Horní frézka FERM FEBF-850 - zlobí regulace otáček

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

Horní frézka FERM FEBF-850 - zlobí regulace otáček

#1 Příspěvek od fkroupa »

Motor se rozběhne teprve v okamžiku, kdy je regulační potenciometr asi v polovině rozsahu, a to do dost vysokých otáček. Pak lze otáčky zvyšovat až do maxima, ale i také snižovat až k začátku rozsahu, tj. k minimu. Potenciometr jsem vypájel a změřil, vypadá dobře. Samotný regulátor je jednoduchý (triak BTA12 600B plus pár pasivních součástek), součástky jsou ale přilepené (některé až zalité) nějakým epoxidem nebo čím, což je vzhledem k vibracím určitě nutné, ale dost to komplikuje měření i experimentování. Nemáte někdo zkušenosti, schéma apod? Přece jen se mi nechce ty součástky dolovat zbytečně.
Franta

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Nejspíše je vadná mechanika , klade velký mechanický odpor rozběhu .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

Re: Horní frézka FERM FEBF-850 - zlobí regulace otáček

#3 Příspěvek od ok1hga »

v regulaci to nebude, začal bych uhlíky, potom ložiska . . . .

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

#4 Příspěvek od fkroupa »

BOBOBO píše:Nejspíše je vadná mechanika , klade velký mechanický odpor rozběhu .
Nezdá se. Subjektivně je mechanický odpor v normě a navíc při ručním otáčení rotorem se tento ani necukne (no, zkoušel jsem to raději s vyndanou frézou :-) )

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#5 Příspěvek od mirosne »

Skúsil by som vymeniť triak.(možno je vadný-má niečo z citlivosťou :nevim: )
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

Re: Horní frézka FERM FEBF-850 - zlobí regulace otáček

#6 Příspěvek od fkroupa »

ok1hga píše:v regulaci to nebude, začal bych uhlíky, potom ložiska . . . .
Uhlíky jsem dal nové, i když ze starých ubyl asi tak milimetr nebo dva; nic. Ložiska budou dobrá; jak jsem napsal, ruční pootáčení rotorem je snadné a tento nemá snahu klást odpor či zabrat nebo s sebou aspoň cuknout.
Motor se jeví jako klasický sériový, sice do něj vedou tři dráty, dva červené do statorových vinutí (a z nich se vrací přes tlumivky na rotor) a jeden šedý, který kdesi mizí, ale tipuji, že to bude kostra (ten drát začíná na středu odrušovacího členu).
Celý regulátor otáček je nejspíše zapojen do série s motorem. No, asi si vykreslím schéma: triak, asi diak, čtyři diody, tři odpory, jeden kondenzátor (plus dva u toho odrušovacího členu).
Jinak i mně intuice říká, že by problém mohl být spíš někde jindce ;-).

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fkroupa »

mirosne píše:Skúsil by som vymeniť triak.(možno je vadný-má niečo z citlivosťou :nevim: )
Kdyby nebyl přilepený, už by byl venku. Je bohužel celý utopený v tom epoxidu, i s vývody. Proto jsem raději oslovil sbor moudrých ;-). Za reakce a podněty moc děkuji :-).

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

Re: Horní frézka FERM FEBF-850 - zlobí regulace otáček

#8 Příspěvek od fkroupa »

fkroupa píše:... Samotný regulátor je jednoduchý (triak BTA12 600B plus pár pasivních součástek), součástky jsou ale přilepené (některé až zalité) nějakým epoxidem nebo čím ...
Problém vyřešen, Miro měl pravdu. Byl to triak (nebo přilehlý diak nebo oba; diak nepřežil dolování triaku a tak jsem byl nucen vyměnit obé ;-) ). Kdo by chtěl schéma nebo fotky plošného spoje, ozvěte se.
Ještě jednou díky všem.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#9 Příspěvek od mirosne »

Mal som taký ciťák,že to bude triak. :wink:
V minulosti som také niečo riešil,ale bola to príklepka Herman,tiež sa to podobne chovalo.Triak som opatrne vyfrézoval zubárskou frézou (tiež bol zaliaty v epoxy) a vymenil som ho za viac ampérový a potom to už chodilo dobre.Mám zhotovený tester triakov a tyristorov,tak som ten pôvodný pretestoval a nevykazoval žiadnu chybu.(zaujímavé)Nakoniec som to znova zalial priesvitným epoxidom.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
fkroupa
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fkroupa »

mirosne píše:Triak som opatrne vyfrézoval zubárskou frézou (tiež bol zaliaty v epoxy) a vymenil som ho za viac ampérový ... Nakoniec som to znova zalial priesvitným epoxidom.
On to nebyl běžný epoxid (nebo v něm možná bylo nějaké plnidlo), měl menší tuhost i přilnavost a dal se docela snadno oddělovat nožem; jen se nesmí spěchat ;-).
Jinak jsem postupoval úplně stejně (silnější triak a průsvitný epoxid :-)). Při té příležitosti jsem si vzpomněl na regulátor otáček k vrtačce z Amatérského rádia z roku 12/1976 s tyristorem KT714. Vyrobil jsem jich pro známé aspoň 20, ovšem s tyristory ČKD T16/600, a pokud vím, fungují dodnes.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#11 Příspěvek od mirosne »

Niekde je to zaliate aj silikónom.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od varok »

A nebylo to to tavné lepidlo? Někdy to tím žlutí zalévají. Je to hrozně levné, docela to drží, je to trošku pružné i po vytvrdnutí. Takové bílé jemně průhledné ku...o.

Uživatelský avatar
romanvitek
Příspěvky: 10
Registrován: 21 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od romanvitek »

fkroupa píše:
fkroupa píše:... Samotný regulátor je jednoduchý (triak BTA12 600B plus pár pasivních součástek), součástky jsou ale přilepené (některé až zalité) nějakým epoxidem nebo čím ...
Problém vyřešen, Miro měl pravdu. Byl to triak (nebo přilehlý diak nebo oba; diak nepřežil dolování triaku a tak jsem byl nucen vyměnit obé ;-) ). Kdo by chtěl schéma nebo fotky plošného spoje, ozvěte se.
Ještě jednou díky všem.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Viz. C-N-C.cz: Proxxon LB/E
Možná je to shodné.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, mám stejnou frézu jako fkroupa. Regulátor nefunguje, fréza běží jen na max. otáčky, to je sepnutý spínač na potenciometr. Vypájel jsem ho a měřil, zřejmě mu není nic. Součástky na plošáku jsou zapatlaný nějakým černým neprůhledným svinstvem, takže není vidět o co se jedná. Poslal jsem SZ fkroupovi, ale nereaguje. Kdyby někdo měl tip na zapojení regulátoru, byl bych vděčný.
Přiložil jsem fotky, bohužel z tý černý plochy není kloudně nic vidět.
Jsou tam 2 ellyty jeden asi triak, trimr kondenzátor 2 diody, jeden odpor miniat. 2k2 výkonový odpor 22k. Pak je tam jeden takovej modrej čudl, co vypadá jako kondenzátor. Snad jsem nic nezapomněl.
Přílohy
DSCN1660.JPG
DSCN1661.JPG
DSCN1662.JPG
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“