Kávovar Saeco, přerušená pojistka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

Kávovar Saeco, přerušená pojistka

#1 Příspěvek od rost »

Dobrý den, známá mi přinesla kávovar, nejde zapnout. Po sundání krytu jsem zjistil, že na nádržce je přerušená pojistka (asi tepelná bezpečnostní) viz foto. Jsou tam celkem 3 tyto pojistky, 2 jsou OK. Na tu vadnou vede fáze z přívodní šňůry a vývod z ní vede na hlavní vypínač. Zkusil jsem pojistku překlemovat a kávovar jede.
Akorát si nejsem jistý, jak velké je bezpečnostní riziko to takto známé vrátit, jsou tam ale ještě 2. kdybych věděl kde takový typ sehnat tak to vyměním. Pojistka je pérkem přitlačená k nádržce. Třeba v GM jsou spíš jen takové tepelné pojistky jako bývají v žehličkách (váleček s drátovými vývody)
Na jakou teplotu by taková pojistka mohla být, ampéry si spočítám, kávovar bere 1000 W.
Dík za rady.
Přílohy
kavovar.JPG
(149.36 KiB) Staženo 220 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Tyto tepelné pojistky se dají koupit. Je na ní uvedená vypínací teplota.
http://www.ame.cz/SHOP/tabid/36/QIShopA ... 1+pojistka
http://www.ges.cz/index/search.html?pag ... 1+pojistka

Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od rost »

dík za tip zkusím vymontovat a přečíst parametry.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Hlavně zkontroluj, jestli není nádržka zarostlá vodním kamenem a jestli funguje tepelný spínač, bezdůvodně se ta pojistka nepřerušila.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

To Oldradio: Ta pojistka je vratná, takže pokud byl důvod aby vypnula (někdy se používají i místo termostatu), tak po zchladnutí musí opět sepnout. Tato evidentně nesepnula - je vadná. Většinou k tomu dojde kondenzací vlhkosti uvnitř pojistky (netěsné pozdro - chyba výroby), vznikem přechodového odporu a vyhřátím kontaktů a pružných částí. Po výměně by to mělo být OK.

Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od rost »

po vymontování pojistky jsem zjistil na kovové čepičcetento velmi špatně čitelný nápis. 1N108L-3794 L175-MR 0003M, což mi v identifikaci moc nepomohlo.
V AME jsou vratné pojistky těchto hodnot 60, 95, 105, 120, 130, 147.
Ty pod 100 stupňů myslím můžeme vyloučit, když v nádržce vaří voda.
Tak, co byste doporučili?

Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od rost »

ještě fotku...
Přílohy
poj.JPG
(26.34 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#8 Příspěvek od fero7 »

Pozor!
Nemusi to byt bezpecnostna poistka. Mas tam 3 rovnake typy. Moze to byt aj pracovny alebo ochranny termostat.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od proel64 »

Oni sice vyzeraju rovnako,ale kazdy je na inu teplotu.Jeden odpina ohrev pri robeni kavy,mal by byt cca na 80 stupnov,druhy odpina pri robeni pary mal by mat cca 95stupnov a treti je tepelna poistka-ochrana pri zlyhani niektoreho znich a moze byt na 130az 150stupnov.Ten ktory je na kavu,byva obycajne skratovatelny nejakym tlacitkom aleba packou oznecnou ako para,inac su zapojene vsetky tri do serie s topnym telesom.Tak isto tam musis mat nejaku kontrolku,ktora signalizuje kedy je voda nahriata na kavu-tj vypne kedy vypne prislusny termostat.Ked ho teda skratujes a kavovar ohrieva,da sa zistit ktory z tychto troch termostatov je chybny...

Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od rost »

jak jsem psal hned v prvním příspěvku, tato pojistka (termostat) vypíná všechno, je zařazena ještě před hlavním vypínačem, takže myslím, že to nebude žádná z těch pracovních regulačních.
Objednám asi pojistku na 130 stupňů.

http://www.ame.cz/QIShop/detail/172976_ ... 1-5-E.aspx

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Mrkni sem http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1741016.html
Správné označení je 1NT08L-3794 L175....

Pokud to tlačítko uprostřed mezi vývody je zamačkávací, jedná se skutečně o tepelnou pojistku (vyskakovací) Zkoušel si to tlačítko zamačknout? a drží v zamačknuté poloze?

Uživatelský avatar
rost
Příspěvky: 57
Registrován: 13 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od rost »

tak to je objev, mě vůbec nenapadlo, že je to tlačítko.
I když ono to nakonec úplně zamáčknout nejde. šlo to jen asi o milimetr a pak se to vrátilo do původní polohy, ale tím krátkodobým stlačením v pojistce luplo a zase drží kontakt. zkusím ji tam vrátit.
No ještě že to fotím, díky moc.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Tak vidíš, zase jsme o něco chytřejší.
Jen by to chtělo ještě odstranit příčinu. Minimálně vyčistit "mašinu" od vodního kamene. a zkusit jestli fastony fest drží a nemají přechodový odpor. :agree:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“