hra s čítači

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Re: hra s čítači

#16 Příspěvek od Crifodo »

miras269 píše:v zájmu nudy bych si chtěl hrát s různými elektronickými zapojeními
mohl by mi někdo poskytnout přesný výklad téhle věty? já jsem z toho zmatenej.

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od iginoiii »

ja osobne by som zas na mieste autora článku tak nezavrhoval kopírovanie iných zapojení. Nakoniec, práca inžiniera je aplikovať známe veci, dajme tomu vylepšovať a spájať ich do väčších celkov(ale na to musí mať zvládnuté tie základné veci) a nie robiť vedu. Nehovoriac, že na čítačoch moc vedy a nových vecí ani vytvoriť nejde. ii

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Podobnou schemu najdeš v hledat pod digitální hodiny . No a z ní sám vypreparuješ , co Ti třeba .

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od miras269 »

no tak jsem se trošku přecenil se svými znalostmi, nyní jsem na oboru EZS a hradla tak dale jsme brali jen okrajově před rokem :D

asi bych teda spiše něco okopiroval :D

ale napadlo mě, co vzit normalni časovací mechanický hodiny dle požadovaného času zacvakat okénka, na výstup pověsit relé, ale problém je v tom, že jedno okénko je přibližně 10-15 minut. Na výstupu relátka dát další relé které se bude dát časovat třeba potenciometem.Takže když nastane na hodinach třeba 9 hodin, sepne relé na výstupu hodin, které sepne na nastavený čas druhé relé, a na výstup druhého relé dát dříve zmíněnou žárovku :) ?

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#20 Příspěvek od Banda »

Začínám být stejně zmatený jako Crifodo.
Chceš si tedy hrát nebo něco konkrétního postavit, či se něco naučit?
Myslím, že vím jaká bude odpověď, ale třeba nás překvapíš. :)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od mtajovsky »

Crifodo << to je jednoduché - autorovi je líto nudy, která sedí vedle něj, tak ji chce trochu zabavit. :D

A jinak nápad si takto hrát velmi chválím, jinak za chvíli vymřou lidi, kteří ví "co je uvnitř" a zbudou jen pajcovači standardních zapojení jednočipů/programátoři. A kdo pro ně bude pak ty procesory a jiné IO stavět a vymýšlet?
iginoiii píše:Nakoniec, práca inžiniera je aplikovať známe veci, dajme tomu vylepšovať a spájať ich do väčších celkov(ale na to musí mať zvládnuté tie základné veci) a nie robiť vedu.
Pěkně děkuju za takové "indžinýry". :down:

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od iginoiii »

tak tuto sa asi nechápeme, resp. nie úplne chápeme :) určite nemyslím priemyselné kopírovánie výrobkov, ale nehovorte mi, že keď dostanete prvý krát súčiastku do ruky, tak teraz sám si k nej vedete empirický výskum ako ju použiť... Pretože týmto spôsobom by každá generácia končila pri pytagorovej vete a kolese.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od mtajovsky »

To samozřejmě nemyslím znovu vymýšlet kolo, to jeden extrém, ale když vidím v projektu tupě poskládané komerčně dostupné věci bez nového nápadu - to je ta bída. Já jsem se vždycky snažil o nějaký nový postup, který byl nevídaný alespoň v našem státě a myslím, že se mi to i několikrát trochu podařilo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

No myslím, že nevídanost sama o sobě není přínosem. Mnohem raději jsem nějaké schema vylepšil nebo zcela překopal za účelem snížení složitosti, ceny nebo zlepšení parametrů a pod. :wink:
Ale asi jste to myslel takto.

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od miras269 »

když to vezmu tedy z jiné stránky, mohl by jste mi někdo poradit jak ovládat cívku relé 230VAC, aby šlo nastavit časové rozmezí třeba 1-20 sec ( doba sepnutí kontaktu relé )

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od mtajovsky »

masar píše:No myslím, že nevídanost sama o sobě není přínosem ...
Nejde mi zrovna o nějaké schema. Obecněji jde o nějaký nový přístup k problému, který může (ale nutně nemusí) přinést vyšší kvalitu. Samozřejmě, že ne novotu za každou cenu, která nemá valný smysl. A nemusí jít o převratnou vědu, mnohdy je to pouhé proražení zaběhaných stereotypů, nebo pružnou reakci na změnu okolností, která pak přinese nečekaný efekt. To by chtělo podrobně a konkrétně.
miras269 píše:když to vezmu tedy z jiné stránky, mohl by jste mi někdo poradit jak ovládat cívku relé 230VAC, aby šlo nastavit časové rozmezí třeba 1-20 sec ( doba sepnutí kontaktu relé )
Hledejte "monostabilní klopný obvod".

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od miras269 »

mtajovsky:

copak přes monostabilní KO můžu pustit 230VAC ? jestli jsem to nevysvětlil pochopitelně,tak to můžu vysvětlit znova ;)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#28 Příspěvek od procesor »

1/-Hľadaj "mono-stabilný klopný obvod s IO 555".
2/-Hľadaj "spínače záťaží striedavého prúdu s optoizolátormi", alebo aj "bez" oddelenia - to je podľa uváženia tiež možné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

miras269 píše:mtajovsky:

copak přes monostabilní KO můžu pustit 230VAC ? jestli jsem to nevysvětlil pochopitelně,tak to můžu vysvětlit znova ;)
Ono stačí tím monostabilem ovládat relé nebo optotriak - a budeš mít silový výstup dimenzovaný na 230V a přitom hezky bezpečně izolovaný od ovládacích prvků, které můžeš uchopit svýma čapákama... To jediný pan kolega mtajovský nedoplnil, protože se to jaxitaxi předpokládá samo sebou...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od miras269 »

tak jsem skusil něco najít a trochu to poupravit.... je to původně schéma pro malou bodovou svářečku, ale myslím si, že účel to splní stejnej, čerpal jsem odsud:

http://svarbazar.cz/phprs/view.php?cisl ... 2008040102

a moje schéma vypadá takto:

Obrázek

co myslíte odborníci, šlo by to takto zrealizovat?
líbí se mi ta funkce že relé napojené na hodiny může být sepnuto jak dlouho chce nebo může jen "ťuknout" a systém se sputí, ale aby mohlo sepnout musí být seplé hodiny.Myslíte, že tedy půjde, že když hodiny ráno v 9 na pět minut zapnou, žárovka se rozsvítí na čas dle vzorečku, pak zhasne.a např. stejný den ve 13 hodin sepnou, že se žárovka zase rozsvítí? :) díky

Odpovědět

Zpět na „Poradna“