#1 Příspěvek od noxed »

Zdravím, chtěl bych si koupit osciloskop, konkrétně tento:
http://aukro.cz/item1406318594_dvoukana ... bm463.html

a chtěl bych vědět, jaké jsou nejčastější skryté vady takových osciloskopů, na co si dát pozor a co zkontrolovat, jestli měří tak, jak má. Prosim o každou radu zkušených i zacínajících, byť jde o maličkost.
Byl by to můj první a tak jsem si řekl že pro začátek bude stačit neco levnějšího na čem bych získal zkušenosti.
Osciloskop má i nějaký kalibrátor, ví někdo co se tím všechno nastavuje?
díky za odpovědi

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#2 Příspěvek od Hanizek »

Zkontroluj všechny přepínače - hlavně časové základny. Osciloskop musí mít pěknou, ostrou stopu. Ideální je připojit k němu generátor a vše vyzkoušet. Pokud jej ovšem nemáš, bude stačit ten vestavěný kalibrátor. Pozor na zaoxidované BNC konektory.
Kalibrátorem můžeš kompenzovat sondy a také nastavit zisk zesilovače.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#3 Příspěvek od SMITH »

Vypadá zachovalí , ale je to elektronkáè .

Ako písal kolega predomnou , stopa , prepínaèe a treba si ho celkovo skontrolova￾ .

Inak cena je už dos￾ vysoká .
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#4 Příspěvek od alles »

obecně asi rezerva jasu, ostrost paprsku, vyvážení vert. zesilovače(po zahřátí,bez signálu, při kroucení přepínačem vstupního děliče, musí čára zůstat na přibližně stejném místě, ne skákat nahoru a dolů)..
kalibrátor je zdroj napětí s obdélníkovým průběhem o známém kmitočtu (obvykle 1 kHz) a amplitudě (nastavitelná přepínačem)
slouží hlavně v nastavení kompenzace měřící sondy, další využítí je na tobě, je možné jím zhruba překoušet činnost osciloskopu, viz 3. fotka na aukru..

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Přidám se s názorem trochu mimo téma.
Závidím ti leda ten prostor, který doma máš na bastlení. Tenhle přístroj je obrovský a 20MHz není nijak oslnivý výkon. Kdyby byl do 100MHz, tak snad. Řekl bych, že na dnešní dobu jeho rozměry a hmotnost jsou neúměrné výkonům. Snad má velkou obrazovku, ale pokud nemá ultra ostrou stopu, tak z ní nedostaneš víc informací, jak z menší obrazovky s ostřejší stopou. Tahle vypadá naštěstí podle fotky docela dobře. Citlivost od 20mV/dílek je taky málo!
Kdybys byl můj kamarád, rozmlouval bych ti takovou koupi. Koupíš velkou, těžkou, relativně pomalou obludu za 1000Kč +200Kč. Což je sice teď zdánlivě málo, ale až se ho budeš zbavovat prodávat a balit, tak si užiješ.

Pokud to máš na začátek, doporučoval bych něco menšího - což prakticky znamená ruského , protože Tesla nic malého nedělala.
Tenhle se tam prodává každou chvilku(měl jsem ho byl jsem spokojen):
http://aukro.cz/item1410669667_oscilograf_c1_94.html
http://aukro.cz/item1354301308_oscilosk ... visni.html
nebo se objevuje tenhle, malý a lehký, dvoukanálový:http://aukro.cz/item1322881644_osciloskop_c1_118a.html

Ale je to samozřejmě věc názoru, BM463 dozajista bude poctivě řemeslně udělaný kus železa. Ti malí rusáci zrovna čistým řemeslným zpracováním nevynikají (jako téměř cokoli spotřebního z CCCP), ale fungují dobře a zaberou zlomek místa.

Nebo se poohlédni po nějaké modernější TESLA BM566, 556 - těch je na Aukru plno.
Sice mají na můj vkus tlustou stopu, malou obrazovku vzhledem k rozměrům krabice, ale už jsou aspoň z tranzistorů.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#6 Příspěvek od alles »

ta citlivost 20mV/d není opravdu nic moc, protože když chceš něco rozumně měřit a moc to nezatěžovat bijákem musíš použít sondu 1:10 a jsme na 200mV/d
na druhou stranu C1-94 má citlivost 10mV/d takže jen dvakrát lepší a je jen jednokanál 10MHz, výhodu má tu že má asi 4kg a nacpeš ho do batohu, bude asi taky cekově opravitelnější a je velmi jednoduchý na ovládání
nejlíp s citlivostí na tom budou od tesly BM550,556,566, mají tuším 2mV/d ty budou ale o něco dražší..

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Sunmay »

s C1-118A jsme byl spokojen, ještě ji občas vytáhnu ... analog má svoje klady a kouzla.

Ale chybí mi tam režim XY. Výhody jednoduché ovládání, a proti teslám velikost a hmotnost.

Jinak 1 kanál bych nebral. Je to jak mít jednu nohu.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“