Výpočet odporového drátu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#46 Příspěvek od Cust »

Korektně spočítat to nejde, přiblížení tímto způsobem:
Od el. příkonu musíš odečít výkon daný zářením, pak výkon způsobený kondukcí přes dráty, dále kondukcí přes materiál okolo spirály, pokud to bude v proudícím vzduchu, tak ještě odečíst konvekcí odvedenou část výkonu...
Tyto výkony ti dají jistou energii (v bodě kdy ten rozdíl výkonů a příkonu bude nulový) ve spirále. Ta se pak společně s tepelnou kapacitou danného materiálu spirály použije k výpočtu teploty.
Aby jsi byl korektní, tak je vhodné započíst i tepelnou vodivost všech materiálů, které se uplatńují v přenosu tepla.

Přeji hezké počty, bude to hezkých pár nelineárních diferenciálních rovnic jinak než numericky neřešitelných...
Naposledy upravil(a) Cust dne 04 bře 2011, 20:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#47 Příspěvek od Eleman »

Naprosto přesně a srozumitelně vysvětleno :wink:
Přeji příjemné řešení nelineárních diferenciálních rovnic vyššších řádů :lol:

Uživatelský avatar
Sheepard
Příspěvky: 2
Registrován: 06 úno 2012, 01:00

#48 Příspěvek od Sheepard »

Připojím se k tomuto tématu, neboť máme doma lehký problém s ovcema a vodou. Ano, je to lehce zoufalý, takže jsem se tu radši i zaregistroval, bo jsem tu nenalezl odpověď srozumitelnout elektro-laikovi.. :)

Takže, problém je takový, že venku je přes noc v pohodě -20°C a voda, kterou dáváme ovcím do gumových kýblů během pár hodin zmrne (né, že by se objevila krusta, ale vznikne z toho trochu větší "kostka").. Takže já jakožto nějvětší inovátor rodiny usoudil, že než abych tam musel 4x denně chodit a měnit vodu, tak radši něco zbastlím.

Moje idea je taková, že vezmu odporový drát délky 4metrů a omotám s ním ocelový kyblík zanořený v izolantu (polystyren, guma, apod) a takto docílím alespoň toho, že ta voda nezmrzne (je jedno, jestli voda ve výsledku bude mít 1°C nebo 20°C).. Vnější teplota bývá okolo těch -15°C. K upotřebení tu mám starší adapter od notebooku (16V 3,36A) a moje otázka je, jaký drát a jaký průřez použít.. Jsem v tomhle naprosto totální lama, takže prosím (a děkuji) polopaticky.. :)

Velice děkuju za případnou rychlou odpověď. :)

p.s.: Googlil jsem hodně, pročetl hodně a stále jsem z toho marnej.. Nepotřebuju žádný super přesný výpočty, jde jen o to, aby ta voda nebyla tuhého charakteru.. :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#49 Příspěvek od Cust »

Máš adapter 16 V a dává max 3,36 A.
Začal bych s tím, že vemu drát, který má odpor 4,5 Ohm a namotám ho kolem kyblu. Připojím na adaptér a budu sledovat, jak se to chová. Dej vědět jak to dopadlo, pokud to bude neoptimální, jistě ti tu někdo poradí...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#50 Příspěvek od mtajovsky »

Na to ale budete potřebovat dost drátu. Izolovaný seženete běžně asi jen měď. Přitom 10m Cu lanka o průřezu 0,75 mm^2 má odpor asi 0,23 ohmů, takže byste ho na 4,5 ohmu potřeboval asi 200m. O mnoho tenší drát zase bude příliš zahřívat izolaci s následným poškozením. Holý drát nemůžete použít na kovový kýbl.

Možná by byl schůdnější přímý ohřev vody ponorným topením.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#51 Příspěvek od wlezley »

Běžně se to prodává, cena není zrovna lidová ale pro inspiraci: http://www.driml-napajecky.cz/?p=zbozi&id=3877 ;-)

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#52 Příspěvek od Vogon »

Abych zvedl teplotu v akva 50l o tři stupně, z 20 na 23 topím trvale asi 38W. A to mám kovové topné těleso přímo ponořené do vody.
K tomu abys zvedl teplotu z -20 na 0 budeš asi potřebovat více výkonu než těch 50W co máš k dispozici.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#53 Příspěvek od helios »

Ja by som použil na skúšku náhradnú žiarovku 21W z auta (brzdy, smerovky), napájanú tým zdrojom z notebooku. Do zeme urobíš jamku, do nej vložíš žiarovku, nad ňu dáš plechový kýbel s vodou. Či bude výkon 21W stačiť neviem, ale za pokus to stojí. Silnejšia (reflektorka 55W nehalogén) žiarovka by bola lepšia, ale tvoj zdroj by ju neutiahol, možno tak väčšia nabíjačka auto-aku, ak takú máš poruke.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sheepard
Příspěvky: 2
Registrován: 06 úno 2012, 01:00

#54 Příspěvek od Sheepard »

wlezley píše:Běžně se to prodává, cena není zrovna lidová ale pro inspiraci: http://www.driml-napajecky.cz/?p=zbozi&id=3877 ;-)
Jojo, cena není vůbec lidová.. :) Co se týče toho výkonu, tak já sám jsem samozřejmě trochu skeptický, jestli to těch 50W utáhne, ale za pokus nic nedám.. co se týče toho uchycení a přenosu tepla, tak s tím zatím laboruju.. Je fakt, že kovovej kýbl a drát bez izolace je blbej nápad, takže doma hledám nějákej kabel s bužírkou, která by nějáký to teplo vydržet mohla..

Ona uplně největší překážka nějákých nebezpečnějších experimentů je to, že ovčín se na noc zavírá, má normální dřevěnou střechu, podlážka (dá-li se to tak nazvat) je 10cm sena, takže nějáký nápady s žárovkou jsou docela nebezpečný. Každopádně díky za rady, já to zeítra nebo pozítří vylaboruju a uvidím.

Pokud tu je někdo, kdo by si chtěl pořizovat ovce nebo podobný zvířata, tak doporučuju myslet nejdřív na zařízení a pak až na stavbu ovčína. :)

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#55 Příspěvek od Vogon »

Možná bys měl opustit metodu odporového drátu a zkusit raději třeba něco jako tohle. Pokud ten tranzistor přilepíš přímo na kov kýblu, bude přenos tepla daleko efektivnější, můžeš zkusit jich dát víc ať se hřeje větší plocha. Taky můžeš ten tranzistor přišroubovat třeba na chladič od procesoru nebo něco takovýho a ten ponořit přímo do vody. Tyhle chladiče jsou eloxovaný a ve vodě neoxidují.
Přílohy
topítko.jpg
Topítko
(19.02 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
mikisaurus
Příspěvky: 11
Registrován: 03 dub 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#56 Příspěvek od mikisaurus »

Ahoj, potřeboval bych poradit kde seženu 5m odporového dátu, který by měl celkový odpor 2 Ohmy. Tedy 0,4 ohm/m.

Mám to na vyhřívání sedaček do auta. Teplota bude hlídána termistorem a bimetalem.

Máte nějaký tip jakým drátem to vyhřívat?
Díky

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#57 Příspěvek od breta1 »

Sehnat drát dle tvých požadavků není problém, např.
http://www.ges.cz/cz/rd-100-1-20-GES06914167.html
ale tak se to nedělá, drát je příliš silný, tvrdý a lámal by se.

Uživatelský avatar
mikisaurus
Příspěvky: 11
Registrován: 03 dub 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#58 Příspěvek od mikisaurus »

Silný je, to je pravda. Třeba by byl z jiného materiálu a tenčí. Rozpáral jsem vyhřívané sedáky do auta, které se dají běžně koupit a napájí se z jigaretové zásuvky. Jenže ty topí málo a strašně pomalu. Byl tam drát v bužírce. Nevím z jakého matroše, ale nepřišel mi jako klasický drát. Odpor jsem na něm skoro žádný nenaměřil. Spíš jsem naměřil přechodové odpory na měřících vodičích.... Zkusil jsem ten drát zkrátit na polovinu (něco přes 2 metry) a píchnul na PC zdroj. To už topilo pěkně, ale ta izolace už byla celkem měkká.

Uživatelský avatar
mikisaurus
Příspěvky: 11
Registrován: 03 dub 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#59 Příspěvek od mikisaurus »

Nikdo neví jaký drát tam použít?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#60 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, nebylo by vhodnější použít něco takového?
http://www.elcar.cz/vyhrivani-sedacek/1 ... erzal.html
Nebo máš v úmyslu někomu upéct sedínku? Ten drát nesmí topit, není to vařič. :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“