ŠUPLÍKOVÉ ZÁSOBY

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doubek61
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

ŠUPLÍKOVÉ ZÁSOBY

#1 Příspěvek od doubek61 »

Prosím o radu, žiju na malém městě a do radio prodejny mám daleko. Tudíž musím mít doma zásobu součástek, co mne poradite mít určitě doma za IO řady CMUS 4xxxx a 74hcxx. Uvažoval jsem o nákupu celé řady 4xxx, ale zaprvé to stojí moc a zdruhé tam jsou IO takřka nepoužitelné. Tak nevím ktere koupit a klik, které jsou často používané?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Zaujímavá otázka....môj problém je čo vyhodiť, ale ponechám to na pozdejšie,.... posledný termím a rozhodnutie bude na dedičoch. Tí to šupnú všetko do zberného dvora :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

určitě trochu záleží na tom, co míníš dělat, já jsem třeba 40xx obvod občas taky dva roky nepotřeboval a pokud jo, dal se někde vyorat z nějaký desky, totéž s operákama a čímkoliv. Platí jednoduchá poučka: i když budeš mít doma v krabicích smetí za 30.000, pak stejně zůstaneš viset na jednom trimru nebo krystalu nebo konektoru a jak to budeš improvizovat, odpálíš ten 99% komplet co jinak dáš dohromady :twisted:

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#4 Příspěvek od Banda »

Naprostý souhlas chlapy. Navíc murphyho zákony platí vždy. Kolikrát se mi stalo, že jsem jel do elektra kvůli jedné prkotině :)
Člověku se doma válí plno součástek a když začne s novou konstrukcí, vždycky nakonec něco pochybí.
Ono je potřeba hned na začátku dobře si promyslet seznam součástek a co vzít např. 2x do zásoby.
S tím, jaké logické IO do zásoby, bych se vůbec netrápil.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#5 Příspěvek od kbulda »

procesor píše:Zaujímavá otázka....môj problém je čo vyhodiť, ale ponechám to na pozdejšie,.... posledný termím a rozhodnutie bude na dedičoch. Tí to šupnú všetko do zberného dvora :D
Povinost dědiců by měla být po tvé smrti nabídnout zásoby tady na fóru.
Musel bys je ale ještě zaživa o tom informovat. Až pak by teprve měl následovat SD.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím jak často tento sklad využijí následníci , ale návštěvníci SD to momentálně potřebné s radostí vyberou . :D No já mám doma svůj sklad a můj starší brácha ke mně přesunul svůj . A když na to kouknu , tak je ta generace mezi námi (12let) podstatně vidět . No udělal jsem pro sebe dobrý skutek a předal snad polovinu bráchova skladu dále k synovci . Ať mají taky zaplněný děcák . Opravdu hlavně nekupuj , zvláště nemáš-li to profesi . Také to mám 40 do krámu , ale no počkám . Mám zde uskladněn např MAA661 za tehdy 8h práce . Jestli chceš alespoň použité nabýt , kup rozumněuloženouměnu a navštiv opatrně SD . Je třeba vysondovat čas a správného člověka . A za pár měsíců budeš mít málo místa .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Promiň ale mě ten dotaz připadne tak absurdní, že si zase někdo dělá :obscene:
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Tedy vojín Kefalín , čo myslíte tým absurdným . Do Hradce to mám 40km , opravuji jako hobby a kdybych měl pro každou prkotinu dojet , tak by se mi cenově každý vysmál , i kdyby měl zaplatit jen reálné náklady . Já osobně již o tomto nepřemýšlím, neb kupku dílů vlastním . No a každoročně z Holic o něco doplním , nekupto , co kdyby ... I nyní si nadávám ,že jsem tamto a tamto mohl do "skladu" za tu cenu přikoupit . :D

Uživatelský avatar
doubek61
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#9 Příspěvek od doubek61 »

Já se tedy zeptám jinak. Co kdo považujete v logických obvodech za základ jež je dobré mít doma? Zejména v souvislosti s MCU a jejich programováním.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

doubek61 píše:Já se tedy zeptám jinak. Co kdo považujete v logických obvodech za základ jež je dobré mít doma? Zejména v souvislosti s MCU a jejich programováním.
Nic.
Dost dobře nechápu, proč stále chceš mít nějakou zásobu IO, když ani nevíš co budeš dělat. Potřeba jednotlivých typů vyvstane časem. Chceš ušetřit stovku na poštovným a utratíš tisícovku za něco, co třeba ani nevyužiješ.
Celý dotaz je tak naivní, až mám podezření na provokaci.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

V souvislosti s MCU si vezmi pár schemat a nakup hlavně běžné součástky, co jsou kolem MCU použity - t.j. krystaly, kondíky, diody, patice, 5V stabilizátor.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#12 Příspěvek od feliz_navidad »

Kupovat do zásoby logické IO je IMHO blbost. Kup si to, co psal ZdenekHQ plus pár odporů. Já třeba s MCU dělám relativně často, ale logický IO jsem nepoužil už asi 5 let.

Uživatelský avatar
doubek61
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#13 Příspěvek od doubek61 »

Aco takhle BCD převodníky, invertory, posovnéregistry atd. To namá cenu mít doma?

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jirka »

Do zásoby nekupuj skoro nic. Obzvášť z logických obvodů. Taky jsem kdysi pár takových věcí koupil a teď mi tu leží součástky, které asi nikdy nevyžiju.

V souvislosti s programováním MCU bych z vlastní zkušenosti koupil asi tohle:
- pár MCU, které hodláš programovat + patice
- rezistory 10k, 4k7, 1k0, 470, 330
- LEDky
- univerzální tranzistory NPN a PNP (BC547, BC557, BC327, BC337)
- piny + konektory
- malé univerzální DPS
- pár miniaturních tlačítek
- pár diod 1N4148
- kondenzátory 100n a 100mikro
- 1 krystal 4MHz a 20MHz (většinou stejně použiješ vnitřní oscilátor) + ke každému 2 kondenzátory asi 22pF
- možná LED displej 4x7-seg., displej 2x 16 znaků + klávesnice 3x4 tlačítka

Pokud to nebudeš napájet jen ze stabilizovaného zdroje, tak navíc:
- usměrňovací můstky B250C1500
- kondenzátory 100M nebo 470M
- stabilizátory na 5V - 1A a 100mA

To je asi tak všechno. Kdyžtak to někdo doplňte.
*****

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#15 Příspěvek od feliz_navidad »

doubek61 píše:Aco takhle BCD převodníky, invertory, posovnéregistry atd. To namá cenu mít doma?
A co s tím chceš dělat? Pokud nevíš, co konkrétního budeš asi potřebovat, tak to nekupuj. Stejně ve finále, pokud nebudeš dělat bastly jenom na stole, budeš potřebovat nějakou krabičku, popř. trafo, tak si k tomu necháš poslat i součástky.
Časem zjištíš sám, co potřebuješ nejčastěji...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“