Měnič 12V/230V50Hz o výstupním sinusovém průběhu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mike76
Příspěvky: 7
Registrován: 30 zář 2008, 02:00

Měnič 12V/230V50Hz o výstupním sinusovém průběhu

#1 Příspěvek od mike76 »

Némáte někdo prosím schéma zapojení měniče sinusového průběhu min. 200W ? Chtěl bych udělat zálohu oběhového čerpadla. Pokoušel jsem se vyfiltrovat starou UPS-ku - bez úspěchu. Zajímal by mně princip komerčního měniče o sinusovém průběhu.

Děkuji

Mike

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

1/ 250W trafo 230/15V
2/ auto zosilňovač 350W
3/ Akumulátor 12V/40Ah na 1...2h prevádzky
4/ malý generátor sinus50Hz s amplitúdou od 0,3 do 1V
5/ + Automatika / ručne

samozrejme mizerná účinnosť.

Ina možnosť je frekvenčný menič napájaný a tej starej UPS, len či by mu 250/500VDC bus stačil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stále opakované téma - hledej.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od marostv »

Alebo použiť UPS SMART ktorá dava krásny sínus kolegovi som tak zrešil zálohu obehového čerpadla na kúrení.

Mnou použitá UPS SMART 750 racková verzia.

Uživatelský avatar
patex
Příspěvky: 53
Registrován: 24 led 2005, 01:00
Bydliště: Trnavský kraj

#5 Příspěvek od patex »

Dal som invertor z 24 na 230v a v pohode ,akurat som musel vyriešiť štart meniča .Relé zopne prívod do meniča z batérií a oneskorovací obvod zopne vypínač meniča ,inak to robilo problém a takto je to v pohode.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#6 Příspěvek od Radimosso »

Mě by jen zajímalo, kde to všichni žijete?
To Vám furt vypínají proud a na dlouho?
Že tu tolik lidí řeší zálohu oběhového čerpadla?
Je to relativné drahá sranda.
Nebylo by levnější , teda pokud by měl být výpadek krátkodobý a nebude zrovna -20°C , vzít kus trubky a ventil a udělat si obtok čerpadla?
I při malém průměru se samotížkou něco natlačí , možná párkrát častěji bude vypínat kotlový termostat, ale to nevadí.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#7 Příspěvek od _luky_ »

Radimosso píše:...
Nebylo by levnější , teda pokud by měl být výpadek krátkodobý a nebude zrovna -20°C , vzít kus trubky a ventil a udělat si obtok čerpadla?
I při malém průměru se samotížkou něco natlačí , možná párkrát častěji bude vypínat kotlový termostat, ale to nevadí.
Zálohování se provádí pro případ, že máš kotel / krbová kamna na uhlí/dřevo. Takový kotel se totiž při výpadku elektřiny nevypne, ale hoří potvora vesele dál. Voda ve výměníku se ohřeje na teplotu varu a následuje ohňostroj. Je tedy potřeba zajistit chlazení i při výpadku elektriky. Buď se tedy zálohuje čerpadlo nebo je ve výměníku ještě jedna spirála trubky, do které se automaticky nažene voda z obecního vodovodu (funguje i při výpadku el.), kterým se výměník ochlazuje a voda se pouští dále do kanálu.
Ne každý má doma samotížný systém.
Další otázka je, co se stane, pokud umře čerpadlo. Proto se raději volí varianta vychlazovací smyčky připojené na vodovod. Zálohování čerpadla UPSkou je trochu domácí kutění, které z hlediska bezpečnosti systému je diskutabilní.
Pokud se ale jedná o to, topit i při výpadku, pak je UPS na místě.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Potom by som riešil núdzový-pomocný pohon priamo na 12V batériu.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#9 Příspěvek od fero7 »

_luky_ píše: Proto se raději volí varianta vychlazovací smyčky připojené na vodovod.
Plynovy kotol sam bezpecne a spolahlivo uzatvori privod plynu. Pri kureni drevom, napr. teplodna krbova vlozka je pouzitie 4-cestneho bezpecnostneho ventilu podmienkou. Zalohovanie obehoveho cerpadla (a kotla) je skor z dovodu potreby kurit dalej.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

No u nás na vsi opravdu občas a zvláště v zimě vypadne proud . Máme též soukr darling se zásobou pár litrů vody=obecní vodovod není , takže ať mi ti tázající se a radící chytrolíni řeknou , co s Dakonem naloženým uhlím . Topení je dnes v podlaze , takže žádná samotíž neexistuje , navíc je v cestě čtyřcesťák . Jenom si myslím , že stačí zdroj pro trvalých 100W . Sami když jdeme z baráku , tak musí být kotel odstaven a jinak jsme stále připraveni na vyhrabání kotle . Nad pořízením měniče jsem už dávno uvažoval , jenomže je to taky technika a s aku , u kterého člověk nikdy neví . Už jsme se sousedem uvažovali o koupi 3f centrály = v cenové protifázi s akumlátory , asi půjdeme touto cestou .

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#11 Příspěvek od _luky_ »

fero7 píše:
_luky_ píše: Proto se raději volí varianta vychlazovací smyčky připojené na vodovod.
Plynovy kotol sam bezpecne a spolahlivo uzatvori privod plynu. Pri kureni drevom, napr. teplodna krbova vlozka je pouzitie 4-cestneho bezpecnostneho ventilu podmienkou. Zalohovanie obehoveho cerpadla (a kotla) je skor z dovodu potreby kurit dalej.
Fero asi jsme si nerozuměli: Ano, plynový kotel se sám vypne, však to píšu, že problémem je dřevo/uhlí. 4-cestný bezpečnostní ventil jsem ještě neviděl. Co to je a k čemu je to dobré?

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#12 Příspěvek od fero7 »

To je to co si Ty pisal o vychladzovacej smyčke .
V pripade havarijneho stavu termostat ovlada ventil, ktory vstup aj vystup z kotla namiesto obehu prepne na privod studenej vody a odvod do kanalu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem taky pro zálohu sinusem, kdo má mrznout, když vypadne elektrika... 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#14 Příspěvek od medulin »

Není mi moc jasné jak tvoří ten sinus v tomto zapojení:
http://320volt.com/dc-12v-ac-220v-sinus ... rit-trafo/
Ale píšou že tam je. :wink:
Otázka je, jestli se to vůbec vyplatí doma vyrábět:
http://www.hutermann.com/eshop/001/prod ... ann-hi300s

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#15 Příspěvek od procesor »

Kto preháňa s teplom má problémy so sinusom
http://www.sinusinfectionproblems.com/
:)
Sinus generátor som už robil cca 100VA. Pri 25kHz je ešte stále problém urobiť na výstup dobrý účinný filter. Feritové sa ľahko presýtia, železo má veľké straty, zostáva iba železný prach. Robia sa toroidy, ale majú mizerné Al. Kondenzátoty... to je tiež slušne namáhaná časť.
Takže sa nečudujem,že na jednoduchšie použitie sa ten sinus kadejako kurvítkami získa z obdĺžnikov.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“