Prosim o radu so sekundarom tc

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

Prosim o radu so sekundarom tc

#1 Příspěvek od Marcel21 »

som v tomto novačik sekundar na tc som ešte nenavial tak sa chcem spytať na par veci ako som sa už dočital v spojeni pretrhnuteho drotu na jednom mieste by nemal byť zasadny problem no mam to vinute na priemere 3 cm
lak. drotom Cu 0,28 mm je dlhe asi 70 cm a ešte že či nevadi ked asi na troch miestach sa mi na vinuti urobil maly uzol a 3 -5 zavitov sa uvolnilo a visunulo hore cez ostatne a ešte memam drot odštiknuty tak sa pytam že či sa tu aj ked myslim že nie nemože davať viacej vrstiv cez seba dufam že je to ok a dačo porádne to vyprodukuje nechcel by som navijať znova :D

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#2 Příspěvek od frantajetel11 »

1) co to je tc?
2) uzly na vinutí nevaděj, jenom je to prasárna
3) víc vrstev přes sebe - záleží na tom, jaký je napětí mezi vrstvama a jestli jsi neodřel izolaci a neudělal zkrat
4) NEŽ NĚCO NAPÍŠEŠ, TAK SI TO PO SOBĚ PŘEČTI, protože jestli jsi to trafo opravil tak, jako jsi to srozumitelně napsal, TAK HO ZAHOĎ DO POPELNICE !!!

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Dratak »

TC- tedy zřejmě Tesla Coil. Tak tam vzhledem k mezizávitovému napětí není možné ani omylem, aby se jeden závit dostal přes jiné, i blízké závity. To se okamžitě prorazí. Nevím jak se ti tam mohl udělat uzel, drát přece odvíjíš z cívky a navíjíš na jinou. Buď byl tedy uzel na již původní cívce, nebo je to smyčka. V každém případě raději předělat, a vinout pečlivě závit vedle závitu.

Jen tak mimochodem-víš že v podstatě vyrábíš širokopásmovou rušičku všeho možného?

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#4 Příspěvek od Marcel21 »

DOBRY chcel by som sa ešte spytať či je ten priemer trubky 3cm ok alebo plati väčši lepši a ešte či by bolo ok aj ak by som to navyjal hrubšim drotom

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#5 Příspěvek od Marcel21 »

ešte že či to može byť aj izolovanym cu drotom 0,5 mm a na akom priemere a kolko mynymalne zavytov aby to stalo zato

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Tady máš inspiraci. Autor píše, že po požáru trafa na pokračování projektu rezignoval. Tobě zatím nic neshořelo, tak do toho! :wink:
http://extreme-projects.wu.cz/tc.htm

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#7 Příspěvek od Hanger »

Zdravím, mám pár otázek na tazatele..
1.) Jaký zdroj (návod) jsi použil pro stavbu a kde si ho našel :?:
2.) Jaký máš počet závitů sekundáru?
3.) Jaký typ TC stavíš?

Poměr zvolených rozměrů mě opravdu udivuje 8O. Většinou se poměr průměru a délky sekundáru pohybuje kolem 1:6 až 1:7.

Dratak: možná vyrábí rušičku, možná elektrické křeslo :!:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Hanger píše:....

Dratak: možná vyrábí rušičku, možná elektrické křeslo :!:
Třeba s tím chce aspirovat do soutěže Darwin Awards...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#9 Příspěvek od nxn »

Já s teslákem nemam žádný zkušenosti ale proč z jakého důvodu záleží na průměru roury na které je to navinutý ?
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#10 Příspěvek od Hanger »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tesl%C5%AF ... m%C3%A1tor
Teslův transformátor je toroidní rezonanční transformátor. Zjednodušeně se dá říct, že poměr rozměrů cívek (ale i další údaje, jako vzájemná poloha I. a II. vinutí...) určuje průběh pole a účinnost celé transformace. V celé konstrukci transformátoru platí růné zásady, z nichž většinu ověřil a určil již jeho vynálezce - Nikola Tesla. :idea:
Před stavbou je dobré si o tom něco počíst a pokud možno - pochopit princip. V opačném případě ony "zkušenosti" nemusí být zrovna k užitku :wink:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Dratak »

Když říkáš ať z toho jde něco pořádného, co zkusit třeba tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=FY-AS13fl30

Když vidím ten obrovský oblouk, který hoří na tom jiskřišti dole tak mě napadá že zdrojem energie není nic jiného, než přímo 22kV z linky ze sloupu.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Dratak »

Jenom ještě doplním. Nestavěl jsem to, svého času jsem to sice plánoval malý Teslák si postavit, VTTC, buzený zřejmě nějakou PLkou z televize (PL509 by mohla vyhovovat). Jak už ti tu napsali jiní, je to rezonanční laděný transformátor, jen s tím že je toroidní je to omyl. Toroid se říká tomu klobouku nahoře, ale to není jádro (tím je zde vzduch, je to VZDUCHOVÝ TRANSFORMÁTOR), ale elektroda kondenzátoru (druhou elektrodou je zem). Kondenzátor, který tvoří kapacita klobouku (toroidu) proti zemi je připojen vlastně paralelně na sekundární vinutí a to celé tvoří tedy paralelní LC obvod, který má svůj rezonanční kmitočet, jako třeba vstupní obvod v rádiu. Primární obvod musí být naladěn na stejný rezonanční kmitočet jako sekundární. Tím dojde k největšímu přenosu energie, a tedy k naindukování nejvyššího možného sekundárního napětí. Chce to navinout sekundár podle nějakého osvědčeného návrhu, stejně tak toroid, a pak laborovat s primárním okruhem.

Doufám že víš že pracuješ se SMRTELNĚ NEBEZPEČNÝM NAPĚTÍM a že omyly se zde dělají jednou a naposledy v životě. Nejde o měkké sekundární VF napětí, ale o to co je v primáru. Tvrdé 2kV z trafa z mikrovlnky zabijou člověka skutečně na to šup, a kondenzátory v primárním okruhu drží náboj ještě dlouho po vypnutí, tak si skutečně dej MAXIMÁLNÍ POZOR.

Jinak pokud to chceš zprovoznit doma třeba v pokoji v paneláku tak počítej s tím že si ZNIČÍŠ VEŠKEROU ELEKTRONIKU CO MÁŠ DOMA A SILNĚ ZARUŠÍŠ KDE CO. Jednou jsem testoval elektrickou pevnost, tuším že PL konektoru. Přeskok při nějakých 6kV způsobil, že mi okamžitě zatuhlo PC a DVD a restartovalo se PDA (které nebylo k ničemu připojeno, anio k nabíječce). Nic z toho nebylo blíž než 3 metry. A to bylo nějakých 6kV/5mA. Tady máš v primáru několik kV, proud z trafa stovky mA, impulsní proud při přeskoku na jiskřišti (pokud použiješ tento typ) budou určitě desítky A při vybíjení kondenzátoru! Sekundární VF napětí 1MV a víc....... S veškerou elektronikou se pak můžeš rozloučit.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#13 Příspěvek od nxn »

Jo to jak funguje teslák to ještě vím, ale jen mě zaráží ten průměr roury..
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Když je to tak strašně nebezpečné pro elektroniku v místnosti, jak může třeba Danyk všechny ty věci fotit a natáčet?

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Dratak »

Taky tam o tom nebezpečí pro elektroniku píše. Podle mě experimentuje někde ve sklepě nebo v garáži. Fotí a natáčí zřejmě s velkým odstupem. Doma u mojí HiFi sestavy či blízko PC bych si Teslák tedy nepustil.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“