Tesla Dajana, porovnávací obvod

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#181 Příspěvek od Oberleutnant »

kdysi jsem v jednom časopise četl článek, ve kterém popisovali náhradu elektronky PCL85 elektronkou PCL82.Tato elektronka se dala použít s úpravami v zapojení, ale už si nepamatuji, jaké to byly úpravy.Elektronka PCL85 se nejspíš nahrazovala PCL82 v době, kdy nebyly k sehnání.Jaké úpravy v zapojení se musely provést?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#182 Příspěvek od kokun »

Oberleutnant píše:kdysi jsem v jednom časopise četl článek, ve kterém popisovali náhradu elektronky PCL85 elektronkou PCL82.Tato elektronka se dala použít s úpravami v zapojení, ale už si nepamatuji, jaké to byly úpravy.Elektronka PCL85 se nejspíš nahrazovala PCL82 v době, kdy nebyly k sehnání.Jaké úpravy v zapojení se musely provést?
Tys o tom jenom četl, já to musel v praxi i realizovat 8O

Ano, bylo to v době, kdy se špatně sháněly. Měl jsem udělanou redukci, do které jsem vrazil tu PCL82-ku a to celé pak do telky (bylo to jen o nějaké 3cm vyšší) - takto to šlo do doby, než jsem sehnal originál :roll:
Tuším se žádná jiná úprava nedělala - pouze se "přepinoval" sokl pro tu náhradu - vlastnosti jsou obdobné (viz katalog elektronek).
Kdybych si vzpoměl, kde ta redukce leží, ještě bych ji i našel - jenže jsem ji nedržel v ruce asi "100let" :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#183 Příspěvek od OK2STO »

Je to tak, dělala se jen redukce- mezikus , ze staré PLC85 se použil odříznutý spodek elektronky na něj se naletovala patice pro PCL82 a chodilo to, jen se húře pájelo na kolíky z té elektronky.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#184 Příspěvek od kokun »

Já ale nepoužil "střep toho skla s kolíky" (z té heptalky, či co to bylo za elku), ale někde jsem získal (nevím co to bylo, asi konektor, či co) se stejnou pináží kolíků na gumoidové podložce.
Asi to měl být konektor, protože to mělo do boku vyvedený plíšek, s "příchytkou" pro kabel svazek.
Vyhnul jsem se tím tomu mizernému letování a hlavně event. pořezání se o to sklo :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#185 Příspěvek od vladom »

Ta úprava byla zveřejněna v AR8/80 následně v AR12/82 bylo něco doplněno a taky tam byla regenerace triodové části PCL85/805 a názorně je to v AR11/74 kde byla náhrada i triodové části tranzistorem KF504. Přesto si myslím, že těch elektronek se všude válí spousty (sám jich 5 mám) a je to zbytečné laborování.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#186 Příspěvek od Oberleutnant »

také si myslím, že těch elektronek PCL85 nebo 805 je spousta, sám jich mám několik, ale ani jedna z nich není 100%, skoro u všech občas ujíždí snímková synchronizace a po chvíli obraz zase zapadne do synchronismu a nemusím ho dotahovat potenciometrem.Kdybych ho takto dotáhl, tak pouze zapadne dříve do synchronismu, ale časem se zase snímková synchronizace rozladí - většinou se to stane, když jsou v obraze opakované a rychlé střihy.Elektronky PCL805 (85) mám Polamp, Tungsram a pár kusů Telam.Tu značku Telam moc neznám, ale řekl bych, že to bude také Polsko jako Polamp.Nevím, jestli to není jeden výrobce - Polamp a Telam

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#187 Příspěvek od vladom »

Potom tam bude jiná chyba, my jsme tu Dajánu měli 30 let, a kdyby nepřišla barevná televize, tak by jela dodnes :D
Možná by si se měl taky soustředit na tu Pcf82. 8O

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#188 Příspěvek od Oberleutnant »

kolem elektronky PCF82 chyba nejspíš nebude, všechny součástky kolem této elektronky jsem kontroloval včetně elektronky samotné.Ta značka elektronek Telam je také Polsko?

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#189 Příspěvek od OK2STO »

Jo

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#190 Příspěvek od Oberleutnant »

na netu jsem našel toto schéma: http://www.elektronik-bastelbude.de/les ... dstufe.PNG
podle mě se jako zvukový zesilovač běžně používaly elektronky PCL86 nebo ECL86 a podobné.Nedovedu si představit, jak by fungovala v tomto zapojení elektronka PCL805

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#191 Příspěvek od fredis »

Navrhiji povolat snajpra Vasilije Zajceva, aby to už ukončil!!! :D

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#192 Příspěvek od OK2STO »

Zatím , myslím nejdelší vlákno :lol:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#193 Příspěvek od kokun »

EE - do toho nejdelšího mu ještě "kousek" chybí - tady máš stejného autora 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#194 Příspěvek od Burajko »

Terapia pokracuje... :lol:
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#195 Příspěvek od Oberleutnant »

máte někdo zkušenosti se spolehlivostí západních elektronek PCL85 nebo PCL805, např. od výrobců Philips, Siemens atd.Zajímala by mě kvalita oproti těm polským elektronkám, která byla mizerná

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“