Sony CDU55S - optika? nie - elyty!

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Sony CDU55S - optika? nie - elyty!

#1 Příspěvek od rnbw »

Uz mozno 2 roky sa mi tu valala cierna SCSI 2x CD-ROMka Sony CDU55S, ktora nevedela vobec nacitat CD. Nepomahalo ani vycistenie. Tak som sa s nou trochu pohral.

Optika ma plastovy kryt a po jeho odstraneni sa da vycistit aj zrkadlo vnutri - nepomohlo. Tak som skusil potocit trimrom na optike a pri jednom nastaveni mi jedno z troch CDciek s problemami nacitala - ale uz z neho nic neprecitala. Tak som si povedal, ze bude zly laser...
Len tak pre srandu som zobral ESR merac a zmeral jeden SMD elyt - zly! Tak som meral dalsie a dalsie a skoro vsetky zle! 8O Tak som ich uplne vsetky vymenil a ukazalo sa, ze boli uplne vsetky zle (len niektore sa v zapojeni javili ako dobre) - najlepsi mal ESR 30ohmov, inak vacsinou nemeratelne vela 8O Boli tam 3x 47uF, 6x 22uF, 4x 10uF a 1x 4,7uF.

Po vymene som trimer nastavil do povodnej polohy - a zrazu to bez problemov to nacitalo vsetky CDcka. A po zapojeni aj bez problemov cita.

Takze vzdy a vsade kontrolovat elyty :!:

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#2 Příspěvek od jopein »

zajímavé , dík za info :agree:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Už jsme se o tom bavili někde okolo závad MB, myslím že v případě elytů výrobci konečně přišli na časový spínač (nebo spíš odpínač), který zákazníka po uplynutí záruky donutí koupit si nový výrobek. Je to hnus, ale výrobci nemají zájem na tom, aby zákazník výrobek používal déle, než se výrobce rozhodne vnutit mu kvůli svému zisku další.
Řešil jsem stejnou závadu u jiné mechaniky (Mitsumi DE-2000T), ale že by se mi chtělo měnit 15 nebo 20 SMD elytů... na bezchybné čtení určitě nemá vliv horší ESR u všech, ovšem to člověk bez detailní znalosti schematu neví.
Abych pravdu řekl, myslel jsem si, že deskách elektroniky tady výrobci používají tantaly?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tak experiment pokracuje - 36x IDE CD-ROMkou CyberDrive 361D. Ta sice CDcka citala, ale pomaly - nerozbiehala sa vobec na plnu rychlost. Asi bola kvalita signalu prilis zla a "netruflo" si to zrychlit.

Bolo tam 16ks SMD elytov 100uF/16V - vsetky ukazuju ESR 3ohmy, co je vela. Ked som prvy odtrhol, tak z neho vysiel smrad ako hnijuca ryba :D - jasny znak, ze ich treba vymenit. Vsetky som ich vymenil (nahradne ukazuju ESR 1ohm) a hned sa to roztocilo naplno a cita CDcka ako dive :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

gratuluji k úspěchu.
Díval jsem se znova do svojí nečtoucí odložené Mitsumi, nejsou tam SMD ale skrz desku jednostranně axiální kondy a je jich tam 8, přičemž dva jsou prokazatelně v cestě nf signálu jako vazební.
Do výměny se mi ale nechce, protože ta jednotka je DVD/CD a laser pro DVD čte, nečte jen laser pro CD. Tak se obávám, že v kondech to nebude. :o

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#6 Příspěvek od galjo »

To može byť dané citlivosťou laserov.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“