Problém s wifi (Realtek RTL8111/8168B)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

Problém s wifi (Realtek RTL8111/8168B)

#1 Příspěvek od Hanizek »

Mám tady netbook (Thinkpad edge) se síťovou kartou Realtek RTL8111/8168B a nainstalovaným Ubuntu 10.04. Netbook je úplně nový a já nevím, jestli je problém v softwaru, nebo hardwaru.

Nefunguje wifi (kabel ale funguje) a to tak, že se počítač tváří, jako by tam žádná wifi nebyla. V nastavení jsou jenom "drátová" připojení, když v terminálu napíšu "iwconfig", napíše "no wireless extension". Nereaguje ani na zmáčknutí klávesy, kterou se wifi zapíná. Nainstaloval jsem nejnovější ovladače od výrobce, ale nic se nezměnilo.

Chtěl jsem na něj nainstalovat windows (linuxu totiž moc nerozumím) a vyzkoušet to v něm, ale nepodařilo se mi Ubuntu "zlikvidovat" - instalačka XP ty oddíly nevidí. Tak jsem linux spustil z usb a zkusil disk zformátovat pomocí programu gparted, ale to se mi také nepodařilo (nabídka format není aktivní ani když dám odpojit jednotku).

Na internetu jsem našel spoustu odkazů ohledně problémů s wifi a Ubuntu u této karty. U všech se ale pouze nechtěla připojit k dané síti, nebo padalo připojení - mě nefunguje vůbec.

Nemáte někdo nějáký nápad? Nebo alespoň postup "pro 🤐", jak odinstalovat to Ubuntu? (pod okny už si stím poradím).
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#2 Příspěvek od Gringo_Joe »

realtek 8111 je dratova sitovka. Zkus uvest co je vevnitr za wifinu.. Pokud to nevis, tak sem postni vypis z lspci

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Řekl bych, že problém bude v instalačce XP, která nená ovladače pro SATA disky. Nemáš k dispozici W7 nebo alespoň Vistabordel?
Na svém PC jsem musel vždycky zavést při instalaci XP náhradní ovladače jinak se neměly kam nainstalovat.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od nokijec »

Já bych to viděl tak,že je problém s filesystémem toho disku.Jestli je naformátován na Linuxácký tak ho Windows nenajdou.Já používám Slax Linux z USB a testdisk.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#5 Příspěvek od mikollar »

Instalacka musi najst disk nech uz je nafomatovany ako kolvek, problem bude ako pisu vyssie, ze Xp nema SATA ovladace, najejdnoduchsie je prepnut v BIOSE nastavavenie SATA modu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Nepíše že nevidí HDD ale nevidí oddíly. Takže format třeba v Partition Magic a pak instalace. Pokud by byl problém tak dohrát do istalačky XP ovladače pro S-ATA (někdy to v biosu přepnout nejde). Samozřejmě je nutno ověřit zda notebook podporuje Xp.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#7 Příspěvek od mikollar »

to je divne, ved aj samotny windows v spravcovi diskov vidi napr ext4 disk/particiu akurat ho nevie precitat. Mam to tak nahodene, pre istotu som to teraz pozeral

Ale samozrejme netvrdim ze je to nemozne

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#8 Příspěvek od Hanizek »

Já bych si nafackoval - vůbec jsem si neuvědomil, že tam bude SATA disk :oops:. Takže to bude ten důvod, proč nejdou vidět oddíly. Bohužel, jiný windows nemám, ale zkusím to něják pořešit.

Jinak lscpi vypíše kupu informací, ale ohledně sítě je tam jenom:
Etherner controller: Realtek semiconductors RTL8111/8168B PCI express Gigabit ethernet controller (rev 03)
Network controller: Realtek semiconductors Device 8176 (rev 01)

Myslel jsem, že wifi je součástí té síťovky.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#9 Příspěvek od Hanizek »

Podařilo se mi to v BIOSu nastavit, takže už tam ty oddíly vidí - zkusím nainstalovat XP.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

To su dve sietovky. Jedna je ethernetova, druha wifi.

V Ubuntu 10.04 nie je podpora pre tu wifi kartu, ale da sa doinstalovat: http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... stcount=15

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#11 Příspěvek od Hanizek »

Díky! Vyzkouším a dám vědět, jak jsem dopadl
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#12 Příspěvek od Hanizek »

Funguje to!

Tisíceré díky, pánové. Sám by jsem se s tím mordoval až do vánoc.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“