Měnič 12V/230V50Hz o výstupním sinusovém průběhu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten zázrak se jmenuje nanokrystalické jádro. Vypadá stejně kulatě či hranatě, ale nechá si líbit mnohem víc. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Tenkrát , když krb s vložkou vytopil sousedův byt (topenář namontoval pojišťovák do bedynky za krbem směrem do obýváku bez další trubky , vedle leží záložák) jsem měl ten záložák rozdělaný . Trafo klasika EI tak 150VA a deska max s jedním operákem cca 12x12cm . Toť vsjo . Bohužel jsem neobkreslil .

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#18 Příspěvek od vladom »

Myslím si že čistý sínus není třeba. Postavil jsem měnič podle nějakého amára, obsahoval pár obvodů CMOS, vynechal jsem obvody nabíjení, dokonce nehlídá ani podpětí. Zálohoval jsem plynovou pec s čerpadlem a jede to. U nás na vesnici v minulosti byly časté výpadky el. energie, a bez ní "netopí" ani plyn (ikdyž má tlak). Stalo se že bylo venku -20 a celou noc bez elektriky. Měnič jsem měl zapojený z auta - z autobaterie a následující dopoledne po obnovení dodávky jsem ji dobil nabíječkou. Je to tzv modifikovaný sinus, ale je tam jen jedno posunutí fáze, takže na výstupu jsou kostičky jako na DVBT se zlým signálem. Ale čerpadlo ani plynový ventil "neprotestuje".

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Já si myslím , že je to v klasice trafu . Nebo jsi měl ferrity ? Ten kus železa asi udělá svoje . Sám se chystám něco bastlit , objednávka od drahé polovičky , kupovat za 5ku nemíním .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Dost často se skloňují termíny "modifikovaný" a zaměňují za "stepped". Modifikovaným sinusovým průběhem se obvykle myslí "jednoschodový" obdélníkový průběh (modrý), ale může být i "víceschodový":
Obrázek
Také se může jednat o PWM-modifikaci:
Obrázek
Takže není modifikace jako modifikace. :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 31 led 2011, 12:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#21 Příspěvek od vladom »

Ano trafo je klasika, ale nebyl tam čistý obdélník, ale "hranatá" sinusovka.
Ten první obrázek (modrá křivka) měl na vrcholu ještě jeden čtvereček.
Bylo to mezi tou červenou a modrou křivkou.
Naposledy upravil(a) vladom dne 31 led 2011, 12:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Ono vůbec pod pojem "modifikovaná sinusovka" se schová skoro cokoliv - včetně obdélníku s mezerou, kterým krmí své výstupy většina levnějších měničů do aut nebo laciných UPSek. PWR modulaci používají APC UPSky - a ta už má vlastnosti blízké opravdu čisté sinusovce - motory ani stykače neprotestují a poslouchají jak mají.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#23 Příspěvek od vladom »

Na to čerpadlo nemusí být čistý sinus. I ten pravoúhlý tvar se na té indukční zátěži zaoblí, má i nějaký překmit, ale jede to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Ano, některá čerpadla jedou i na ten obdélník s mezerou - ale jiná ne a nelze to generalizovat. Sám jsem takhle sháněl kolegovi UPSku na zálohu pumpy ke krbovkám a momentálně mám na stole další pro jeho souseda. Obě APC - aby bylo jisté, že se na ně čerpadlo i rozeběhne. V případě měniče a výstupu s tvarem obdélník se totiž sice všechna čerpadla, co jsme zkoušeli, udržela v chodu, pokud byla po rozběhu na běžnou síť při simulovaném výpadku přepojena na měnič, ale jen málokteré se dokázalo z klidu na ten měnič roztočit - a nebylo to o dostupnosti max. výkonu UPSkou, šlo například i o 600VA (TRVALÝCH!!) měnič z autobusu - přesto se na něj 60VA čerpadlo odmítlo roztočit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

A hlavně v tomto případě vovovo tom to je .

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#26 Příspěvek od vladom »

Ten co mám já jsem zapojoval až po výpadku, takže rozběh z nuly. Použité čerpadlo bylo Grunfoss, zkoušel jsem to i na staré Pikolo a rozběh je v pohodě. S jinými čerpadly jsem to nezkoušel.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#27 Příspěvek od Sesi »

Když už jsme u těch UPS a záloh kotlů - příbuzný mě požádal, jestli bych mrknul k němu do sklepa, zda by se dala udělat jednoduchá záloha čepadla uhelného kotle.
Mám nevyužitou plně funkční UPSku(APC Smart-UPS 420), tak jsem si myslel jí tam snadno zapojit, tj. vřadit do přívodu k čepadlu. Byl jsem se tam na to ve sklepě podívat, rozvod je starý TN-C, tj k čerpadlu vedou dvě žíly(L, PEN). No a tady je problém: přívod k UPS je třížilový(běžný IEC-320 "počítačový" konektor), rozvod je ale TN-C, takže N a PE propojený, to by ještě nevadilo(stejně je to propojené v zásuvce TN-C). Ale výstup k čepadlu je dvoužilový(L, PEN), takže musím propojit N, PE i na výstupu z UPS. A navíc se vstupní PEN(přívod k UPS) propojí s výstupním PEN z UPS(přes ochranné pospojování ve sklepě - čerpadlo, trubky topení a vody apod.). Jenže jakmile propojím N a PE na výstupu z UPS(i když je vypnutá, tedy zálohované výstupy bez napětí), vzroste její klidová spotřeba na nějakých 18-22W(normálně kolem 8W). Tím propojením N a PE teče asi 15mA, cž samo neudělá ten rozdíl spotřeby. Nejsem si jistý, zda to té UPS svědčí takhle propojit.
Vůbec teď nevím, jak to udělat bez překopání minimálně přívodu k čerpadlu na tři žíly (L, N, PE). Tam je trochu problém ta praktická realizace přívodu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

A zkoušel jsi, jestli to na tu UPSku vůbec běží? APC Smart 420 není sinusová.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#29 Příspěvek od Sesi »

Jasně že zkoušel, čerpadlo běží. Tahle UPS má modifikovanej sinus, je to ten modrý průběh o pár příspěvků výše.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#30 Příspěvek od milous2 »

Zdravím,jeden tip tu je

Záložní zdroj pro kotel: http://ptacek.e.sweb.cz/

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“