krystalka

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Dratak »

Taky doufám že je hned tak nezruší, nakonec před pár lety byla na liblickém vysílači snad 2 měsíce výluka kvůli revizi a opravě, takže se s ním zřejmě nadále počítá. Co jsem slyšel tak Němci už ustupují i od FM, zatímco my licence na FM nadále přidělujeme. On ČTÚ zkoušel prodávat i volné kmitočty na AM, ale kromě pražského Country rádia si ji už nikdo nekoupil. Licence na FM jsou zatím přiděleny do roku 2025, na AM nevím. Dál se uvidí. Je totiž možné že do té doby bude i DAB dávno pasé a že vše pojede jen přes internet. Anebo také ne a analog přežije nadále, vždyť analogový AM ozhlas přežil celou éru analogové televize! Tam byl ale důvod k digitalizaci jiný-především nabídnout více programů i v pozemním vysílání a hlavně UVOLNIT PÁSMO pro jiné služby (třeba právě pro bezdrátový internet). U rozhlasového vysílání tyto důvody nejsou. Takže asi takhle-analog pojede, dokud bude rentabilní.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

kovar píše:...to jednou postavím a pošlu tátovi zprávu že to funguje i po tolika letech. Snad nezruší AM rozsahy.
Zatím ještě AM zřejmě nějakou dobu vydrží. Zatím jedou tyto.
V Letohradě s dobrou anténou (tím míním nějakou L nebo T anténu dostatečně vysoko) a dobrým uzemněním (k tomu s výhodou můžeš použít ochranný vodič sítě, ale při starých rozvodech je lepší potubí vodovodu nebo topení případně vlastní zemnič, omezíš tím rušení způsobené úbytky napětí na vodičích sítě) máš dost dobrou šanci přes den chytit aspoň tři naše programy a večer, když se otevře dálkový příjem, daleko víc stanic.
Bez laděného obvodu před krystalem bych to dnes ale nedělal. I když je AM vysílačů méně, zase mnohonásobně přibylo rušení. Rezonanční obvod naladěný na nosnou stanice je dodnes nejúčinnější zařízení, kterým z toho humusu "vytáhneš" užitečný signál.

Uživatelský avatar
Osc
Příspěvky: 9
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#18 Příspěvek od Osc »

V nejbližší době se bude u nás rušit vysílání na krátkých vlnách. Stát chce šetřit.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#19 Příspěvek od kovar »

Myslím že na daních ušetří víc.Nebo aby se to nevykecalo do světa?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Dratak »

Co chtějí rušit? Nebo myslíš že by obnovili rušičky :lol: ? Pokud se nemýlím, tak Český rozhlas na krátkých vlnách vůbec nevysílá. Nevím jestli sis to nespletl s vlnami dlouhými, ono se o vypnutí Topolné již před časem mluvilo, již nyní jede na polovinu výkonu. Ale snad ještě vydrží.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Na KV jel ČRO7- vysílání pro zahraničí, takto promo ČR. Snad Litoměřice na sérii frekvencí podle denní doby.
Jednak to technicky nahradí internet a streamy, jednak asi (hlavně) rozhlas ekonomizuje a hlavně, NENÍ CO HLÁSIT (propagovat) :twisted:
S DRM nám ujel vlak.
Když si člověk projede AM, tak zjistí, že 70% stanic v jazycích v Evropě používaných je ve skutečnosti rádio Peking na mnoha frekvencích. Beze srandy.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Dratak »

Aha, tak vysílání do ciziny, to jsem neposlouchal, tak proto jsem to nevěděl. Je fakt že internet to nahradí plně. Ale DRM mě zajímá, již mám stažené DreamAudio a našel jsem pěkný plánek na ELEKTRONKOVÝ DRM konvertor. S pentodami 6AK5. No a to jsou naše 6F32, těch tu mám možná 30 úplně nových. Tak přemýšlím že do něj asi půjdu. No nic, mějte se tady, jdu zrušit ten stromek a to hned, okupuje mi místo na pracovním stole. Jinak si nemám kde pořádně zabastlit.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“