ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#196 Příspěvek od jandu »

Čítal som, áno, takto to súhlasí.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#197 Příspěvek od Lukar »

:oops:

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

ESR tester - projekt

#198 Příspěvek od kyori »

fredis píše:KP 43 je 4 dílná..... Podle mě je vhodnější KP 52. Má i trošku menší rozměry.Je na stránkách fy Atanasovský, plastové krabičky.
Krabička KP43A je obravdu 4 dílná, nevidím v tom žádný nedostatek. Do horního dílu se musí vyříznout otvor pro displej 65x26 mm a do jednoho předního panýlku se musí navrtat 4 kruhové otvory pro konektory. Do druhého vyjmatelného panýlku se musí odvrtat kruhový otvor pro přepínač a otvor buďto pro vypínač vnitřní baterie nebo jack pro externí napaječ. Právě tím, že je panýlek vyjímatelný, se s ním dobře pracuje a dá se položit a přesně svrtat 4 otvory do osy. Naproti tomu vrtat ty samé otvory do zkoseného boku KP52 nebo KP53, který je navíc ze dvou kusů a přitom krabičku nelze ani postavit kolmo, protože je zkosená a s upnutím je také problém, protože plast je měkký, tak to se dělá o dost obtížnějc.

Pokud jde o rozměry, krabička KP52 je větší než KP43A. KP43A je 142x90 mm a tlustá 36 mm, zatímco KP52 je 176x101 mm a tlustá jak kráva, celých 49 mm. Existuje také KP53, ale ta je fakt malá, do té se nevejdeme. Je potřeba do ní dostat hafo integráčů, odporů a DIL40 obvod voltmetru a také LCD displej. LCD displej zabere 70x38mm plochu. Nevím jak kdo, ale já nejsem zastáncem prťavých displejů na měřácích, na který si musím brát lupu, abych přečetl, co zobrazují.

Takže přes víkend nebo v dohledné době pár dnů to rozkreslím do bloků a hodím někam na web, kde si budete moci prohlédnout schéma. Tišťák je oboustranný s klasickým součástkami, žádné smd.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: ESR tester - projekt

#199 Příspěvek od jezevec »

kyori píše:... Tišťák je oboustranný s klasickým součástkami, žádné smd.
To není žádná výhoda, spíš naopak. Pokud tedy nemáš na očích popelníky...

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#200 Příspěvek od kyori »

Lukar píše:Chtěl bych tímto varovat čtenáře EB, kteří si objednávají tester kondů a cívek LCM3 od maďarského obchodníka http://econ.5mp.eu/ Email: lhanzi@t-online.hu
ať do této objednávky nevkládají zbytečné naděje, čas a peníze za odborný překlad. Vše je složitější než se zdá.
Jsem se díval na ten tvůj odkaz. Sice madarsky neumím, ale otevřel jsem ty linky co tam má. Vadí mi, že tam není schéma. Podle tišťáku tam má PIC. Stručně řečeno asi takto: všechny ty ESR měřiče pracují na principu nabíjení a vybíjení kondíku, kde se měří napětí na kondíku co tam zůstane ze střídavého signálu o známé frekvenci. Takhle funguje i můj tester. Od tohoto principu se odvozuje druhá , vyšší verze, která krom ESR "měří" i kapacitu a umí "měřit" i cívky a odpory. To se dělá tak, že se vyhodí obvod voltmetru a nahradí se MCU, který kapacitu nebo indukčnost vypočítá. Ještě se to dá vylepšit tak, že tam není oscilátor o jediné pevné frekvenci 100kHz, ale je tam přepínatelný oscilátor, takže lze vybrat různé frekvence. Takhle pracuje B&K tester (stojí tuším pár stovek dolarů). Když bude zájem, tak to můžu udělat také, vyhodím 7106 s 3.5 místným LCD a dám tam PIC s 2-řádkovým LCD (rozměrově to vyjde stejně) a ten bude údaje vypočítávat a ukazovat na displeji. Největší problém s přepínatelným oscilátorem je v tom, kde vzít malý a precizní přepínač. Kdysi je dělala Tesla Jihlava, tuším ve francouzské licenci, ale to už je historie. Dneska sehnat malý přepínač, navíc do tišťáku, to je prakticky nemožné.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

Re: ESR tester - projekt

#201 Příspěvek od kyori »

jezevec píše:
kyori píše:... Tišťák je oboustranný s klasickým součástkami, žádné smd.
To není žádná výhoda, spíš naopak. Pokud tedy nemáš na očích popelníky...
Ten tišťák není oboustranný proto, aby byl malý, nýbrž proto, že zapojení je (1) dost složité a kdyby byl jednostranný, musel by být větší a byly by tam drátové spojky a (2) druhá strana na které je jen několik spojů, především funguje jako stínění.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#202 Příspěvek od jezevec »

kyori píše:...Jsem se díval na ten tvůj odkaz. Sice madarsky neumím, ale otevřel jsem ty linky co tam má.... Vadí mi, že tam není schéma.
Tady jsou stránky autora a je tam i schéma.

Já nemyslel, že oboustraný tišťák je nevýhoda, ale ty klasické součástky proti SMD. Deska pak vyjde výrazně menší.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

Re: ESR tester - projekt

#203 Příspěvek od fredis »

kyori píše:
fredis píše:KP 43 je 4 dílná..... Podle mě je vhodnější KP 52. Má i trošku menší rozměry.Je na stránkách fy Atanasovský, plastové krabičky.
Krabička KP43A je obravdu 4 dílná, nevidím v tom žádný nedostatek. Do horního dílu se musí vyříznout otvor pro displej 65x26 mm a do jednoho předního panýlku se musí navrtat 4 kruhové otvory pro konektory. Do druhého vyjmatelného panýlku se musí odvrtat kruhový otvor pro přepínač a otvor buďto pro vypínač vnitřní baterie nebo jack pro externí napaječ. Právě tím, že je panýlek vyjímatelný, se s ním dobře pracuje a dá se položit a přesně svrtat 4 otvory do osy. Naproti tomu vrtat ty samé otvory do zkoseného boku KP52 nebo KP53, který je navíc ze dvou kusů a přitom krabičku nelze ani postavit kolmo, protože je zkosená a s upnutím je také problém, protože plast je měkký, tak to se dělá o dost obtížnějc.

Pokud jde o rozměry, krabička KP52 je větší než KP43A. KP43A je 142x90 mm a tlustá 36 mm, zatímco KP52 je 176x101 mm a tlustá jak kráva, celých 49 mm. Existuje také KP53, ale ta je fakt malá, do té se nevejdeme. Je potřeba do ní dostat hafo integráčů, odporů a DIL40 obvod voltmetru a také LCD displej. LCD displej zabere 70x38mm plochu. Nevím jak kdo, ale já nejsem zastáncem prťavých displejů na měřácích, na který si musím brát lupu, abych přečetl, co zobrazují.

Takže přes víkend nebo v dohledné době pár dnů to rozkreslím do bloků a hodím někam na web, kde si budete moci prohlédnout schéma. Tišťák je oboustranný s klasickým součástkami, žádné smd.
Jeden o koze, druhý o voze.... Ty máš něco, my něco jiného :lol: Taky to měří na 100kHz a f cal je cca 350kHz. Umí L, C a ESR. Ale to je jedno. Krabička KP 52U má celkovou! výšku 37 mm !!!!!!!! Teď jsem to měřil. Tak nemystifikuj!! :(

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#204 Příspěvek od kyori »

jo to schema, to je to co jsem měl na mysli, nic nového pod sluncem.

To je pravda, že s smd to vyjde o trochu menší. Nejvíc místa tam zabere ten DIL40 voltmetr a ten LCD. Pakje tam několik DIL40 a DIP8 a hafo odporů. No můžu to předělat do SMD, jen se to bude lidem hůř montovat, tišťák bude o malinko menší. Ale krabčka 14x9 cm mi přijde akorát.

Když bude zjem, můžou se udělat 2 verze, a druhá s SMD a prťavým displejem, 7106 se sotva sežene v DIL. To spíš teda ta verze s PIC, která bude počítat hodnotu kapacity...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

Re: ESR tester

#205 Příspěvek od Eleman »

kyori píše:ja mam jeden ESR tester, funguje dobre, je udelanej s ICL7106 a LCD displejem. Meri na 100kHz. Netusil jsem, ze by byl o tohleto zajem. Jestli jo, tak schema zverejnim. Kdyby byl vetsi zajem, dam udelat tistaky. Pasujou do krabicek KP43A, co se prodavaji v GME, GES atp.
Jak to vypadá s tímto ESR testerem? To zapojení by mne hodně zajímalo. :idea:

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: ESR tester

#206 Příspěvek od jjilek »

kyori píše:.... ja mam jeden ESR tester, .... Jestli jo, tak schema zverejnim. ....
Také jsem na schema zvědavý, ale stále nic... :cry:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#207 Příspěvek od fredis »

Tak měřák je hotový, v krabičce a měří! :D

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#208 Příspěvek od Eleman »

A kyori pořád nic. :evil:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#209 Příspěvek od jjilek »

Mně už taky měří, jen váhám s velikostí krabičky.

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

#210 Příspěvek od kyori »

tak už jsem zase po 2 týdnech tu. T-Mobil mne vypekl, měl jsem ADSL u T-Mobilu a v úterý ráno 19.4. mne odpojili, prý budou měřit kabeláž telefoniky. Tak jsem jm dal výpověď a přešel ke konkurenci přes mobil. Aspoň ušetřím, T-Mobilu jsem platil 1500 měsíčně, tady mne to stojí třetinu. Ale k věci. Zatím co jsem byl off-line jsem navrhnul ten tišťák. Celé jsem to vyzkoušel na bastl destičce po částech i celé. Funguje to výborně. Teď jde o to, kolik bude zájemců, protože při větším počtu tišťáku bude lepší cena.
Obrazek - pohled na rozmisteni soucastek. Displej je na druhe strane desky.
Cele to hodim v tydnu na web.
Přílohy
bh6845-1.jpg
(132.2 KiB) Staženo 117 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“