Zvyšující měnič - parazitní oscilace

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

Zvyšující měnič - parazitní oscilace

#1 Příspěvek od feliz_navidad »

Postavil jsem si zvyšující měnič z 18-20V na 230V, 35mA. Chodí parádně, až na parazitní oscilace při rozepnutí tranzistoru. Postupně jsem je dokázal z původních 60MHz a 20Všš na výstupu dostat na 33MHz a 150mVšš (výstupní RLC filtr, odpor 100R+zenerka v gejtu tranzistoru). Bohužel další nápady, jak oscilace potlačit či se jich úplně zbavit, nejsou :( Má někdo ještě další ideu, co s tím?
Podivně zapojené tlumivky ve schématu si nevšímejte, bral jsem takovou z knihovny, která odpovídala rozměrově.
Přílohy
Menic.gif
(13.49 KiB) Staženo 188 x
Oscilo2.jpg
Detail rozepnutí tranzistoru
(23.45 KiB) Staženo 52 x
Oscilo1.jpg
Průběh výstupního napětí včetně detailu
(31.89 KiB) Staženo 58 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Dost bude záležet na tom, jak máš na desce rovedenou zem a tu výkonovou část. Navíc ten bordel na výstupu vůbec nemusí být, záleží, jak máš kostřenou sondu a jak to měříš.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Zkusil bych Boucherot přes cívku, snížil bych ten odpor v gate, takhle ty oscilace vlastně tlumíš pomalejším zavíráním fetu, chce to je omezit jinak. Prověř topologii vstupní kondenzátor - cívka - fet - dioda - výstupní kondenzátor, kdyžtak dej foto.
Michal

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#4 Příspěvek od feliz_navidad »

Zaky: odpor v gate má vliv opačný- čím nižší hodnota, tím vyšší frekvence a amplituda oscilací.
Andrea: Sondou to nebude, to jsem zkoušel. Spíš bych to viděl na vliv té desky a indukčnosti v obvodu gate-source. Zatím to mám na polobastlu, do finálu přijde deska předělat.
Dvě diody v luftě jsou součástí chladiče, který jsem tam narychlo přidělal. Po zvýšení odporu v gate tranzistoru se zpomalilo rozpínání a tranzistor bez chladiče už dost topí. Kondenzátory jsou takto z důvodu náhrady nových radiálních Jamicon 20 let starou Teslou, která má asi tak 3x nižší impedanci. (a to i s takhle dlouhýma anténama).
Přílohy
Deska.jpg
(102.88 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

Taky si myslím, že tam na výstupu takový bordel nebude.
Doufám že přizemňuješ sondu krátkým přizemňovacím kablíkem cca 10cm na tělese sondy a přímo na C3!

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#6 Příspěvek od feliz_navidad »

Kablík mám 15cm :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Nejsem si úplně jistá, jestli ty starý modrý Tesly jsou zrovna dělaný do měniče. :D

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

A když přizemnění ponecháš a hrot sondy dáš na druhý konec C3, je signál úplně čistý?

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#9 Příspěvek od feliz_navidad »

Andrea: To máš sice pravdu, ale nemám po ruce žádný vhodnější na 250V.
breta1: Díky, přivedlo mě to na myšlenku zkusit jinou sondu, a s tou je to O.K.!
Ještě jednou díky všem za konstruktivní přístup.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

K elytum dej paralelne keramiky a zatlum trochu civku, nejake stovky pF C seriove s odporem v desitkach ohmu, ten odpor v gate je spatne reseni, pri takovemto vykonu to musi bezet studene.
Michal

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od feliz_navidad »

Zatlučení cívky byla good idea, dal jsem 470p/56R, do gate zpátky původních 12R. Oscilace mám sice stejné jako se 100R v gate, ale podstatně strmější vypínání tranzistoru. Takže dobrý.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

tak zkus ještě trochu snížit ten zatlumovací odpor, tohle se musí vybalancovat, aby to rozumně tlumilo a moc netopilo, pozor taky na teplotu kondenzátoru. Jinak je otázkou rezonanční kmitočet použité cívky i layoutu, počítal jsi indukčnost, zkoušel jsi kouknout na sériovém odporu na průběh proudu ?
Protože pokud máš moc závitů, máš velkou kapacitu vinutí, nízký rezonanční kmitočet a budeš muset příliš zatlumovat, čímž spálíš hodně energie. Ty keramické kondenzátory na vstup i výstup se nijak neprojevily ?
Michal

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Ono to může prolézat leckde, i vzduchem. Celý měnič by měl být nejlépe ve stínící krabičce, která má 3 komory. Jedna pro samotný měnič, tak jak je teď, a druhá pro další výstupní LC filtr. Propojení mezi měničem a filtrem přes průchodkové kondenzátory a výstup také. Napájení na vstupu nejlépe také přes oddělený filtr ve 3. komoře nebo alespoň přes další průchodkové kondenzátory.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#14 Příspěvek od feliz_navidad »

Zaky: Keramiky na vstupu a výstupu byly to první, co jsem zkoušel a nepřineslo to kupodivu téměř žádný efekt. Cívka má 133uH a pokud si pamatuju, cca 17 závitů ve třech vrstvách, každá oddělená několika otočkami teflonové topenářské pásky.
Na průběhu proudu jsem "odlaďoval" tlumící RC článek, nejlepší výsledky byly nakonec s 470pF/100R (viz oscilo) V této konfiguraci nemá žádná součástka měniče teplotu vyšší než cca 35C, tranzistor zůstal na chladiči cca 8cm2. Nevím jestli lze potlačit ty oscilace úplně, s touhle deskou jsem se moc při návrhu vzorku nepáral.
mtajovsky: Takto by to bylo asi opravdu nejlepší, ale upřímně - nerad bych to dělal...
Přílohy
Oscilo3.jpg
Průběh proudu tranzistorem, dolní průběh detail rozepnutí. Sorry za kvalitu, svítilo mi na stůl sluníčko.
(90.05 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Vadí ty oscilace něčemu ? Jestli to vyhoví aplikaci, tak bych to na tomhle plošňáku už neřešil, jinak bych to viděl na změnu layoutu, silové spoje kratší a silnější a druhou stranu dps nechat zemní plochu. Možná bys ještě mohl zkusit koupit nějakou hotovou cívku (třeba typu DR127 - má Semic) s více uzavřeným jádrem.
Michal

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“