CRT monitor ViewSonic, kalibrace geometrie

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
noxed
Příspěvky: 30
Registrován: 10 črc 2009, 02:00

CRT monitor ViewSonic, kalibrace geometrie

#1 Příspěvek od noxed »

Ahojte,
potřeboval bych upravit geometrii na CRT monitoru ViewSonic E70f 17" a nevím jak záčít. Zkoušel jsem na to najít nějaký program, ale našel jsem jen samé testery monitorů a to je mi k ničemu. Jde mi jen o spodní okraj, kde je windowsácká lišta prohnutá do oblouku směrem ke středu asi o 3mm. I když má monitor spoustu nastavení, tohle tam nastavit nejde. monitor jsem rozdělal, vyfoukal prach a předpokládám, že to nějakým potenciometrem uvnitř asi nenastavím. děkuji za každou radu.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

V monitore máš pravdepodobne chybu vo vertikále.Nastaviť to nepôjde,treba merať a vymeniť vadné diely.Prilož fotku obrazu.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Pokud je mi známo, "vodorovná" poduška se žádnými nastavovacími prvky nekoriguje, asi se s tím musíš smířit (u čb obrazovek byly na to permanentní magnety).

Uživatelský avatar
noxed
Příspěvky: 30
Registrován: 10 črc 2009, 02:00

#4 Příspěvek od noxed »

mirosne píše:V monitore máš pravdepodobne chybu vo vertikále.Nastaviť to nepôjde,treba merať a vymeniť vadné diely.Prilož fotku obrazu.
koukejte

Vlastně to není 3mm ale spíš tak 2mm. Jinak jsem stáhl obraz dolů aby byla vidět dobře ta lišta jak je do oblouku. Na jaké díly bych se měl zaměřit? Je možné, že je třeba vyschlý kondenzátor? Zas tak mě to nevadí, abych kvůli tomu měnil moc součástek... starý a požívaný je cca 5let.

Zobrazení v tomto okně zrušeno, obrázek je širší, než 800px.
Hill
Naposledy upravil(a) noxed dne 29 dub 2011, 02:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#5 Příspěvek od Mysteri »

To nie je závada, to je vlastnosť CRT :wink: Či už u CRT monitorov, alebo CRT TV. Ak Ti to tak vadí a máš kopu času, tak si povol vychylovacie cievky a dostavuj: prehýbaj, ohýňaj, vykrivuj, podkladaj, prúžkamy dostavuj, a tak podobne. Ale aj tak to dáš ťažko na úroveň rovného obrazu u LCD monitora, možno iba trochu skoriguješ.
P.S. Nabudúce si fotku uprav do menšieho objemu, aby sme nemuseli lietať myšou po spodnej lište posuvu /zmenšenie na 50% nepomôže, lebo, najmä my postarší nevidíme zas písmenka v texte.../ :P

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Je to vlastnost, nie chyba. Zmensi si v OSD MENU vertikalnu velkost obrazu tak, aby si ho nemal orezany...

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

On ten obraz orezal schválne, jemu ide o ten oblúk. Píše to pod tým obrovským obrázkom, pod ktorým potom ten jeho text zaniká... :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Aha, tak nech to vrati naspat :D Korekcie na vertikalnu poduskovitost drahsie monitory maju - ak to nie je v menu, tak tento k nim nepatri...

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#9 Příspěvek od mirosne »

Možno by to ešte šlo v servisnom menu.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

rnbw píše:Aha, tak nech to vrati naspat :D Korekcie na vertikalnu poduskovitost drahsie monitory maju - ak to nie je v menu, tak tento k nim nepatri...
Mohl bys prosím uvést alespoň jeden příklad- já jsem se s tím nikdy nesetkal.

Uživatelský avatar
noxed
Příspěvky: 30
Registrován: 10 črc 2009, 02:00

#11 Příspěvek od noxed »

to Mysteri: dobře díky podívám se na ty cívky, ale mam pocit že je nepovolím.
Ten obrázek jsem už upravil, předtím jsem to z nedostatku času odbyl.

to mirosne: jak se prosím dostanu do servisního menu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Sáhni na cívky a nedáš dohromady kontury v krajích. Prostě se ti rozjede dynamická konvergence a bude ti to dělat duhové obrysy.
Povolovat cívky, když se barevné obrazy po celé ploše kryjí, je kravina.

Ta obrazovka má z výroby určitou nepřesnost uložení elektronových trysek v hrdle a kvůli nastavení barevné čistoty a statické konvergence nevycházejí elektronové svazky přesně ze středu hrdla.

Jestli korekce podušky sever-jih není v základním menu, ničím to nenastavíš, jen si rozčuníš monitor ještě víc.
A servisní menu u sedmnáctky monitoru? K čemu by tam bylo, když se všechno nastavitelné seřizuje v základním?

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#13 Příspěvek od mirosne »

HILL to z SM bol len sprostý nápad :oops: (pozeral som SM a naozaj to nie je možné)



NOXED nehaj to tak ako Ti radí HILL,po zásahu na cievky,to naozaj už nedáš do kopy,proste si zvykni. :cry:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
noxed
Příspěvky: 30
Registrován: 10 črc 2009, 02:00

#14 Příspěvek od noxed »

Dobrá tedy, nechám to radši tak, jak to je. hledal jsem jen nějaké jednoduché řešení, protože tomu tak nerozumím, ale jak píšete tak to fakt asi nemá cenu. Díky všem za reakce.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“