Rozběh rozbrusky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

Rozběh rozbrusky

#1 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

Ahoj
Před časem jsem tady řešil externí rozběh na rozbrusku.Idea byla následující do zásuvky se strčí vidlice na konci kabelu bude skříňka ve které bude zástrčka do které se připojí rozbruska.

Výsledek:Po dlouhé době kdy jsem toto zařízení stále potřeboval ale neměl čas ho vyrobit jsem se do toho dnes pustil a vypadlo jednoduché zařízení s LM324 a proudovým tranzformátorem první dva OZ slouží k zesílení signálu z proudového tranzformátoru a následuje integrátor a komparátor tranzistor a relé.Přez kontakty relé je výkonový rezistor.Po zapnutí rozbrusky zařízení čeká asi 1s a pak sepne relé které propojí vývody výkonového rezistoru.
čímž se motor připojí na tvrdo do sítě.
Pokud bude zájem dám sem schéma.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

To není špatný nápad.Zkus to zveřejnit.U všech mašin je to jen zalitý monoblok.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
omegatv
Příspěvky: 401
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Okr.Prešov

#3 Příspěvek od omegatv »

Ved to je bezne rozbehove rele pre elektomotory 1 az5 sec. su v kazdom rozvadzaci pre cerpadla.
...Laco...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Podobný ale geniálně jednodušší obvod je i v každé druhé MWT kterou najdeš na SD, tam je ale prodleva kratší , cca 0,5s. Dala by se ale prodloužit přidáním kapacity ale ne zase moc aby neshořel odpor přes který spotřebič nabíhá. A mám to zadarmo!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od niko231 »

Soft start dělá obvod U2008 a používá jej také Narex v ručním nářadí

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

Hm

#6 Příspěvek od Generalsound »

Nojo, jenže všechny ty Vámi popisovaný soft starty jsou takhle jednoduše nepoužitelný. Jsou totiž zapojeny až ZA spínačem. Proto to ten Edison musel vymyslet takhle, s proudovým trafem. Jak jinak by soft start získal informaci o právě sepnutým spínači? Pokud je zapojenej před nim? Ha? :D

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

Re: Hm

#7 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

Generalsound píše:Nojo, jenže všechny ty Vámi popisovaný soft starty jsou takhle jednoduše nepoužitelný. Jsou totiž zapojeny až ZA spínačem. Proto to ten Edison musel vymyslet takhle, s proudovým trafem. Jak jinak by soft start získal informaci o právě sepnutým spínači? Pokud je zapojenej před nim? Ha? :D
není co dodat...takhle je ten rozběh totálně multyfunkční zkoušel jsem 150W halogen a nejvyšší výkon bylo 2000W flexa s 10mm silným brusným kotoučem.

jinak dnes to dostalo krabičku a vyzkoušel jsem k mojí flexe i odpor je to 9,1ohm(hodnotu brát s rezervou protože jsem jiný nenašel ve vydloubaných rezistorech)čas je asi 1s na chladiči z intel pentia II přidám fotky.

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#8 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

píše to :Není možné zapisovat do ./modules/Forums/files/dsc_4907i_100.jpg. Kontaktujte, prosím, administrátora.
Naposledy upravil(a) xxxEDISONxxx dne 19 úno 2011, 21:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

No...

#9 Příspěvek od Generalsound »

Chladič je podle mě zbytečnej. Staší robustní odpor. Z pořádnýho drátu, rozhodně ne vrstvovej! Protože neni zatěžovanej ani tak tepelně (1 sec) , jako spíš proudově. A pokud to nebudeš rozbíhat 10x do minuty, tak se stačí vždycky ochladit
P.S. Obrázek mi nejde. Nevim, jestli jsem blbej já, komp, internet, nebo...... 8O :D :D :D

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#10 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

no to jo ale pomyslel jsi na to že se protaví plastovou krabičkou?a zapálí vše kolem sebe....Nejde o to aby se to neuchladilo samo od sebe za předpokladu že ... ale já jsem zvyklí že každou konstrukci kterou dělám dělat tak aby odolala těm nejhorším možným situacím.Člověk je rušiví element který dokáže zničit jakoukoli konstrukci navíc při suchých zkouškách kdy jsem flexu zkoušel 60x za sebou zapnout a počkat až se dotočí a zase zapnout jak se to ohřálo na 80°C bez chladiče jsem to nezkoušel do krabice šel ale menší.Občas když vidím některé borce na dílně dělá tuto ho spolehlivě uchladí i když narazí na blba.Dále nepočítám jen provoz s rozbruskou.Tento rozběh jsem dělal kvůli komfortu obsluhy a zvíšení životnosti převodů.
Naposledy upravil(a) xxxEDISONxxx dne 19 úno 2011, 21:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#11 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

no mě taky nejde něco s tim udělám

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#12 Příspěvek od xxxEDISONxxx »


Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Můžeš sem nebo na SZ dát schéma? Dík předem!!!

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

Jasně

#14 Příspěvek od Generalsound »

Tak samozřejmě. Je to rozhodně blbovzdornější :D Jinak konstrukce pěkná :wink:

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#15 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

mohla by být lepší kdybych nebyl línej dát na každou stěnu gumové nohy a už vidím jak bude vypadat až jí někdo veme smykem na prodlužce po betonové podlaze.jinak tyhle krabice pod vomítku používám rád jsou laciné 75kč a 50 zásuvka do lišty.akorát ty díry resp gumový průchodky ty krabice bez děr jsou drahé jako prase máte někdo nápad na levné bytelné krabice do kterých se něco vejde?a myslím tím plastové krabice na věci do dílny a nemyslím to co běžně nabízej gme atd...

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“