Mohli by ste mi niekto poradiť

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

Jinak snad v každé plynové troubě je termočlánek nad hořákem, který krmí elektromagnet pro pojistku uzávěru, takže šťávu to opravdu dává.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#17 Příspěvek od yakl »

Už dávnejšie sme tu spomínali sovietske rádio na petrolej. Až dnes sa mi podarilo nájsť jeho obrázok.
Na stránke preskúmajte aj smerník vľavo hore, je tam galéria starých sovietskych rádioaparátov.

Kód: Vybrat vše

http://uli.h10.ru/gener2.htm

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Přesně tento aparát jsem měl na mysli. Kdysi o něm byla zmínka v AR, v SSSR dokonce dostal nějaké ocenění.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#19 Příspěvek od Atlan »

zobrat peltierov clanok jednu stranu zahrievat nad svieckou (samozrejme neroztopit cinove mostiky :D) a druhu chladit.... niejaka stava by sa s toho mohla dostat....

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#20 Příspěvek od Marcel21 »

no tak diki za objasnenie lebo mi na tom nedavalo rozum a hlavne to že na niekt. tymi istymi sviečkami "napájali" žiarovku na asi 2,5 V a inde zase televizor na normu 120V

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#21 Příspěvek od Marcel21 »

zaujimava vecička tam dalej ste pridal aj stránku a chcel by som sa spytať či to bola normalne seriova výroba , alebo doma na kolene

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#22 Příspěvek od yakl »

marcel21 - toto zariadenie sa vyrábalo sériove, ale nebolo to zas tak jednoduché, ako sa zdá. Termočlánky dodávali pomerne malé napätie, asi len 1.2V, neviem presne. Len vibračným meničom sa z neho získávalo anódové napätie pre elektrónky, pravdepodobne 90V. Preto rátajme s tým, že tam bol jeden, alebo aj dva vibračné meniče, ktoré museli byť niekde zatvorené a zatlmené, aby ich hluk nerušil počúvanie hudby z rádia. :wink:

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#23 Příspěvek od yakl »

Nerád lúštim "bukvy", ale dal som si tú námahu a časť článku som prečítal: TGK-3 termoelektrogenerátor obsahoval dve batérie termočlánkov. Jedna z nich dávala 2V, 2A a slúžila na napájanie anód prijímača cez vibračný menič. Druhá dávala to isté napätie ale 0.5 A a mala odbočku na 1.2V, 0.36 A.
Pravdepodobne táto slabšia sekcia slúžila na žeravenie batériových elektróniek v rádioprijímači.

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#24 Příspěvek od Marcel21 »

celkom šikovna vec :D diki za typ

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#25 Příspěvek od yakl »

Môj syn včera sledoval, s čím sa zaoberám a dnes mi poslal túto adresu:

Kód: Vybrat vše

http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15
Tiež zaujímavé a o 50 rokov modernejšie riešenia.

Uživatelský avatar
Marcel21
Příspěvky: 103
Registrován: 12 zář 2010, 02:00

#26 Příspěvek od Marcel21 »

skusim dačo take

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

yakl: děkuji za příspěvek, omlouvám se, že na něj budu negativně reagovat - je to jen z formálního hlediska.
Sere mě totiž, když někdo publikuje graf, kde nejsou popsané osy a nebo třeba s nápisem např. Tx a nikde není napsáno co to je. Dále, větu na konci "Především v zimních měsících, kdy je díky vytápění dostatek tepla použitelného pro TEG se toto řešení může stát zajímavým prvkem zajišťujícím energetickou soběstačnost." může napsat snad jen jouda - ale možná si topí vlastnoručně vypěstovaným dřevem...

Jinak to beru, netušil jsem, že se Peltiery vyrábí i v tomto provedení...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#28 Příspěvek od Artaban001 »

Cust píše: ....netušil jsem, že se Peltiery vyrábí i v tomto provedení...
Třeba se jim neříká Peltier. Peltier je podle mě chladící mód. Generátorový je Seebeck - nebo jak se to píše.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#29 Příspěvek od helios »

Pomôžem vám:
Peltiery na chladenie majú často označenie TEC, na výrobu elektriny zasa TEP alebo TEG, tieto sú stavané aj na vyššie teploty. Rozdiel je aj v použitej pájke, spojujúcej jednotlivé články.
Tu si môžte pozrieť prehľad u čínskeho výrobcu: http://www.sitechina.com/thermoelectric/home.html
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#30 Příspěvek od helios »

A keby ste si chceli čosi také hotové kúpiť, nie je problém, ak máte zbytočných 8000 dolárov plus poštovné. :lol:

http://cgi.ebay.com/NEW-1120-THERMOELEC ... 334f7cc0b9
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“