Vrtačka

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Vrtačka

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau.Kuchali ste někdy vrtačku narex ?Jestli jo tak potřebuju něco vědět.Slyšel sem, že tyhle vrtačky maj první ozubený kolo plastový kvůli dvojitý izolaci.Jeto pravda ? Potřebuju vědět než koupím.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

A celý domček prevodovky je z plastu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Starší typy ho mají s plastovým středem - ozubení je kov, ale mezi ním a předlohovým hřídelem je plast. Když se to namáhá torzně, často se ten plast strouhne, protože hřídel pod ním je jen zdrsněná nebo jemně drážkovaná - a první kolo se pak volně protáčí a vrtačka netáhne - měl jsem tenhle problém na EV-108 Combi, vyřešit se to muselo jedině výměnou celé předlohy z jiného kusu se sčudnutým motorkem - jako ND už to na tenhle typ koupit nejde...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Co si pamatuju u své první vrtačky Narex Combi UM (číslo už nevím), tak to bylo myslím i v návodu napsané, že tam je plastové mezikolo.
V podstatě by to tak měli mít udělané i ostatní výrobci, kteří to prodávají ve třídě 2.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#5 Příspěvek od Lukar »

Nové typy mají převody kovové, spotřebič je třídy 2(dvojitá izolace). V několika narexkách jsem měnil ložiska, tak jsem měl možnost prozkoumat střeva.Vrtačky to jsou dobré, ale pokud malou vrtačkou děláš hrubé práce, tak se nediv.Kondenzátor v rukojeti je na odrušení. (PavelFF - dík, dnes jsem jaksi mimo) :oops:
Naposledy upravil(a) Lukar dne 27 bře 2011, 18:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Nemůžeš to popsat nějak obšírněji. To vypadá dost zajímavě.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Superpavel »

Sem tet trochu ušetřil tak si koupím narexku budu ji použivat ve stojanku na elektroniku žádný trápení potřebuju jen spolehlivej stroj na vrtání do krabiček.Budeto tip: EV13 E-2H3

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#8 Příspěvek od Lukar »

OK. Tady je výhoda že veškeré ND není problém sehnat. Od objednávky do vyřízení do 4 dnů. Viz když jsem potřeboval nové ložiska

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#9 Příspěvek od Paja250 »

Jo díly na ty narexy jsouv poho :-).
Superpavel píše:...Budeto tip: EV13 E-2H3

Já mám EVP 13C-2H3, což je "starší ségra" té, co chceš kupovat. Odvrtala toho víc než dost a pořád v pohodě (musím zaklepat :) )
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Tak mi ale vysvětlete, jak je dnes vyřešena izolace motoru od ocelového sklíčidla. Když tam není to plastové mezikolo.

Jinak Narexka je určitě dobrá volba. Moje stará COMBI UM má přes 40 let a stále vrtá(i když ji už skoro nepoužívám). Kdysi jsem s ní vrtal ze stojanu i tišťáky s milimetrovým vrtákem při 2100 ot/min. Má převodovku pro 900 nebo 2100 otáček.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#11 Příspěvek od Atlan »

normalne tak ako bola predtym a potom,,, na takym niečim som sa nikdy nezamyslal.... na statore je jedna izolacia z impregnovaneho mateerialu + lak na vodici na rotore to iste to nestaci ?...niekedy stacilo, cinaniu urobia este aj loziska z plastu takže tan problem niee.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Jedna izolace určitě nestačí. Musí být rovnocenná dvojité izolaci. Řekl bych, že při tepelném přetížení vinutí se může propálit izolace a dojít ke zkratu na ocelové části statoru či rotoru.
Ložiska z plastu pochopitelně problém vůbec neřeší, pokud nejsou z plastu buď hřídel nebo ozubená kola.

Spotřebiče třídy 2.
Ochrana před nebezpečným dotykem dvojitou izolací. Povrch spotřebiče by měl být zhotovený z izolantu. Případné kovové části musí být odděleny od částí živých, takovým způsobem, který je rovnocenný dvojité izolaci (plastové převody, táhla apod.). Tato izolační bariéra nesmí být narušena při žádné běžné závadě přístroje (např. při zkratu ve vinutí motorku nesmí dojít k roztavení krytu).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Priklad z DVD prehravaca Orava: k sietovemu vypinacu na prednom paneli vedu dva droty s jednoduchou izolaciou priamo po kovovom spodnom kryte, dokonca su k nemu na dvoch miestach uchytene...

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Tiger_T »

Plastové to kolečko není. Je to jak píše Ekkar. Menší ozubené kovové kolečko je vloženo do většího a je to zalité hmotou podobnou epoxidu. Vrtačka byla skoro nezničitelná, ale skončila na broušení plotu před barákem. Ve sklíčidle ocelový kartáč a po dvou dnech broušení přestala táhnout. Po rozebrání převodovky to bylo jasné. Izolované kolečko se protočilo. Slepit to nejde, protože je to hodně mech. namáhané. U Narexu to kolečko sehnat nejde. Sehnal jsem podobnou Narexku se spáleným motorem a přehodil převodovku.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mourek »

No mě na broušení shořel rotor , no koupil jsem levně celou vrtačku, ještě nějaký prototyp , a převodovku dostal EKKAR .A používám svátečně.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“