AIWA AD-F770 seřízení autokalibrace

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

AIWA AD-F770 seřízení autokalibrace

#1 Příspěvek od HWTest »

Při seřizování své Aiwy AD-F770 jsem se zasekl na posledním bodu, seřízení automatické kalibrace Compu-Brain (DATA SYSTEM)

Obrázek

- přehodil jsem propojku z bodu A do bodu B
- zapojil rezistory na konektor u IC11
- zapojil sondu na TP8 (a GND)
- zapnul Aiwu a nic, na osciloskopu žádný signál ...

Dělám něco špatně nebo mi něco uniklo?

Nemá někdo ze zdejších servismanů s tímto nějakou zkušenost?

Zobrazení v tomto okně zrušeno, obrázek je širší, než 800px.
Hill
Naposledy upravil(a) HWTest dne 03 dub 2011, 15:44, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Zapojením rezistorů na IC11 se zprovozní oscilátor 400Hz. Tak zkontroluj nejprve, jest-li skutečně funguje, t.j. na pinu 10 a 11 IC11 musíš tento kmitočet osciloskopem naměřit. Pak postupuj dál. :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#3 Příspěvek od HWTest »

To jsem udělal - funguje.
Signál jsem sledoval po trase až k IC14, dál by měl pokračovat přes IC12 a IC15 do TP8, ale nepokračuje. Ztrácí se na D43, na anodě ještě je, na katodě už ne. Diodu jsem vypájel a změřil - je OK.
Zkoušel jsem s tím i všemožně "blbnout" - vrátil jsem propojku na A, vložil kazetu a nahrával na ni a sledoval signál z oscilátoru přes pásku až k TP8, stejný výsledek, na D43 končí, tipuju že ho vyhladí C26.
Také jsem sledoval signály během normální kalibrace pásky, opět totéž, za D43 už je v podstatě je SS napětí.
Ještě jsem vysledoval, že když tam je testovací signál, je na TP8 0V, když ho vypnu jsou tam cca 4V SS.
Nezdá se mi, že je tam něco "rozbité", kalibrace normálně funguje, jen se mi zdá, že není optimální.
Zápasím s tím už zhruba týden a došla mi inspirace :-(
Kus schématu (doufám, že tam nic relevantního nechybí), TP8 a D43 jsem zakroužkoval pro lepší orientaci.
Obrázek

Zobrazení v tomto okně zrušeno, obrázek je širší, než 800px.
Hill
Naposledy upravil(a) HWTest dne 03 dub 2011, 15:45, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Ale to je přece v pořádku, že na katodě D43 signál není, protože je touto diodou usměrněný a vyhlazený C26. Toto napětí se přivádí přes analogový multiplexer IC12 na invertující nebo neinvertující vstup IC15 podle stavu signálu OSCFM (střední kmitočet oscilátoru) IC3. Z tohoto je ale zřejmé, že na výstupu IC15 nemůže být nízkofrekvenční signál a tedy ani na TP8.
Přiznám se, že jsem z toho "vol'aký zmetený". :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od HWTest »

Ano, přesně takhle jsem dopadl také :-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

No zřejmě je problém ve správném pochopení funkce obvodu Compu-brain. Je zřejmé, že na TP8 není signál 400Hz, ale pravděpodobně signál vytvářený regulační smyčkou. Chce to více informací. Jen kde je vzít, že. :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#7 Příspěvek od HWTest »

Tak jsem si pro jistotu ještě jednou prošel manuál i servisní manuál a jsem si poměrně jistý tím, že na TP8=vstup 5 COMP nic střídavého být nemůže.
Obrázek
Ale v tom případě vůbec nechápu, jak to s tím nastavením Compu-Brain mysleli?
Já už jen doufám, že se tu objeví někdo, kdo servisoval Aiwy, který bude vědět ...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Jak se to vezme. Jako střídavý signál lze označit i střídání logických úrovní, které zcela jistě jsou na výstupu komparátoru IC15. K tomuto "střídání" by mělo dojít právě při propojení podle bodu 12 nastavovacího předpisu. Z obrázků není zcela jasné umístění bodů A a B na desce, ale smyslem toho propojení je obejití cesty "přes pásek" (tedy record/playback) a trvalé spuštění testovacího kmitočtu. Teprve při správném nastavení kalibrační úrovně testovacích kmitočtů trimrem SFR1 by mělo docházet k periodické změně měřeného napětí. Tu periodicitu zajišťuje algoritmus programu Compu-brainu, který střídá hodnotu dat na datových výstupech (viz vývojový diagram).
Také nevím, kterou propojku jsi přehodil z bodu A do bodu B. Je tím splněno to zkrácení cesty testovacího signálu? :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od HWTest »

Body A a B lze najít na desce celkem snadno, jsou tam vyvedené piny.
Původně vede zelený drát z druhé strany, kde je zapájen do desky na pin v bodě A, je na něm konektor, kterým je nastrčen na pin. Tento jsem sundal z pinu v bodě A a nastrčil na pin v bodě B. Tímto přepojením je zabezpečena zkrácená trasa signálu z generátoru.
Pokud jsem to dobře pochopil, tak na osciloskopu nemám "nic", protože to mám rozštelované a když budu kroutit se SFR1, tak se mi tam při správném nastavení signál objeví?
Myslel, jsem, že tam "nějaký" signál bude a já to jen došteluju aby vypadal jako na obrázku. Se SFR1 jsem zatím nehýbal, abych to ještě víc nerozhodil ...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

HWTest píše: Pokud jsem to dobře pochopil, tak na osciloskopu nemám "nic", protože to mám rozštelované a když budu kroutit se SFR1, tak se mi tam při správném nastavení signál objeví?
...
Ano, tak to zase chápu já. Protože je na výstupu komparátor IC15, nemůže tam být nic jiného než obdélníkový signál (ty náběžné hrany na obrázku jsou přehnaně málo strmé). Také amplituda 0 až +5V se nemůže měnit. Ten průběh tam buď je nebo je tam jen jedna log. úroveň (jest-li Lo nebo Hi nevím). Kmitočet průběhu bude záležet na rychlosti programové smyčky, jak jsem už psal.
Na vstupu COMP je výsledek porovnání napětí na výstupu zesilovače IC14 s napětím referenčním (+2V). Aby došlo k překlápění, musí amplituda usměrněného signálu dosahovat této úrovně. A tu lze nastavit trimrem SFR1. :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od HWTest »

Díky, zítra to vyzkouším a dám vědět, jak jsem dopadl.

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#12 Příspěvek od HWTest »

Tak ještě jednou děkuji, to bylo ono :-)
Nastavení je sice velice citlivé, takže je dost problém se trefit přesně do stavu, kdy se to "rozkmitá", ale výsledky kalibrace jsou teď o dost lepší, takže to rozhodně stálo za to.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Není zač. Mě na tvém vláknu "chytila" spíš ta nostalgie let 80-tých(Tuzexových) a tyhle čtyřbitové zázraky a hlavně to, že "to běhá" dodnes. Jakou technologií se vyráběly elektrolyty, že tak dlouho vydržely, a jistě jich bylo v tehdejších zařízeních požehnaně. A také to, že v době, kdy se tento deck u nás prodával, byla spotřební elektronika ČSSR(a RVHP) na poněkud jiné úrovni a na "mikroprocesory" se jezdil Štrougal dívat do Japonska.
Tož tak. :wink:

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#14 Příspěvek od HWTest »

Ta F770, to jsem si splnil sen mého mládí, v době kdy byla 770-ka aktuální to naprosto nehrozilo, tak aspoň teď :-)
Krom toho se v té době (aspoň podle mě) vyráběly ty nejlepší kazeťáky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Ano, také si myslím, že to byl kvalitativní vrchol magnetického záznamu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“