Návrh impulzního trafa 1000W pro zesilovač

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Na tie moduly s TDA7250 je skoda robit nejaky zdroj...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#17 Příspěvek od Atlan »

Ale ne na impulznom lepšie horia... ale to je jedno. Dajme tomu že mu to bude fungovať.
Otazka na andreu a polomost utiahne 1kW... ja by som to videl na plnymost.
Asi to bude skor otazka vhodnych polovodičov.

Impulzny zdroj z PC ma len 12V a nevojde mu tam potrebny počet zavitov pre sekundar.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#18 Příspěvek od rezis »

Atlan: polomost se často používá i u svářeček (invertorů) takže problém s výkonem tam nebude. On i Danyk má někdo postavený svářecí invertor jeho stylem jen na kouskách spojů.

Ze zdroje by musel vymotat staré vinutí a namotat nové. O menším průřezu. Spíš mi jde o to že tam je správně navrženo trafo, tranzistory, pracovní frekvence....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#19 Příspěvek od HofiX »

Predem vam chci vsem podekovat za vyjadreni se k otazce.

Abych upřesnil plánované zapojení:
Vstupní napětí zdroje bude 230V ze sítě. Jako budící obvod mám v plánu použít už zmíněný obvod IR2153 a jako spínací tranzistory IGBT IRG4PC40W (snad menší rušení, než MOSFETy??) Čeho se bojím je hlavně vazební kondenzátor, kterým je druhý konec primáru spojen se středem zdroje a proudového zatížení tohoto kondu.

Jestli jsem správně pochopil, sekundární vinutí bude dimenzováno jakoby 1 cívka na 80V, 16A + rezerva a vyvede se střed?

Primár bude 1 vinutí rozdělené na 2 poloviny (1. pod sekundárem a 2. nad sekundárem - pro snížení rozptylu).

Inspirace, z keré jsem čerpal je tohle schéma: http://danyk.wz.cz/iz_2_35.gif Změny by byly v hodnotách součástek, použitých tranzistorech a použití ochranných obvodů.

Po přečtení příspěvků to ale nakonec stejně vidím na několik pokusů s trafem vykuchaným z ATX zdroje 350W a potom možná, pokud vše pojede) na nějaké větší projekty.

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#20 Příspěvek od HofiX »

rnbw píše:Na tie moduly s TDA7250 je skoda robit nejaky zdroj...
Co je špatné na tomto modulu?

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#21 Příspěvek od HofiX »

AmarokCZ píše:...Já jsem si vytvořil empirický vztah, který docela dobře kopíruje datasheet feritů FONOX, tento empirický vztah je implementován v programu pro výpočet zdroje s IR2153. Program se dá stáhnout zde (spínaný zdroj s IR2153), tvůj případ bude velmi podobný tomu s IR2153 s tím, že u IR2153 je jen jeden primár a v sérii s ním kondík!
Moc děkuju za tento program! :) Něco podobného hledám už hlouho.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#22 Příspěvek od Atlan »

Hlavne to dobre izoluj nie ako torobi Danyk :D Som zvedavy odkial vezmes tlmivku res jadro na sekundar.

No začni robiť pokusy a hlasiť vysledky...

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#23 Příspěvek od HofiX »

Atlan píše:Hlavne to dobre izoluj nie ako torobi Danyk :D Som zvedavy odkial vezmes tlmivku res jadro na sekundar.

No začni robiť pokusy a hlasiť vysledky...
Jakou tlumivku? Filtrační na výstup? Včera jsem rozkuchal ATX zdroj a povařil ještě dalších pár transformátorů. 2 výkonové E jsou na kusy, budící trafo pro trandy je úplně v háji, ale co je podstatné, tak trafo na +5Vsb je v celku a toto trafo se vzduchovou mezerou bylo vlastně cílem tohoto snažení :) Takže teď už jenom sehnat drát na vinutí a idu do toho.

Dají se rozlámané ferity spravit vteřiňákem, nebo to nemá cenu? :)

Akorát mám ještě problém. Z monitorů a ze 2 televizí jsem vykuchal velké feritové trafa ze vst. zdroje. Nějak na ně ale nefunguje metoda povaření ve vodě. Nevíte někdo jak na ně??

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#24 Příspěvek od Atlan »

Teplovzduškou ? ta tlmivka na vystupe je dosť podstatna vec....
To zapojenie danykove vobec nepotrebuje jadro s medzerou.....

Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

#25 Příspěvek od HofiX »

Atlan píše:Teplovzduškou ? ta tlmivka na vystupe je dosť podstatna vec....
To zapojenie danykove vobec nepotrebuje jadro s medzerou.....
Nooo to jsem nezkoušel :) To by chtělo spravit tu horkovzdušku...a pak už jenom nespálit kostřičku :D

Výkonový transformátor bude určitě bez mezery, ale ještě před tím chcu zrobit maličký flyback jenom několik wattů.

Uživatelský avatar
lugava
Příspěvky: 2
Registrován: 06 úno 2011, 01:00
Bydliště: Žilina

#26 Příspěvek od lugava »

HofiX napisal:
Dají se rozlámané ferity spravit vteřiňákem, nebo to nemá cenu? :)

Akorát mám ještě problém. Z monitorů a ze 2 televizí jsem vykuchal velké feritové trafa ze vst. zdroje. Nějak na ně ale nefunguje metoda povaření ve vodě. Nevíte někdo jak na ně??[/quote]


Lepiť ferity sekundovým lepidlom aj polámané má cenu a držia perfektne avšak musia byť zlepené tak ako boli pred polámaním (aby nevznikli vzduchové medzery respektíve medzery v magnetickom obvode) pri tlmivkách a jednočinných meničoch to až tak nevadí, lebo na nich sa aj tak dáva vzduchová medzera.
Ja rozoberám zlepené ferity tak, že ich dám do elektrickej rúry zapnem na 200 stupňov a keď vypne vyhrievanie skúsim rukami v hrubšej handre posunúť lepené časti jadier. Ak nepovolia nechám ich ešte prihriať na max. 250 stupňov a vtedy obyčajne každé jadro povolí. Pozor na popálenie prstov.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“