Domácí výroba vinylů

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Roxio »

:wink: Jak píšeš těch způsobů je víc jen sem si zrovna vzpomněl na to rytí do kovu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

EKKAR píše:...Poslední možností jsou desky ryté přímo do vinylu - metoda "přímý řez" (DC = Direct Cut), ryje se vyhřívaným nožem přímo do předem vytvořeného "slepého" výlisku desky, který má v drážkové oblasti pouze tzv. "zrcátko" = hladkou plochu bez drážek - u nich nelze například používat proměnné stoupání drážky a další "vychytávky" pro zvětšení doby záznamu na jednu stranu.
Vždycky se ale ryje do materiálu s relativně velkou tažností a plastičností v porovnání s materiálem řezacího/rycího nože/hrotu. U polykarbonátu jsou tyto vlastnosti minimálně o řád odlišné.
To bych měl rychle uvést na pravou míru - DIRECT CUT je záznam řezaný také do nitrocelulózové lakové vrstvy (tedy nikoli vinylu) úplně stejným způsobem, jak při přepisu z magnetofonového pásu, i postup výroby otisků až po lisovací matrici je úplně stejný, jen zdrojem signálu jsou přímo mikrofony nanejvýš připojené přes mixpult. Magnetický záznam je z cesty vyloučený, protože při něm dochází ke značné degradaci signálů zejména impulsního a obdélníkového průběhu. Zvlášť, když při mixáži z vícestopého záznamu je nutný opakovaný přepis z pásu na pás.
Ani pokusy řezat záznam poloviční rychlostí z pásu běžícího také poloviční rychlostí totiž nevedly k méně deformovanému signálu, jen řezací hlava přitom nedostávala tak zabrat.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#18 Příspěvek od jopek »

Díky za odpověď a rady, o lisování desek jsem četl a také viděl video, takže představu mám. Jen už jsem zapoměl trochu ten způsob záznamu při rytí.

Jak jsem již na začátku poznamenal, tak sice chápu veškeré vaše připomínky a rady, že to moc nemá cenu. Rozhodně budu usilovat oto, něco alespoň na pokus sestavit. Takže uvidíme co ztoho vyplyne. Díky za info otom radioamatéru, určitě nato mrknu.
S tím médiem ala cd máte asi pravdu, myslíte, že kdybysemi podařilo sehnat prázdné vinyly, bylo byto lepší ? Určitě v rámci trhání a plastičnosti materiálu možná ano..hmm ? Ale chápu, že vinyl se lisuje za tepla a v dané cenové kategorii by to bylo jinde.

Má někdo radu na nějaké lepší médium ? Co např. novodour ? :-D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše: To bych měl rychle uvést na pravou míru - DIRECT CUT je záznam řezaný také do nitrocelulózové lakové vrstvy (tedy nikoli vinylu) úplně stejným způsobem, jak při přepisu z magnetofonového pásu...
Už si bohužel nevzpomenu na web, kde jsem to viděl, jisté je, že byl s příponou .org neboli zpoza "Velkej Mľáky" - ale ty přímo do vinylu řezané desky tam nabízeli k objednání včetně fotek, jak je řežou na speciání mašině z upnutého "předlisku" desky. Označovali to jako "Direct Cut Process". Byla to nabídka spíš určená pro "dýdžeje", nedalo se tam objednat cokoliv, ale jen "skladby" z jejich nabídky (hlavně techno) - přitom cena za kus odpovídala exkluzivitě a doba záznamu byla jen 15 minut po každé straně desky velikosti běžného LP.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Brudr »

Vím, že jsem o této problematice někde dost četl, ale pořád jsem si nemohl vzpomenout kde... a dnes mi to docvaklo.
Tady je poměrně zajímavé vlákno. Na závěr i nabídka na možnost vyřezání vlastního singlu nebo LP.
http://www.electrozone.cz/ostatni-hardw ... 26-45.html

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“