Výběr pájecí stanice

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od Habesan »

Napsal jsi, že máš možnost ji koupit za cca 2-3000 od známého.

Obávám se, že číňan nepotřebuje, aby ty hroty měli vyšší životnost jenom kvůli ceně. Nejvíc holt záleží na zacházení...
Nesetkal jsem se s informací, že životnost kompaktního hrotu skončila přerušením topného tělíska. Teda pokud s nim nemlátili o zem, to potom praskne asi docela snadno.
Končí tím, že se prožere ochranná vrstva, a cín začne vyžírat měděné jádro. Na první pohled to ani není poznat, ale je cítit, že SMD už s ním nejdou tak dobře. Možná by se potom i vyplatilo obrousit je, a nechat si nagalvanizovat novou ocharnnou vrstvu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#62 Příspěvek od termit256 »

Takove hroty ma u svych stanic napr. i Hakko (za stejne penize), ty by snad mely mit lepsi vydrz, teda pokud to neni uplne to same.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od Sunmay »

Habesan ... to nagalvanizování tě vyjde jak nový hrot ... ne? Navíc už to asi nebude to co nový kousek. Ty hroty od METCALu se u nás točí asi 3 kousky na jednom stroji a zatím za půl roku (co jsem tam já, a to nebyly nové) není jediný problém, až na to že je některá prasata nečistí. A využití je značné. Jinak ty hroty s integrovaný tělískem líp (rychleji) reagují na potřeby dodání tepla.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od PvvS »

Nevim , osobne jsem zastancem PACE . U pace se mi nestalo, aby se mi cim proziral hrotem a vyhlodaval si jeskynu. Coz u welleru je vcelku casty problem . A metcal mi nesedel vyberem hrotu a pevnosti kabelu k peru. Na to jak ej pero lehky, tak kabel byl hodne tuhej.
Ja bych se podival po Pace, ale se starsim provedenim odsavacky. Tedy s dlouhou sklenenou trubickou. Ne to novy s mohutnym drzadlem a filtrama na cin.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#65 Příspěvek od termit256 »

METCAL ma indukcni ohrev, jsou tam zelezne hroty ktere pri urcite teplote ztrati sve mag. vlastnosti, tudiz tam nejake vyzirani nehrozi. Vyzirani hrotu je pekne videt na prilozenem obr.

PACE bude urcite kvalitnejsi nez AOYUE, ale obavam se, ze kombinace pajecka-horkovzduch-odsavacka bude stat 10x tolik. Na obcasne bastleni AOYUE bohate staci. Vcera jsem objednal 4ks, tak uvidime.
Přílohy
44.jpg
(40.1 KiB) Staženo 289 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#66 Příspěvek od Andrea »

termit256 píše:jsou tam zelezne hroty ktere pri urcite teplote ztrati sve mag. vlastnosti, tudiz tam nejake vyzirani nehrozi.
No to je zdůvodnění jako sviňa. :roll: Pokud něco železnému hrotu při pájení nehrozí, tak je to ztráta mg. vlastností nebo on někdo pájí při 750stC?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#67 Příspěvek od termit256 »

Ono to asi bude nejake "vylepsene" zelezo. Ztraci sve mag. vlastnosti pri nizsich teplotach (teplote pajeni), je tak delana regulace teploty pajeni. Ma to vyhody hlavne ve vyrobe, je tam dana teplota a nemusi se davat zamky na pajecky apod. aby si baby nestelovaly s teplotou. Na bastleni to moc neni, pri zmene teploty se musi logicky dat jiny, ne zrovna levny hrot ktery ztraci mag. pri jine teplote.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#68 Příspěvek od Andrea »

Jo, nějaký železo bez obsahu Fe, třeba Nikl. :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#69 Příspěvek od termit256 »

Je to mozne, ja nikdy nekoumal z ceho to vlastne je, na prvni pohled to vypadalo zelezite :-)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od Habesan »

Třeba když se pájí sklo sklem.
Vyjádřil se nepřesně, pravda.
Je to ferromagnetický materiál, jehož Curieův bod odpovídá požadované teplotě pájení.

Hakko se svými cenami moc nechlubí (není to nic k chlubení). Očekával jsem, že když stanice je několikanábobně dražší, než její čínská napodobenina, bude to platit i pro hroty.
Pace už teď také používá kompaktní hroty, a jejich uchycovací kontakt je možná i solidnější než Hakko.
Nově nagalvanizovaný hrot nebude stejný jako nový, minimálně bude o nějaký ten milimetr kratší.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#71 Příspěvek od PavelFF »

termit256 píše:Je to mozne, ja nikdy nekoumal z ceho to vlastne je, na prvni pohled to vypadalo zelezite :-)
Tahle pájka má uvnitř něco jako elektromagnet s feritovým(?) jádrem, který má curieův bod "nastaven" zrovna tak, aby to odpovídalo požadované teplotě pájení. Ale není z toho vyrobený hrot. Magnet jenom přitahuje a spíná kontaktem topný článek. Když se ohřeje na Cur. bod , změní se jeho magn. vlastnosti a obvod se rozepne. Možná to není úplně přesně popsáno, ale pricip je takový. Mám vrak takového pájecího pera doma a funguje to doopravdy tak. Je to taková obdoba odstředivého regulátoru nebo pneumaticko ofukovací regulace otáček u mixéru Pragomix Special. Primitivní, ale jak účinné!

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#72 Příspěvek od cabernet »

Mal som nedfavno moznost zobrat si domov na dobu neurcitu novu spajkovacku OKI, iny typ ako mam v praci, ale musim kriticky zhodnotit po kratkom case pouzivania. ze sa na ERS50 nechyta.
Problem je v tom, ze jednoducho asi slabo hreje, pretoze ku prehriatiu spajkovaneho miesta potrebujem radovo ovela dlhsi cas. Pritom pouzivam aj oradu vacsi(silnejsi) hrot, Pripominam, za tato spajkovacka OKI nema ziadnu regulaciu teploty. Ta sa vraj urcuje automaticky podla prabe pouziteho hrotu. To vsak v praxi nie je pravda.
Preto neodporucam kupovat tuto znacku spajkovacich stanic.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#73 Příspěvek od termit256 »

Konecne mi dorazily tyhle stanice http://www.pselectronic.cz/k5201-905-pa ... 702a+.html
Je tam pouzit hrot s integrovanym topnym clankem, reakce je opravdu velmi rychla. Nenapadl me rozumny zpusob jak to zmerit, ale pro predstavu, pokud necham na hrotu viset cinovou kulicku, po vychladnuti ho otocim a zapnu pajecku, trva roztaveni a odkapnuti cinu cca 8-10sec. Tipuju ze na 350C to bude tak o 2-3 sec dele.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od Habesan »

Nic nerozumného na tom nevidím, a taky je to způsob měření, který nejvíc odpovídá praxi. Gratuluji.
Takže čas je ještě slušnější než u WP80, a to si myslím, že s těmi 15 sec trochu lhali...

Trochu jsem pokročil se stavbou čehosi vlastního, ještě to není úplně hotové, ale myslím, že to půjde.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#75 Příspěvek od cabernet »

Este som urobil taku vec, ze som pouzil hrot na bezolovmate spajkovanie, ktory dosahuje vyssiu teplotu. To je teda pani rozdiel. Proces spajkovania je podstatne pruznejsi. Teraz sa tymto zacala spajkovacka OKI priblizovat parametrami ku ERS50.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“