Jas 7-segmentového displeje HD-M514RD z GM

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

Jas 7-segmentového displeje HD-M514RD z GM

#1 Příspěvek od Chenzee »

Zdarvím všechny přítomné,
chci použít do své konstrukce 4x7segmentový zobrazovač HD-M514RD z GM. Bohužel se mi zdá, že nějak málo svítí. Když je šero nebo tma, je vše OK, ale za denního světla není skoro čitelný. Na sluníčku nebo pod lampičkou to jaktakš beru.
Dle datasheetu je proud 10mA při 1,9V na segment, což přesně nevím, zda je celá číslice nebo 1 část z číslice. Máte s tímto zkušenost? Používáte je nebo používáte jiné kvalitnější zobrazovače? U koupených výrobků mi přijde čitelnost segmentů za denního světla podstatně lepší než u zmíněného typu. Díky za odpovědi.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: Jas 7-segmentového displeje HD-M514RD z GM

#2 Příspěvek od Andrea »

Chenzee píše: Dle datasheetu je proud 10mA při 1,9V na segment, což přesně nevím, zda je celá číslice nebo 1 část z číslice
Pročpak se to jmenuje sedmisegmentovka?

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Chenzee »

protože se znak skládá ze sedmi segmentů+tečka. Odpověď mi stále nedochází :taunte:
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Psal jsi, že nevíš, co je to segment.

Edit: Když to máš v multiplexu, tak ten proud můžeš klidně 4x zvětšit, protože každá číslice svítí jen 1/4 času.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Ked daš správny prud na segment... tak kup v papiernictve farebnu foliu a daj ju pred displej na svetle to bude nebe a dudy

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Chenzee »

... těch 10mA je krát 7+1, že jo?! Holt když se daří tak se daří :-)
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

To je proud společnou elektrodou za předpokladu, že svítí všechny segmenty. Proud ale samozřejmě musíš omezit pro každý segment zvlášť.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Chenzee »

Zapojené to mám dle obrázku. Pokud to napájím 5V (zatím na KNP), tak jako přijatelný jas považuji, pokud každý R má hodnotu 150R. Tomu mi odpovídá proud jednou LED I=(5-0,6-1,9) / 150 ; I=16,6mA. Pokud bych vzal v potaz 10mA na celou jednu číslici, tak mi vyjde R jedné LED = 2K a to nesvítí vůbec. Protože už jsem z toho jelen, prosím Vás, kde dělám chybu? Případně, že to počítám správně, jaké jiné (kvalitnější) zobrazovače používáte ... .
Pozn.: na displeji mám položený červený filtr z GM. Ještě PIC mi přepíná číslice po cca 5ms.
Přílohy
Obrazek.jpg
(5.85 KiB) Staženo 78 x
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
kuto
Příspěvky: 62
Registrován: 14 led 2009, 01:00

#9 Příspěvek od kuto »

Ten proud se samozrejme udava pro kazdy segment zvlast (pro kazdou LEDku ktera v tom displeji je). GM udava 10mA, ale v datasheetu ktery k tomu na webu maj, je max. 30mA na segment. Ale tohle se budi multiplexem, tak je maximum 150mA pri 1kHz a stride 1/10. V praxi si musis ale dat nejakou rezervu, ale nebal bych se do kazdyho segmentu pustit 25 mA ve statickym rezimu.
Stahni si ten ds a doctes se vsechno podstatne.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Chenzee »

Datasheet mám staženej již dávno. Děkuji všem za příspěvky.

Edit: nová otázka tu smazána.
Naposledy upravil(a) Chenzee dne 24 dub 2011, 08:01, celkem upraveno 1 x.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#11 Příspěvek od Atlan »

Nechceš založit nove vlakno v ? nech to admin presunie, a tento moj prispevok zmaže...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“