výpadky s/pdif

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

výpadky s/pdif

#1 Příspěvek od milavla »

Ahojte,
mám starší zvukovku Lynx One propojenou přes s/pdif s av receiverem. Udělal jsem si redukci XLR -> RCA, pin2(+) na střed cinche a pin3(-) na stínění, pin1(zem) není zapojená. Mám problém pokud např. zapnu nebo vypnu zářivku, nebo třeba holící strojek dojde k výpadku zvuku. Vypadá to, že je na digitálním výstupu Lynx one dokonce oddělovací transformátor, takže mě to celkem překvapuje takový problémy... nevím co s tím. Díky za každou radu.

Milan

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Generalsound »

Propoj 3 a zem

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od milavla »

Generalsound: Propojeno a zdá se, že to opravdu pomohlo !! :aplause:
Mohl by si mi to prosím tě nějak polopatě vysvětlit? díky moc

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

Odpovím ti já, jestli můžu a pan Generalsound se určitě nebude zlobit, protože určitě nemá čas a je na akci :D Je to tak, že XLR konektor se správně zapojuje jako symetrický - 1 GND, 2 signál + a 3 signál -. Tys redukci tudíž zapojil mezi "hot" a "cold" signálové vodiče, nefungovalo tak stínění kabelu a navíc ti zřejmě vznikal rozdílný potenciál mezi kostrami poítae (respektive zvukovky) a receiveru. A to se očividně nelíbilo některému z těch přístrojů.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od milavla »

Philip_Fry Díky za vysvětlení. Ještě jedna otázka u digitálního propojení funguje symetrika stejně jako u analogového? Tzn. že se rozdělí signál na poloviny a u jedné se otočí fáze?
Je zajímavé, že než jsem se tady zeptal, tak jsem zkoušel místo - zapojit zem, takže stínění kabelu fungovalo, ale k výpadkům docházelo pořád. Funguje to až teď když jsem spojil - a zem.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od Philip_Fry »

Tak správně se ten digitální výstup ze zvukovky označuje AES/EBU a je skutečně symetrický, podobně jako u analogu.

EDIT : Pěkně popsané je to na této stránce http://rane.com/note149.html a je tam i schéma jednoduchého "převodníku" AES > S/PDIF

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#7 Příspěvek od milavla »

Philip_Fry: Díky za odkaz, vím liší se tam ještě impedance u AES/EBU 110ohm u s/pdif 75ohm, ale tohle řešit nebudu, jsem rád že to funguje jak to je.
Jen by mě ještě zajímala odpověď na tu moji druhou otázku... Je zajímavé, že než jsem se tady zeptal, tak jsem zkoušel místo - zapojit zem, takže stínění kabelu fungovalo, ale k výpadkům docházelo pořád. Funguje to až teď když jsem spojil - a zem.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#8 Příspěvek od Philip_Fry »

No vzhledem k tomu, že ti pořád jeden "konec" té signálové cesty visel ve vzduchu, tak je možný, že tam vznikaly díky vnějšímu rušení nějaký nedefinovaný stavy a receiver si s tím neuměl poradit.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#9 Příspěvek od milavla »

Tak jsem to asi přechválil, dnes mi to zase jednou vypadlo. Je to teda mnohem lepší než předtím, ale rád bych se těch výpadků zbavil úplně. Dobře další věc je to impedanční přizpůsobení a nemohla by ještě pomoct ochrana proti přepětí/podpětí, když to reaguje na to zapínání světel?

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#10 Příspěvek od milavla »

Ještě jsem teď ráno udělal jeden pokus, zapojil jsem znovu jen + a zem a skoro vůbec to nehrálo! Jenom sem tam se to "chytlo". Takže moje hypotéze je, že to rušení musí jít ze země, ze sítě. A tím, že to stínění u SPDIF nefunguje, tak u toho 2metrovýho kabelu funguje přesně opačně a to jako rušič bordelem ze sítě. Kdyby šel někde sehnat ten konektor co vede do zvukovky a udělal bych si kabel kde by ta zem vůbec nebyla, tak by to možná fungovalo, nemělo by ten spdif signál co rušit. A vlastně když spojím - a zem, tak potlačím to rušení v zemi ze sítě. Je to možný, nebo fantazíruju? :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Když to máš propojené symetricky, tak přece stínění spojuješ se zemí jen na jednom konci, jinak budeš mít potíže s vyrovnávacím proudem mezi kostrami, který se přes stínění uzavírá a ruší. Tedy pravděpodobně mu budou vadit ty spínače ostatních spotřebičů.
Takže bych zkusil oddělovací transformátor a kostry navzájem nepropojovat.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#12 Příspěvek od milavla »

Hill: Oddělovací transformátor je na zvukové kartě.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#13 Příspěvek od Philip_Fry »

Jen tak pro zajímavost - co zemní smyčky, nemůžou tam dělat problém? Předpokládám, že základní zásadu napájení z jednoho síťového okruhu jsi dodržel...?

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#14 Příspěvek od milavla »

Philip_Fry: Ano dodržel, počítač i zesilovač jsou ve stejné zásuvce.

Uživatelský avatar
Miuvek
Příspěvky: 15
Registrován: 09 pro 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Miuvek »

Zemní smyčka se může vytvořit nejen mezi PEN vodiči ale i mezi PEN a zemí rozvodu TV/R signálu. Pokud je připojený receiver anténním vstupem k TV rozvodu, zkusil bych odpojit, jestli to nepomůže. Pokud pomůže, tak vložit oddělovač země do anténního přívodu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“