4-kanálové dálkové ovládání

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

4-kanálové dálkové ovládání

#1 Příspěvek od kolegarka »

Zdravím vás, podobné téma jsem tu nikde neobjevil, tak doufám, že tu už založené někde není.
Sestrojil jsem si 4-kanálové dálkové ovládání relé ze stránek http://www.nabilkarami.com/projects.php ... ject&id=29. Prozatím mám sestaven jenom přijímač - http://www.nabilkarami.com/projects/images/rx_rf.jpg s jedinou úpravou -> stabilizátor jsem odstranil a obvod nahradil externím stabilizovaným zdrojem pěti a dvanátci volty. Dekodér jsem použil HT12D namísto PT2272 (ostatně HT12D autor i doporučuje jako alternativu). VF modul jsem použil 433,92 MHz Aurel od Flajzara. Žádné další záměny nebo úpravy oproti původnímu schématu jsem nedělal.

Problém je následující: Po zapnutí sestaveného obvodu se za několik sekund (zhruba 8 až 15) samy od sebe sepnou všechny čtyři relé včetně indikací LED. I přes nastavování všelijakých možných kombinací kódování přenosu pomocí přepínače DIP8 se mi nepodařilo docílit toho, aby se relé po zapnutí napájení samy nezaply. Rušením to není a žádná kapacita v obvodu ani není. Zkoušel jsem to nejen doma, ale i v práci a u kamaráda a všude stejný problém. Relé se nezapnou samy od sebe tak 3× z deseti pokusů.

Nevíte, PROSÍM VÁS MOC, co s tím mám dělat? Budu vděčný za každou radu.
Můžu poslat i nějaké to foto, ale deska včetně osazení vypadá prakticky úplně stejně jako na webu v odkazu. Schéma i desku jsem navrhoval v EAGLU a je několikrát kontrolováno, jestli tam nejsou zkraty nebo podobné srandy.
Děkuji všem

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#2 Příspěvek od Vaseks »

Už v samotném originálním zapojení je chyba. Adresové vstupy musí být zapojeny vůči GND a ne Vcc. Jinak tam budou vznikat náhodné stavy. U cívek relé navíc není zapojena antiparalelní dioda.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#3 Příspěvek od nxn »

To mě je záhadou jak někdo může zapomenout na antip. diodu to je fakt neuvěřitelný....chudák tranzistor půjde do křemíkového nebe...
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

#4 Příspěvek od kolegarka »

Děkuju za upozornění na chybějící diody k relé. Vůbec jsem si toho nevšimnul. Zapojení jsem osadil diodami a pozměnil napájení adresových vstupů. Zatím se relé samy od sebe nespínají :). V následujících dnech se budu hrát s vysílačem, aby to tedy bylo kompletní. Vysílač jsem teď jen narychlo na zkoušku postavil a bohužel po stisknutí tlačítka žádné relé nesepne. Asi bude chyba někde v zapojení, tomu bych se ani nedivil. Takže navrhnu desku a osadím ji, ať to trochu i vypadá.

Prozatím vám oběma moc děkuju za radu :-)

Uživatelský avatar
Dominq
Příspěvky: 1
Registrován: 14 říj 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Dominq »

Jen drobná poznámka k adresovým vstupům. Tyto vstupy nemusí být zapojeny vůči GND , protože jsou třístavové to jest log.1 , log.0 a stav vysoké impedance (vpodstatě to znamená nepřipojený pin) v orig. datasheetu označován jako "float"(plovoucí).Třístavová logika značně rozšiřuje počet kombinací - u 12bit 531 441 kombinací proti klasické 12bit 4096 kombinací.V tomto zapojení je však využita pouze jednička a float tedy také 2 stavy.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“