Návrh měniče step-up

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#16 Příspěvek od Atlan »

v amaterskom radiu tušim 3/2011 bol teraz navod na regulovany zdroj 1-40V s step meničom a bolo pouzite jadro ktore ide kupiť skus sa inšpirovať... Andrea ma pravdu s dvojičinym by si to mal hned....

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bernard »

Skay píše:Ano to jeden z těch pro mě jaksi nepochopitelných protichůdných požadavků. Snížit sycení při zachování indukčnosti. Což jsem se snažil vyřešit mezerou v EE jádru. To se sice nehřálo ale výkon co jsem chtěl to taky nedalo.
Ono to vlastně není tak protichůdné. Magnetická indukce v jádře je dána jen počtem závitů, pokud se budící napětí a jeho časování nezmění. Se vzduchovou mezerou sice klesá indukčnost a roste proud, ale sycení se nemění. Takže je možné měnit sycení a indukčnost nezávisle na sebe - v jistých mezích.

Uživatelský avatar
oled
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2010, 01:00

#18 Příspěvek od oled »

Řekl bych, že schéma od jezevce je krok zpět, tam se přes indukční trafo přenáší celý výstupní výkon. U těch tří prvních schémat je výstup opřen o vstup, takže tlumivka dodává jen poloviční výkon a logicky míň topí.
Nejde to? To bude ucpaný drát. Zpříčený elektron. Profouknout.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Skay »

Koncem týdne jsem se chystal na nákup součástek na zapojení od jezevce. Zatím jsem tedy ještě dal na radu Andrey a Atlana a dvojčinné zapojení s TL494 postavil znovu (vyzkoušel jsem přesně katalogové zapojení s bipoláry).
Nevím kde jsem prvně dělal chybu (že by jsem nedodržel f vůči navrhnutému zapojení ?) ale funguje to. Na hrníčku s jádrem H12, 7+7Z primár/sec. 2x40Z. Přůřez 255mm2. Zapojení dá z napájení 11V -> 36V/1,3A při učinnosti 0,73 (bipol.) a 0,79 s FETy.
Docela tedy spokojenost. S FETy se to dá i rozumně uchladit.
Nevím ale proč se opět zahřívá samotné jádro transformátoru.
Bez nuceného chlazení by určitě nevydrželo víc jak 10min provozu na plný výkon. Vyzkoušel jsem odpojit usměrnovač a na samotné vinutí zapojit zhruba stejnou zátěž a jádro se neohřívá. Diody v usměrňovači mám DSEI8-06A (8A,600V,35ns) + tlumivku z ATX zdroje s 10Z. Věděl by někdo čím by to mohlo být ?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Skay píše:Vyzkoušel jsem odpojit usměrnovač a na samotné vinutí zapojit zhruba stejnou zátěž a jádro se neohřívá.
A ta zátěž topila 50W? Kam jsi při tom odpojeném usměrňovači zapojil zpětnou vazbu?

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Skay »

na zem :) tedy plnou střídu PWM. Jako zátěž mám pár metrů kanthalové spirály na jakémsi roštu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“