Úprava výstupu trafa 19V - 12V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

Úprava výstupu trafa 19V - 12V

#1 Příspěvek od YuriiGT »

Mám staré trafo k notebooku 19V 3.16A a chtěl bych ho použít na napájení nabíječky pro NIMH Aku Která má vstup v rozmezí 11-15V a příkon cca 2000mA

Vzhledem k tomu že se jedná o zalepené notebookové trafo, jediná možnost jak pořešit změnu je buď přizpůsobit nabíječku, nebo nějákým jednoduchám obvodem upravit výstupní napětí.

Všude se řeší konverze napětí z 12 na 19 ale já bych potřeboval obráceně, máte někdo tip jak toho dosáhnout?

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Snižující měnič, ale nejdřív by bylo vhodné uvést typ nabíječky, ať víme, s čím máme tu čest.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Alebo rozobrat ten notebookovy zdroj a upravit. Pokial to nie je nejake zakerne zapojenie, tak staci jeden odpor zmenit.

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#4 Příspěvek od YuriiGT »

Nabíječka respektive zdroj je HP F1454A, vypadá to na spínaný zdroj.

No ono právě rozebrat tan notebookový zdroj by asi moc dobře nešlo... podle mých zkušeností jsou tyhle věci vždycky kolem dokola oblepené a nedostanu se do toho pomlau ani krumpáčem, natož modelářským nožíkem.

Taky mne napadlo zkusit to vyřešit jenom napěťovým děličem, ale to se mi nezdá úplně ideální řešení vzhledem k tomu že tam nebude připojené jiné zařízení.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Rozoberanie sa tu riesilo viackrat - zverak, kladivo a pod. :D

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#6 Příspěvek od YuriiGT »

Já to fakt nechci řešit rozebráním toho zdroje na NB... kdyby se to nepodařilo tak bych ho moh prodat na NB, chtěl bych mezi zdroj a nabíječku třeba dát nějákou krabičku nebo tak něco.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Tak třeba katalogové zapojení LM2576-12. Je to 5 součástek.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

A v niektorom AR je na to návod aj s dps.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#9 Příspěvek od YuriiGT »

Dekuju to vypada presne na to co sem potreboval... akorat to vypada ze to beztak nepujde :( Sice ten zdroj k NB zvládne 3A ale ta nabíječka na akumulátory je podle kamaráda nevhodná protože má vstupní pojistku 7,5A... a ten příkon uvedenej v datasheetu je typickej a ne špičkovej takže moje levný řešení z toho co je k dispozici je stejně úplně naprd... :(

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

V poslední době se dost NB zdrojů povaluje na SD a tak bych ho opravdu rozdělal . Ve svěráčku na místě styku a dlátem párkrát ťukneš . Ty zdroje mají i proudovku , tak mohou dávat co unesou . Třeba ta nabíječka bude snížený příkon aspektovat . Úprava toho zdroje pár minut .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

YuriiGT píše:...akorat to vypada ze to beztak nepujde :( Sice ten zdroj k NB zvládne 3A ale ta nabíječka na akumulátory je podle kamaráda nevhodná protože má vstupní pojistku 7,5A...
Ale to je irelevantní argumentace. :wink:

A ještě: Pokud termín "příkon 2000mA" pochází od prodejce nabíječky, bral bych ho opatrně. Často se "jedná o úplně jiného žáka". :wink:

Kromě toho - typ té nabíječky jsi stále neuvedl...

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#12 Příspěvek od marat »

Můžu mít podobný dotaz.
Mám tu "vadný" Dell adaptér k notebooku LA90PS0. Má 90W výstup 19,5V 4,62A. Napětí dává, ale asi má vadný "bonzovací" čip, či co používají Dellové na identifikaci svých zdrojů. Prostě notebook tvrdí, že nejde o originální adaptér a nenabíjí baterku. Jinak notebook napájí.

Chtěl bych ztoho udělat dobíječku autobaterie. Manželka jezdí krátké trasy a počítač v autě pořád řve, že je slabá baterka. Jinak je ok.

Problém je, že Dell má ty zdroje zalité nějakým bílým šmejdem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“