LED osvetleni schodiste

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
buracek0110
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

LED osvetleni schodiste

#1 Příspěvek od buracek0110 »

Hledal jsem na internetu nejake schopne zapojeni pro osvetleni schodiste LED diodami a nenasel jsem nic, tak jsem si vytvoril vlastni. Chtel bych se zeptat co si o tom myslite, popr. nejake zlepsovaky, upravy. Nemam doma vybaveni a je to krome par stavebnic muj prvni projekt,l takze bych rad vedel, jaka je sance ze to bude fungovat nez se do toho pustim.

Jedna se o ovladaci modul s nekolika IR prijimaci (budu potrebovat 3 - prizemi, 1. patro, chodba) s nastavitelnym casovacem do 10 sekund, OR logickymi cleny pro pripojeni vsech snimacu, MOSFET pro spinani nekolika LED diod s trimry pro pomale rosviceni a pohasnuti svetel.

Jako prijimac chci pouzit TSOP na 38kHz a jako vysilac bezny oscilator s 555 na 38kHz

Nejake napady? Chci pouzit tri snimace s 555, protoze mam strach, ze kdybych pouzil jen jeden a IR snimace pripojil pres OR cleny, ze by to delalo neplechu.
Přílohy
2011-02-12 18-05-51_0001_resize.jpg
Prijimac
(296.17 KiB) Staženo 92 x
2011-02-12 18-07-00_0002.jpg
Vysilac
(223.09 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To si s sebou chceš ten vysílač pořád nosit, když půjdeš po schodech?
Nebyl by lepší PIR senzor?

Uživatelský avatar
buracek0110
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od buracek0110 »

Hill píše:To si s sebou chceš ten vysílač pořád nosit, když půjdeš po schodech?
Nebyl by lepší PIR senzor?
Je tam PIR senzor, chci pouzit TSOP1738. Vysilac bude naproti pres chodbu na stene. Vysilace i prijimace budou 3, jako IR zavora. Pri preruseni signalu dojde k sepnuti tranzistoru v 1. bloku a sepne 555 casovac.

Mel jsem na schodech detektor pohybu, ale mame tocite schodsite a je nemozne ho nastavit aby snimal dobre a navic jak se v zime topi, tak si to blika podle vetru.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#4 Příspěvek od Banda »

Co se týče přijímače, je naprosto špatně.
Spínat světlo pomocí IR, to taky není zrovna košér.
Když už jsi schopen natáhnout napájení k IR vysílačům, tak už by neměl být problém natáhnout kabely ke světlům a řídit je přímo stisknutím tlačítka.
Automatické rozžínání na chodbách (nedej bože kombinovaný se světelným spínačem) je ve většině případů naprosto k ničemu.
Už jsme o tom tady debatovali.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

Takový dotaz, kolik watů bude mít celé to osvětlení? Nebude lepší to nechat svítit trvale nebo vřadit nějaký soumrakový spínač?

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#6 Příspěvek od Pikofarad »

Banda píše: Automatické rozžínání na chodbách (nedej bože kombinovaný se světelným spínačem) je ve většině případů naprosto k ničemu.
Mám automatické rozsvěcování s pohybovým čidlem na chodbě,časovač na 5min,zdroj světla led 3W.Je to k nezaplacení,než bych potmě nahmatal vypínač,tak se přerazím o něco,co se zapomnělo v chodbě.Ocením to dvojnásobně,když je pod čepicí nějaké to pivko a v noci se hlásí prostata :lol:

Uživatelský avatar
buracek0110
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od buracek0110 »

Banda: Muzes mi rict co tam je na tom prijimaci spatne? At to muzu opravit. Nad temi tlacitky jsem uvazoval, ale nahmatat to potme ... tomu se chci prave vyhnout. Na netu hodne psali ze kdyz se nastavi dobre frekvence, tak by to nemelo byt rusene okolnimi vlivy, tak nevim. Je to prece jen bariera a vysilac s prijimacem nebude od sebe dale nez metr (uzka chodba v podkrovi a uzke schody). Jestli mas nejaky navrh, jak to upravit/vylepsit/pozit jiny zpusob, byl bych vdecny.

Mirda: Palnuju 13x bilou LED (na kazdy schod jednu) + 7 na chodbu, diffused, podel podlahy v liste. Rosvicene cely vecer ne, vadilo by mi to. Mame dvere ze sklem. Chci to prave misto toho detektoru pohybu co si furt cvaka, budi me to. Soukrakovy spinac mam, ten tam bude aby to nezapinalo ve dne.

Pikofarad: Inspirovalo me tohleto: http://www.youtube.com/watch?v=Ir_cqS6oV5U , ale na to udelat neco s Procesorem fakt nemam zkusenosti (mam problemy s timhletim :) ) a davat 100$ jenom za controller se mi nechce

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#8 Příspěvek od Banda »

Žes to nenapsal rovnou. Tak to si v klidu začni dělat mechanickou stránku věci (sežeň a nainstaluj ty správné LED) a dáme se do varianty podle youtube, jestli teda chceš. To znamená tedy 3x IR závora (možná 4x), 1x inteligentí obvod (šel bych do CPU, ale není to podmínka), 13x LED s postupným rozsvícením + dalších 7x LED, které se budou rozsvěcovat společně, je tak?

Uživatelský avatar
buracek0110
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#9 Příspěvek od buracek0110 »

Banda: Je to tak, vystihnul jsi to presne, ale jit do toho spolu, to bych asi lhal. S mymi zkusenostmi v elektronice bych asi moc k tematu neprispel. Jestli ti to prijde zajimave a najdou se tady dalsi kteri by do toho sli, myslim si ze by to byl docela zajimavy projekt a ne jenom na osvetleni schodiste, ale i pristupove cesty atp. Trosku jsem se tomu reseni pomoci mikroprocesoru par poslednich dni venoval a nasel jsem tohleto: http://picprojects.org/projects/lc/index.htm a tohleto je schema: http://picprojects.org.uk/projects/lc/cube555cS.pdf . Je to v podstate 25 diod ovladane PIC mikroprocesorem + rizeni dalsich 5 vrstev (nam by stacilo 16, tzn jen jeden stp16cp05 posuvny registr, ale nevim jak by se vyresilo to pomale rozinani a pohasinani jinak nez tranzistor, kondik, odpor) a jsou tam i zdrojove kody programu a vysvetlene programovani. S pohasinanim jsem nasel http://picprojects.org/projects/480/pro ... asesch.pdf ale to je zase jenom na 8 led. Napadlo me to pouzit po dvou schodech, tim by se pocet z 13+1 omezil na 7+1. Dalsi problem je kvalitni IR zavora, to by melo podle jinych for vyresit ten Vysilac co jsem poslal drive, funguje na 38kHz, stejne jako prijimac, ale zapojeni prijimace nevim jestli mam dobre. na jinych forech psali, ze nejlepsi je laserova zavora (hodne slozite), nasel jsem i reseni pomoci tlakoveho spinace, ale hodne neprakticke. A nevim jak zapojit zpousteni procesoru kdyby to melo byt i podle toho odkud jdes. Vsechno je to docela dost komplikovane kvuli svetlu na schodiste :) Jestli mi to moje schema bude fungovat, tak se sice vsechny LED zapnou najednou, ale efekt rozsviceni a pohasinani tam bude a ucel to splni. Ted jenom objednat breadboard, soucastky a zkouset :)

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#10 Příspěvek od Pikofarad »

To postupně rozsvěcující se schodiště vypadá efektně 8O Pokud máš dost času a chuť,tak držím palce :wink:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Čoveče to schodiště se mi taky líbí. Akorát bych tam teda dal taky ten pir (nebo teda dva, na začátek a na konec schodů). Pokud tam dáš IR, tak bys musel tahat kabely na obě strany schodů, nebo mít na jedný straně líplou odrazku. Ten PIR, pokud by se zastínil na správnej úhel, tak by měl makat.

Uživatelský avatar
buracek0110
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

Uz se na tom pracuje

#12 Příspěvek od buracek0110 »

Tak nakonec jsem to vyresil mikroprocesorem. Je tam PIC, schema jsem okopiroval a poupravil pro moje potreby z http://alan-parekh.com/projects/stair-lights/ , program jsem napsal v GCBasic (ten mi prsisel jako jediny hodne prehledny a naucil jsem se ho za cca 2 hodiny). V Real Pic Simulatoru to bezi, tak snad az naprogramuju skutecny procesor, tak to pojede :) Cekam az prijde postou programator. Jinak tam mam 3 nezavisle senzory, self check pri startu a nastroj pro nastaveni senzoru, 3 mody prace (prepinane tlacitkem) 1) postupne rozni schod po schodu, postupne zhasni schod po schodu. 2) Postupne rozni, zhasni 3) Rozni, postupne zhasni. Postupne rozinani je vyresene stejne jak na tom videu co jsem posilal predtim a jde nastavit primo na desce v setup modu rychlost postupu (100ms - 1s) po 10 krocich, doba zapnuti (1s - 60s) po 10 krocich a mod 1/2/3. Pri nastaveni je vsechno indikovane diodami na schodech. Smer postupneho rozinani a zhasinani je zavisly na tom, ktery senzor byl preruseny.
Snad to pojede i v praxi stejne jak v simulatoru.
Pak jak to rozchodim tak sem dam schemata a program.
Prejte mi stesti at to funguje :)

Snad vam tu ted nespamuju, ale prave jsem dodelal zapoeni a dopsal program, tak mam radost a doma nikdo nechape moje nadseni, tak pisu aspon tu :)

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#13 Příspěvek od Banda »

No vidíš, já věděl, že to půjde. Když se chce... a o to větší radost, až to opravdu pojede :)
Pak nahrej svoje video, jak běháš po schodech, bude to mnohem zábavnější než foto. Tak hodně štěstí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“