BM492, jedou jen 2 rozsahy

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

BM492, jedou jen 2 rozsahy

#1 Příspěvek od Teslatron »

Zdravím,
tak jsem si pořídil další stroj ze skupiny tesla měřáků. Tentokráté BM492 a jak je mým štěstím zase se mi dostal do ruky nefunkční. Prohlídnul jsem vlákna kde už se BM492jka řešila, tak jsem zkusil co jste radili ostatním, ale u mě nepomohlo. Tak tedy k problému. Fungují mi jen dva rozsahy a to poslední dva 100kx a 1Mx a zanic nemůžu rozjet zbytek. Otočný přepínač jsem už prolil litrama spreje na kontakty, vyměnil jsem všechny kondíky na tom přepínači až na dva jediné, ktere jsem nesehnal stejne hodnoty. Všechny kontakty přepinače jsem vyzkoušel "houkačkou" a kontak všechny mají. Tak se Vás ptám, nesetkal jste se s tím už někdo ?

Co jsem vysledoval ze zapojeni na tom přepínači, tak jediné ty dva rozsahy 100kx a 1Mx jsou RC (přímo na přepínači) a zbytek rozsahů, které nejdou, tak ty vedou do desky oscilátoru, tím pádem usuzuji, že chyba je učitě někde na desce.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Zkontrolujte obvod E3 - dual gate FET. Na 2 nejvyšších rozsazích je Wienůw článek zapojen přímo na zesilovač E5, ale na spodních 4, kde jsou odpory článku už velké, je mezi článek a zesilovač zařazen "emitorový" sledovač s E3.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Teslatron »

Tak jsem teď znovu proměřil napětí na tom KF521, který jsem už jendou měnil a na všech kontaktech stejné napětí, takže bude opět KO a to jsem ho jednou už měnil. Přitom předtím mí už napětí podle servisního manuálu sedělo. Nechápu to. Zítra jej vyměním a dám vědět.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Teslatron »

Tak jsem vyměnil ten KF521 a hle, na všech rozsazích se už objevuje signál, ale má to opět háček. Signál absolutně nereaguje na žádnou změnu. Ať dám jakýkoliv rozsah a kondenzátor je v jakékoliv poloze, signál pořád stojí. Je značně rozkmitaný a nemohl jsem ho nejříve na skopu ani objevit. Stale tam byl vyplněný zelený pruh a objevil se až na 0,1uS/dílek. Napětí podle servisního manuálu sedí. Ještě bych doplnil, že někdo předemnou přerušil cestu mezi R25 a kapacitním trimrem C19 a zařadil tam ještě navíc kondík nekolik pF nemám změřeno a v tom barevnem značení kondů se bohužel nevyznám (černa tečka a šedý vršek). Dokud jsem tuto cestu opět nespojil tak se na výstupu nic neukáže.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

C19 (společně s C6 a C15) nastavuje napětí oscilátoru na rozsahu 10 MHz a asi to nešlo dostavit, tak tím zmenšil kapacitu C19. Je otázka, kde je ten přídavný kond vložen - viz okruh R25, C19, R26, C17. Jestli je skutečně ve větvi s C19 nebo ve větvi s R25, R26, C17, což by bylo špatně.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Teslatron »

Je zapojen mezi C19 a R33, který jde na bázi E4. už jsem vyměnil i všechyn elyty kromě C27 a C28. Proměřil jsem všechny diody a nic jsem nenašel. Zvláštní je, že na všech rozsazích je mrtvo krom tech dvou posledních a ted i jede už první 10x na kterém je, ale proměnlivá amplituda podle polohy ladiciho kondu (hlavního).

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Teslatron »

Tak jsem po delší době vytáhnul z podstolu BM492, že jí konečně dám dokupy. Přepínač jsem prostříkal starým pegominem a pak čističem kontaktů od Xintexu. Vyčistil jsem plošky špilkama do uší a ještě mezi každy kontakt vrazil papír a "opiloval" spíše očistil i dotyk kontaktu. Vyměnil jsem všechny elity v oscilatoru spolu s E3 KF521.

Po zapnutí jsem zjistil, že jsem stále na tom samém. Fungují jen dva rozsahy a to x100k a x1M. Změřil jsem tedy napětí podle servisáku.

Na rozsahu x1k je na kolektoru E3 místo 13V > 15V a na emitoru místo -1V až 2V > -2V.

Na rozsahu x100k je na kolektoru E4 místo 11V > 4,5V a mezi C16 a R30 to souhlasí 1,5V.

Dál jsem podle servisáku neměřil, jelikož chyba je jak videt na desce oscilátoru. Proměřil jsem vsechny diody jsou OK. Vy co jste se již v tom hrabali, nemáte pro mě nejaké vodítko kde hledat chybu ?

Ještě bych dodal, že při měření napětí na emitoru E3 je kladné napětí jen na těch dvou fungujících rozsazích na všech ostatních skočí -2V ktere zůstává bezezměny na jakemoliv rozsahu s jakoukoliv polohou ladícího kondenzátoru. Také při měření průběhu na rozsahu x100k nebo x1M je signál čistý při otočení ladiciho kondenzátoru ke krajní poloze, tak zhruba v 1/4 sinusovka rapidně ztloustne.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“