Reklamace dárku(druhého výrobku zdarma)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

Reklamace dárku(druhého výrobku zdarma)

#1 Příspěvek od Sesi »

Dá se reklamovat výrobek, který byl k jinému zakoupenému zdarma, jako "dárek"? Jde mi o rychlovarnou konvici, která byla zdarma v akci ke kupované žehličce, jde o výrobky ETA.
Popíšu problém, protože je docela zajímavý: konvice po necelém roce přestala fungovat, tedy začala vyhazovat proudový chránič(celý ten rok byla zapojená v té stejné zásuvce, chránič v pořádku). Proměřil jsem konvici(je to běžný typ se středovým symetrickým konektorem), ale ta se jeví v pořádku - naměřím odpor tělesa(asi 25 ohmů, mezi prostředním pinem a vedlejším kontaktem konektoru), ochranný vodič jde na kostru(vnější kontakt konektoru). Problém je v základně, kde na síťové zástrčce naměřím topné těleso mezi fází(správně kolík, co jde do levé zdířky zásuvky) a ochranným(zdířka), nulák(zbylý kolík) není nikam přopojen - proto teď vyhazuje chránič(proud se vrací z fáze ochranným). Tedy fáze síťové zástrčky vede správně na prostřední pin konektoru pro konvici, ochranný vodič vede na vedlejší kontakt(což je špatně, tam má být nulák). Pokud se konvice zapojí do zásuvky bez chrániče(TN-C), samozřejmě funguje(PE a N je spojený).
Šel jsem to reklamovat(firemní prodejna ETA), tam mi řekli, že na dárky není záruka(což jsem nevěděl, zda je pravda), ale že to jako dobré gesto konvici pošlou na opravu k výrobci. V prodejně ještě konvici vyzkoušeli, fungovala(zřejmě zásuvka bez chrániče), funkčnost uvedli do protokolu. Konvice se po týdnu vrátila, že nejde opravit s vyjádřením "vadné topné těleso - není náhradní díl". Takže po návratu domů jsem konvici proměřil, jenže ouha - odpor tělesa jsem už nenaměřil(takže už nefunguje), základna už má opravené propojení, v podstatě správné - nulák na prostřední kontakt konektoru(tam by měla být fáze), fáze vedle, každopádně ochranný PE je korektně na krajním kontaktu. Sériová čísla základny i konvice sedí.
Takže ať si každý udělá obrázek, co s konvicí u výrobce ETA Hlinsko provedli.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Máš to právo reklamovat, jako by sis to koupil.

Viz citace k jinému výrobku :
Označení přiloženého zboží jako "dárku" je pouze reklamním trikem. Na celou soupravu (tedy vitamíny i hodinky) je pravděpodobně třeba nahlížet jako na předmět koupě. Je tedy možné reklamovat jak vitamíny, tak hodinky (každé samostatně), neboť nakonec může být řada spotřebitelů, kteří si zboží kupují právě kvůli "dárku" (a ve skutečnosti tak vlastně kupují právě onen "dárek").
Jinak znalec, ČOI, soud či nějaká TV či www.spotrebitel.cz atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pocitujlasku »

co sa tyka zaruky, je to sranda, lebo som nasiel 2 clanky, jeden z roku 2004, kde sa hovori, ze da sa reklamovat, a druhy z 2006 kde tvrdia, ze sa neda.
2) Označení přiloženého zboží jako "dárku" je pouze reklamním trikem. Na celou soupravu je pravděpodobně třeba nahlížet jako na předmět koupě. Je tedy možné reklamovat jak samotné jízdní kolo, tak přiložený dárek – navigaci (každé samostatně).
http://www.spotrebitel.cz/index.php?opt ... &Itemid=65
Dárky mají ještě jednu „nepříjemnou vlastnost“ – nevztahuje se na ně ze zákona záruka (prodávající ji však samozřejmě může dobrovolně poskytnout).
http://www.mesec.cz/clanky/jak-se-brani ... i-prodeji/
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#4 Příspěvek od usporka »

Bacha na to na dárky ke koupi se ze zákona nikdy nestahuje záruka!!! Je to prostě jenom dárek který Vám prodejce dal jenom tak, zase na druhou stranu když reklamujete nebo vracíte zboží nejste povinen dárek vrátit, nejedná se prostě o předmět reklamace, proto se většinou neuvadí ani na daňových dokladech, paragonech a stvrzenkách. Nekdy ale není špatné na prodejce udělat "smutné oči", poctivý prodejce to vymění, jenže těch je velmi málo :)

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pocitujlasku »

takze ako darcek mozu dat cokolvek pokazene zo skladu? super napad, ako sa zbavit nefunkcnych veci.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#6 Příspěvek od usporka »

pocitujlasku píše:takze ako darcek mozu dat cokolvek pokazene zo skladu? super napad, ako sa zbavit nefunkcnych veci.
Teoretický ano, nesmí se ale ovšem jednat o klamavou reklamu.Z morálního hledíska to také není pravé ořechové.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Průšvih je, že naši poslanci se tomuhle v Občanském zákoníku trošku vyhnuli. Výklad je minimálně dvojí.

Jinak by podle příspěvku uživatele usporka stačilo prokázat, že jsi dostal poškozenou LCD televizi jako vánoční dárek od podplaceného souseda a automaticky by zanikla záruka.

Nikdy v rámci zákonů ČR neříkej NIKDY!
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#8 Příspěvek od Pikofarad »

Klasik praví:darovanému koni na zuby nehleď.V klausokocourkově,kde je vše předražené, sis zaplatil oba spotřebiče.Jen vykutálený prodejce ti vsugeroval,že je jeden zadarmo.Zadarmo nic není,jen vzduch,špinavý a v Ov dnes obzvlášť smradlavý :(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Hlavne nechapem, ako sa ti v tej zakladni zmenilo zapojenie, ked to predtym fungovalo? Samo od seba?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem to teda celý četl jen "náhledem" - ale pochopil jsem to tak, že se spirála prorazila na kostru či vznikl svod v konektoru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od Sesi »

To by mě taky zajímalo - jedině mě napadá, že to prostě bylo v základně špatně zapojený a nulák byl ledabyle spojený s ochranným(což je pakárna, protože to vlastně vyřadí chránič) a ten nulák pak upadnul, pak už vypadával chránič. Protože potom už jsem nulák na síťový zástrčce dál nenaměřil nikde na kontaktech základny.
Chtěl jsem to původně rozebrat, ale byl tam jeden takovej ten speciální šroub a nechtěl jsem to orvat, tak jsem to dal na reklamaci. Když mi to vrátili neopravený, jsem si říkal nevadí, rozeberu základnu, přepojím a mělo by to jít. Že ale tu konvici rozmr... víc než předtím, to jsem si fakt nemyslel. Zřejmě se jim hodilo to topný těleso jako náhradní díl. A proč je najednou spodní díl v pořádku? Museli ho přepojit. Kdyby mi tohle někdo vyprávěl, tak mu snad nebudu věřit, že je to možný.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#12 Příspěvek od Pikofarad »

ona se nemusela prorazit,stačilo konvici namočit při čištění.Asi jako moje ségra ,vydrhla remosku v dřezu a ta pak na oplátku rozdávalá rány všem zúčastněným :lol:

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od Sesi »

ZdenekHQ: konvice byla v pořádku, chyba musela být v základně, nějak uvnitř špatně zapojená, ze začátku určitě šel proud mezi fází a nulou, pak asi fakt upadnul ten nulák v základně a to reagoval chránič. Namočený to nebylo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Spojením nuláku a PE chránič nevyřadíš, při správných impedancích a příkonu konvice musí vyletět jak špunt ze šampaňskýho.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od Sesi »

OK, tak to jo. Jenom fakt nechápu, jak k takový závadě mohlo dojít.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“