Pomoc s domácím úkolem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FJakub
Příspěvky: 27
Registrován: 15 led 2011, 01:00

Pomoc s domácím úkolem

#1 Příspěvek od FJakub »

Dobrý den,
potřeboval bych pomoc s domácím úkolem, znění domácího úkolu:
Navrhněte a nakreslete schéma zapojení obvodu, který umožní přepínání smyslu otáčení DC motoru pomocí relé, RELÉ 1 bude zapojeno na Px.7
RELÉ 2 bude zapojeno na Px.6
Relé bude buzena úrovní H ,,1"
Napište k tomuto zapojení program pomocí Python pro realizaci přepínání: a)po startu programu motor běží 5s vpravo a 1s stojí(brzda) a pak pokračuje 5s vlevo

Děkuji za vaši pomoc.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

A s čím přesně potřebujete pomoci? K čemu jste zatím došel, máte návrh nějakého schematu a nějaký prvopis programu?

Uživatelský avatar
FJakub
Příspěvky: 27
Registrován: 15 led 2011, 01:00

#3 Příspěvek od FJakub »

mtajovsky píše:A s čím přesně potřebujete pomoci?
no se vším :( minimálně stím zapojením :( nějak mi to vše vypadlo a vůbecv nevím jak to udělat :(

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od WLAB »

Pomoci = Vyreste to za mne... pravdepodobne... V takovem pripade, bych odpovedel neco ve stylu posli 1000Kc na ucet, dostanes zdrojak.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Aha, takže nemáte zatím nic. Dám vám jednu radu, s takovou tu lidi jen nas...e. Celý úkol vám tu nikdo vypracovávat nebude, bez práce nejsou koláče. Nějak začněte sám, jestli to má být na daném typu mikroprocessoru, tak na to vám stačí nějaké jeho typické zapojení. Co je to Px.6 a Px.7 snad víte. Ovládat relé z výstupního pinu portu přes tranzistor snad také dovedete. Jestli ne, tak hledejte v literatuře a na Internetu. Vymyslete nějaké schema a pak bude s čím pomáhat. S Pythonem vám nepomůžu, to není moje parketa.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fero7 »

Po 3-4 rokoch CHODENIA do školy, je najvyšší čas začať sa učiť.

Uživatelský avatar
FJakub
Příspěvky: 27
Registrován: 15 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od FJakub »

šlo by to udělat takto?
Obrázek
Děkuji ;)

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od kevin_mitnick »

Slo. Akorat bych obratil kontakty, aby v klidu byl kontakt spojen na GND a po sepnuti rele na +. Ale to je detail.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Ja by dom skôr zmenil pripojenie relé,jeden pól cievky radšej na +pój a riadiť ich pripojením ku GND. Brzdenie nie je zaujímavé či skratom na +pól, alebo na zem.

Potom sa to pripojí cez tranzistory na tie porty mikropočítača.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Pokud ten motorek není odrušený z výroby, nezapomeň na jeho odrušení, stejně tak na odrušení (a zenerky) u vinutí relátek, jinak by se mohlo stát že ten procesor se bude chovat divně.
procesor píše:a riadiť ich pripojením ku GND.
Protože NPN tranzistor je (obvodově) snažší řídit, a v takovém zapojení snáší tranzistor větší proud, než jinak ekvivalentní PNP zapojený proti plusu.
Ono i pro ten procesor by bylo pohodlnější, kdyby "výkon" (buzení tranzistoru) dělal nízkou úrovní (Log 0, uzemnění výstupního pinu).

Uživatelský avatar
m_s_j
Příspěvky: 8
Registrován: 09 bře 2011, 01:00

#12 Příspěvek od m_s_j »

:-DD prej pošli peníze:-DD hrozná společnost. , ale řešit za někoho úkol taky neni nejlepší mno.. ale za peníze by to už udělal:-DD

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

Kde a co studuješ?
Teď se k nám měl přijmout nějaký elektrikář, myslel jsem, kdyby to byl čerstvý absolvent, že bychom se od něho něčemu novému přiučili. Ale asi jsem propadl nemístnému optimismu.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#14 Příspěvek od milan222 »

tak kdyz sem precetl zadani... no do tretaku se uz moc netesim... programovat procesor jen kvuli neaklemu motoru... to me bude vazne bavit... kdyz to dokazu udelat s 555 a 4017 za deset minut na nepajivku a jeste zaexperimentuju a pobavim se... :D
no ale je fakt, ze se to clovek na necem musi naucit...
ti trochu pichnu...
rele civka na + antiparalerne dioda 1N4148 to pak na C BC547 E na - potom B prez odpor 1k na vystup procesoru... s programem ti nepomuzu pac sem spokojenej kdyz mi mistr procik naprogramuje za tri vteriny a ja jen cumim s otevrenou pusou... :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#15 Příspěvek od procesor »

Idem sa pozrieť do sveta(cz) (toto je len skúška na dianie na bastlírne) takže mi ten výpadok nebude aj na pár dní nebude vadiť. Držím Zdenkovi palce :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“