Po vypnutí se maže nastaveni tuneru, chybí baterka?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

workhard píše:Dobíjení se dá snadno zajistit. Použít se dá třeba aku ze starého mobilu. 8-)
Umíš číst?
panet píše:
fero7 píše:Podla mna tam idu 2ks BR2032/CR2032.
Zmeraj kolko voltov tam mas v zapnutom stave bez baterie.
Tak jsem to meril a neni tam skoro nic, radove desitky mV.
Tohle jako odpověď stačí?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

workhard píše:Dobíjení se dá snadno zajistit. Použít se dá tøeba aku ze starého mobilu. 8-)
Preco vymyslat chujoviny, ked tam staci nechat tu CR2032?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

Dám tam AKU ze starého mobilu a dobíjení si přes odpor a diodu ODKUDKOLI přitáhnu. STAČÍ?

Mezitim,co tu smolíte tohle vlákno,byl bych s tím 10x hotovej. 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně, že máš v podpisu to, co tam máš - věci, které fungují, se ZÁSADNĚ neopravují, viď? Proč by tam smolil dobíjení, když mu tam 3V lithiovka nebo přinejhorším 2 alkalinky budou stačit na několik let? Rnbw to vystihnul dost přesně...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

Tak ať jí tam strčí a nemusíme tu diskutovat. :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Panet 6.2. napsal, že tam dal CR2032 a k ni do série odpor 7k5, na kterém je po vypnutí sítě cca 20mV - což odpovídá proudu přibližně 26,7uA, a 8.2. doplnil, že mu to vydrželo nejméně celou noc. Pouze se tedy chtěl ujistit, že neudělal botu - o tom celé vlákno je, ne o tom, CO TAM MĚL DÁT. Raději 2x čti a pak se 3x rozmysli, na co vlastně odpovídáš, protože zbytečně flamuješ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od workhard »

Existuje spousta přístrojů,kde se taky mažou po vypnutí ze sítě předvolby a se žádnou baterií se tam ani nepočítá,tak třeba moje rada bude někomu užitečná...čus
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
panet
Příspěvky: 99
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#23 Příspěvek od panet »

EKKAR píše:Panet 6.2. napsal, že tam dal CR2032 a k ni do série odpor 7k5, na kterém je po vypnutí sítě cca 20mV - což odpovídá proudu přibližně 26,7uA, a 8.2. doplnil, že mu to vydrželo nejméně celou noc. Pouze se tedy chtěl ujistit, že neudělal botu - o tom celé vlákno je, ne o tom, CO TAM MĚL DÁT. Raději 2x čti a pak se 3x rozmysli, na co vlastně odpovídáš, protože zbytečně flamuješ.
Ano, tak nejak to je, ted uz jsem dokonce vyhodil (odvazne) i ten odpor. Zatim to jede jak ma.

Vsem Vam jeste jednou dekuji, myslim, ze je to vyrizene.

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#24 Příspěvek od mr_mocak »

Ahoj, mám podobný problém s vymazáním předvoleb - jedná se o receiver Aiwa AX-7800. Při vypnutí síťovým vypínačem je všechno v paměti uožené, ale pokud ho vytáhnu na cca 10s ze sítě, předvolby jsou pryč. Baterka tu žádná není a elyty jsou OK.. Nevíte co s tím?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Je potřeba zjistit, jestli to kdy vůbec nějakou zálohu mělo. Vím o přístrojích, které uměly "zálohu" po dobu asi 30 minut, jiné neměly zálohu žádnou a vytažení ze zásuvky smazalo hodiny a časovače - předvolby a nastavení uložené v EEPROM ne. Běžně se takové krátkodobé zálohy dělají vysokokapacitním kondíkem značky GoldCap a podobné - kapacita 0,5F až 1F na 3,5 až 5V, velikost stejná jako 470uF/10V - ale použitelný proud je jen v řádu desítek až stovek uA = tak akorát pro zálohování nějaké té RAMky.... Do jedné věže jsem takto dával jako zálohu (na samotě kus od vesnice, vzdušné vedení, výpadky velice často - minimálně 1x týdně na hodinu i více) dva AA články Alkaline v držáku na dráty vytažené z desky - původní GoldCap odešel do věčných lovišť, pravděpodobně se na tom spolupodílely i ty časté výpadky. Věž šlape poslední 2 roky bez potíží, přestože výpadky otravují dál. Čekám, kdy se majitel ozve, že musel ty Alkaliny vyměnit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#26 Příspěvek od mr_mocak »

Ekkare díky za radu - pročetl jsem manuál a opravdu to žádnou zálohu nemá a je to výrobní vlastnost, že zmizej předvolby. Díky!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

no možeš to vylepšiť :D

Uživatelský avatar
stuart
Příspěvky: 33
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha - Dablice

#28 Příspěvek od stuart »

Ahoj,
mám podobný problém s Receiverem Yamaha R-3.

Přístroj má hlavní vypínač mechanický 230V před trafem (tj. vypnutí je stejné jako vytažení ze zásuvky). Podle manuálu si má pamatovat naladění poslední stanice i po vypnutí. V sekci "Řešení problémů" je uvedeno:
závada: Posledně navolené stanice nemohou být naladěny
příčina: Tuner byl odpojen dlouhou dobu
řešení: Znovu nalaďte

V sobotu jsem ho měl zapnutý téměř celý den, hodinu po vypnutí se naladění udrží, ale do rána (8h) nikoliv.

Myslíte, že 8h už může být standardně "dluhá doba"? Tj. běžná vlastnost přístroje?
Má cenu ponechávat přístroj zapnutý několik dní (aby se "nabil")?

Hledal jsem na desce baterku nebo něco podobného, našel jsem jen jeden "podzřelý" kondenzátor, s údaji:
5N3 - GC - JAPAN - 0.047F 5.5V
(47 mili je docela dost, původně jsem myslel, že to není velké F, ale malé p, není tam dobře vidět...)
Myslíte, že by mohl mít s problémem souvislost?

Viz též výřez ze schematu (vygůglil jsem pouze neúplné schema)
Přílohy
schema_2.jpg
schema
(118.23 KiB) Staženo 69 x
kondenzator.jpg
podezřelý kondenzátor (černý)
(47.88 KiB) Staženo 47 x
SDC10564_zmenseny.jpg
pohled na desku
(258.97 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Dej tam držák na dvě mikrotužky 1,5V, diodu, a řekněme jednou za rok je za provozu vyměň.

Když je tam zálohování pomocí GOLD CAP, tedy elektrolytu velké kapacity, může udržet paměť stejně tak hodinu, jako deset či víc. Záleží na kapacitě, na odběru SRAMky a minimálním napětí, které jí stačí k udržení informace.
Čas zálohování se u dvou stejných přístrojů může i o řád lišit.
Jde jen o to, aby přístroj udržel informace v paměti během krátkodobého výpadku napájení, například při transportu. Rozhodně se nepočítá s celodenním, natož delším zálohováním, zvlášť, jestli zdroj drží v chodu ještě hodiny (to byl častý případ u VHS rekordérů). To se pak i hodina považuje za mimořádný úspěch.
Naposledy upravil(a) Hill dne 05 led 2014, 15:52, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#30 Příspěvek od Hifista »

Určítě to je zálohovací kondenzátor velké kapacity. Jejich kvalita se samozřejmě s časem zhoršuje. Vyměň a pak můžeš zkoumat, jakou má výdrž. Měl jsem kdysi multimetr napájený rovněž těmito kondenzátory a asi po sedmi letech jsem je musel měnit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“